Żarówka dekoracyjna jako ozdoba domu

Żarówka dekoracyjna została specjalnie stworzona do aranżacji wnętrz, tak by nadać mu szczególny styl i stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Żarówka ozdobna E27 nie jest tutaj wyjątkiem, a doskonałym dodatkiem, do każdego wnętrza. Są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i wykończeniach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto wiedzieć o żarówkach dekoracyjnych?

Przejdź do następnych akapitów:

Żarówka ozdobna – co to jest oraz jakie spełnia funkcje?

Żarówki dekoracyjne odgrywają wyjątkową rolę w projektowaniu wnętrz. Są one nie tylko praktycznym sposobem na oświetlenie pomieszczenia. Mogą również stanowić przyciągającą wzrok dekorację, która uzupełnia pozostałe elementy wyposażenia. Poprzez świadomy wybór i rozmieszczenie żarówek dekoracyjnych we wnętrzu, można sprawić, że oświetlenie stanie się cechą charakterystyczną.

Można je wykorzystać do podkreślenia pewnych elementów pomieszczenia lub odciągnąć uwagę od przedmiotów, na które nie chciałbyś zwrócić cudzej uwagi. W dzisiejszych czasach istnieje ogromna różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów oświetlenia dekoracyjnego. Co więcej, często jest ono dostępne z energooszczędnymi opcjami LED, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, nawet jeśli wypełnisz swój dom specjalnym nastrojowym oświetleniem. 

Przy odrobinie kreatywności i wyobraźni każdy możesz wykorzystać oświetlenie dekoracyjne, aby zmienić zwykły pokój w coś niezwykłego. Niezależnie od tego, czy są zgrupowane razem dla uzyskania efektownego oświetlenia, czy też fachowo rozmieszczone dla uzyskania maksymalnego efektu, żarówki dekoracyjne są jednym z najbardziej uniwersalnych elementów dostępnych w projektowaniu wnętrz – i jednym z najlepszych.

zarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjna

Sprawdź również: Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Żarówka dekoracyjna – czym różni się od tradycyjnej? 

Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne alternatywy jest drogą przyszłości. Świetlówki kompaktowe (CFL) i diody elektroluminescencyjne (LED) rewolucjonizują sposób, w jaki oświetlamy nasze domy, oferując znacznie większą wydajność i dłuższą żywotność niż ich żarowe odpowiedniki. Mimo że są to innowacyjne technologie, większość CFL i LED musi mieć kształt tradycyjnych "gwintów" Edisona, E27 lub E14, aby można było je zastosować w naszych istniejących lampach sufitowych, lampach biurkowych i kinkietach.

Chociaż nie wyglądają dokładnie tak samo, jak ich żarowe poprzedniczki, te zaawansowane technologicznie żarówki rekompensują swój nieco odmienny wygląd niższymi rachunkami za prąd i rzadszymi wymianami.

Skromna żarówka zachwyca i oświetla nas od czasu jej wynalezienia. Dziś jednak nabrała szczególnej symboliki, uosabiając kreatywność i oświecenie w jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Pomimo postępu technologicznego na przestrzeni lat, kształt tradycyjnej żarówki jest tak znajomy i rozpoznawalny, że stosuje się go nawet tam, gdzie nakazują to bardziej utylitarne projekty. Ten symbol innowacji stał się wręcz ikonicznym elementem współczesnego wystroju wnętrz. Często widzimy oświetlone przestrzenie, których jedyną ozdobą jest jedna minimalistyczna żarówka. Te czyste linie przywodzą na myśl mieszkanie w lofcie i doskonale komponują się z pozostałym surowym i minimalistycznym wystrojem.

zarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjna

Przeczytaj także: Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na jesień i zimę

Żarówka dekoracyjna – czym kierować się przy wyborze?

Żarówki dekoracyjne mogą dodać stylowy i nastrojowy akcent do każdego domu. Odpowiednio użyte, mogą stworzyć zapraszającą atmosferę lub podkreślić konkretną część pomieszczenia. Żarówka E27 ozdobna to łatwy sposób na urozmaicenie wystroju bez konieczności wydawania pieniędzy – trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze. 

Pierwszą rzeczą jest jej wielkość – żarówka ozdobna nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża i nieporęczna. Rozważ również, czy chcesz niską moc ciepłej białej diody LED, czy też mocniejszą opcję o większej ilości lumenów. Ponadto należy sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja, aby umożliwić przepływ powietrza – niektóre lampy dekoracyjne emitują ciepło i wymagają większej cyrkulacji powietrza niż inne. 

Wreszcie, należy wziąć pod uwagę budżet – ceny lamp dekoracyjnych mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju, stylu i wzornictwa. Pamiętając o tych wszystkich wymaganiach, znalezienie odpowiedniej żarówki dekoracyjnej E27 powinno być łatwiejsze i przynieść fantastyczne rezultaty!

zarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjnazarowka-dekoracyjna

Zainspiruj się: Ciekawe pomysły na oświetlenie loftowe

Gdzie najlepiej zaaranżować żarówki dekoracyjne?

Żarówka dekoracyjna jest specjalnym rodzajem rozwiązania oświetleniowego, które oprócz eleganckiej estetyki wprowadza przytulną i spokojną atmosferę. Ten niezwykły przedmiot może natychmiast odmienić każde wnętrze i dodać mu odrobinę nowoczesnego wyrafinowania — pomyśl o subtelnych odcieniach różu, kremowej bieli, a nawet ciepłych miodowych tonach.

Niezależnie od tego, czy zawiśnie w ulubionym kąciku czytelniczym, czy też stanie w centralnym punkcie stołu jadalnego, jego delikatne światło doda uroku atmosferze pomieszczenia. Co więcej, żarówki te często mają unikalne kształty, które odróżniają je od tradycyjnych opraw, jak np. polerowany kryształ lub szklana bańka. Najczęściej te naturalnie wyglądające zespoły posiadają niewidoczne włókno węglowe, które jest dodatkowo wzmocnione przez olśniewającą ich obudowę. Razem tworzą jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki, które na zawsze przypomni, że nie należy lekceważyć siły światła, które wprowadza do pomieszczenia zarówno  równowagę, jak i spokój.

Żarówki dekoracyjne LED są jednym z najbardziej popularnych rozwiązań oświetleniowych dla właścicieli domów, którzy chcą stworzyć ciepłą, zachęcającą przestrzeń. Jednak jeśli chodzi o rozmieszczenie żarówek, wiele osób nie wie, od czego zacząć. 

Najlepiej rozpocznij od ustalenia, jaki nastrój ma wywoływać pokój. Żarówki dekoracyjne LED można stosować na wiele sposobów, od subtelnego oświetlenia akcentującego po widowiskowe elementy pokazowe. Po określeniu atmosfery, jaką chcesz stworzyć, będziesz mógł z większą łatwością określić rozmieszczenie żarówek dekoracyjnych LED. 

Żarówki powinny być zawieszone na tyle blisko siebie, aby były widoczne, a jednocześnie nie zagęszczały pomieszczenia i nie tworzyły efektu bałaganu. Ponadto powinny być umieszczone na wysokości oczu lub nieco wyżej, aby goście mogli je podziwiać bez konieczności nadwyrężania karku. Uwzględniając te czynniki przy rozmieszczaniu żarówek dekoracyjnych LED, będziesz mógł stworzyć piękny i zachęcający efekt za każdym razem.

Data publikacji: 03.12.2015

Data aktualizacji: 30.11.2022