Produkty

Żarówka dekoracyjna jako ozdoba domu

Żarówka dekoracyjna jako ozdoba domu

Spośród wielu dostępnych obecnie źródeł oświetlenia żarówki dekoracyjne w pełni zasługują na swoją szczytną nazwę – nadają wnętrzom nie tylko niezbędnej dawki światła, a jednocześnie są intrygującą ozdobą, która przyciąga spojrzenia i umiejętnie wkomponowana w resztę wykończenia, będzie stanowić jasną kropkę nad „i” w aranżacji przestrzeni.

dekoracyjna żarówkaTradycyjne żarówki z racji swojego dużego zapotrzebowania na energię elektryczną i krótką żywotność powoli, ale nieustannie wymieniane są w naszych domach na swoje energooszczędne odpowiedniki – świetlówki kompaktowe i diody LED. Z tej racji, że nasze żyrandole, lampy sufitowe, biurkowe i kinkiety są wyposażone w najpopularniejsze rodzaje gwintów, tzw. edisonowskie, E27 i E14, bardziej zaawansowane technologicznie źródła światła przybierają często kształt tradycyjnych żarówek. Dzięki temu wymiana zasobożernych lamp żarowych na inne rodzaje oświetlenia jest błyskawiczna. Jednak sam kształt żarówki jest na tyle charakterystyczny i rozpoznawalny, że projektanci przedmiotów użytkowych nie odesłali go do lamusa, a wręcz przeciwnie – na jego bazie tworzą wizualizacje (a po nich realizacje) przestrzeni oświetlonej za pomocą nowoczesnych, designerskich lamp o minimalistycznym wyglądzie – stanowią je tylko świecące żarówki, a ozdoby w rodzaju klosza stosowane są tylko do niektórych aranżacji wnętrz, najczęściej o loftowym sznycie.

Materiałem użytym do wytworzenia światła jest w nich włókno węglowe. To zwrot nie tylko w stronę przeszłości żarówek, ale nawiązanie do źródła ich powstania – pierwsze z nich żarzyły się właśnie włóknem węglowym. Tym sposobem poprzez sam starodawny wygląd źródła oświetlenia tego typu stosowane być mogą z powodzeniem w pomieszczeniach wykończonych i urządzonych na modłę rustykalną, a także skandynawską, z dużą ilością białych przedmiotów i materiałów wykończeniowych.

Blask żarówki dekoracyjnej jest niesłychanie ciepły i dodaje pomieszczeniu atmosfery spokoju, wyciszenia i kontemplacji. Stanowi również – a może przede wszystkim – ozdobę we wnętrzach urządzonych nowocześnie, w których zgromadzone przedmioty – meble, ozdoby i sprzęt muzyczny – dobrane są ze względu na jednolitą linię stylistyczną. Dodatkową ozdobą, jaką wnosi ze sobą żarówka dekoracyjna jest niecodzienny kształt, odbiegający od standardowego, a przywodzący na myśl oszlifowany kryształ czy powiększoną do znacznych rozmiarów szklaną bańkę. I chociaż zdarza się, że bańska jest pokryta kolorami, najczęściej jej transparentna budowa kryje w sobie widoczny wyraźnie, rozżarzony kształt włókna węglowego. Żarnik może również przybierać żarówka dekoracyjna ozdoba domuróżnoraki wygląd – ułożony jest na przykład spiralnie, naprzemiennie, nieregularnie. Jeśli dodatkowo zastosujemy ściemniacz – samodzielnie wyregulujemy moc jego nasycenia światłem.

Żarówki dekoracyjne mają w porównaniu do tradycyjnych przedłużony czas działania, a ich niewielka moc uniemożliwia użycia ich jako głównego źródła oświetlenia w pomieszczeniach o sporej kubaturze – najlepiej sprawdzają się jako zawieszone nisko oświetlenie typu punktowego. Dopełnieniem ich wyglądu, który szczególnie wyraźnie widoczny jest za dnia, w naturalnym świetle, jest kolorowy kabel łączący żarówkę z sufitem lub jego materiałowy oplot. Biurkowe wersje dekoracyjnych żarówek ze zrozumiałych względów nie mogą być wyposażone w sam przewód łączący je z wtyczką do gniazda elektrycznego – użyte do ich oprawy materiały korespondują ze stylem retro i vintage – są to głównie drewno i mosiądz.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie rodzaje gwintów mają popularne źródła światła?

Jakie rodzaje gwintów mają popularne źródła światła?
Kiedy wybieramy oprawy oświetleniowe do naszych wnętrz, najczęściej dobieramy wraz z nimi źródła światła. W popularnych lampach sufitowych i podłogowy...
Czytaj więcej

Jak dobrać i wymienić żarówkę w aucie?

Jak dobrać i wymienić żarówkę w aucie?
Obowiązek jazdy z zapalonymi światłami w samochodzie przez cały rok i 24 godziny na dobę to przepis, który dotyczy w Polsce wszystkich kierowców. Z te...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.12.2015
kurczę ładne te żarówki strasznie, właśnie widzę po knajpkach, że to teraz bardzo na czasie, ale nie wiem gdzie i jak to w domu urządzić u siebie. chyba w korytarzu parę powieszę, jak się da

Ocena i komentarz dla:

Żarówka dekoracyjna jako ozdoba domu