LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zrobić własnoręcznie wieniec bożonarodzeniowy?

Wieniec bożenarodzeniowy to jedna z ozdób, które – oprócz choinki – szczególnie kojarzy nam się ze świętami. Jednym z popularniejszych miejsc, w których go umieszczamy, są drzwi, co już na wejściu wprowadza gości w ten szczególny, bożonarodzeniowy czas.

wieniec-na-ścianiewieniec-na-ścianiewieniec-na-ścianiewieniec-na-ścianie

Z czego robimy wieniec?

Początkowym etapem tworzenia wieńca bożonarodzeniowego jest wybranie podkładu. Do wyboru mamy kilka możliwości. Najłatwiej wykorzystać gotowe formy zrobione ze słomy, gałązek, gąbki florystycznej lub styropianu. Możemy je zakupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Decyzja o wyborze należy do nas, choć warto zauważyć, iż na podkładzie ze słomy trudniej wbijać szpilki czy drut z dekoracjami. Znacznie łatwiejsze jest to na przykład na gąbce.

Do naszego wieńca potrzebować będziemy materiału zielonego, czyli gałązek. Może być to świerk, tuja, krzewy zimozielone i inne, które mamy w ogrodzie i możemy ściąć. Wszystko zależy od tego, jaki ma to być wieniec i jak ma wyglądać.

Pamiętamy również o dodatkach. Jedną z bardziej charakterystycznych ozdób na wieńcu świątecznym jest wstążka i zrobiona z niej kokarda. Przeważnie jest ona w kolorze czerwonym, ale jej barwa może być dowolna. Dodatkowo przydać się mogą inne dekoracje, takie jak bombki, suszone owoce, orzechy i inne podobające nam się ozdoby. 

Całość możemy przyprószyć sztucznym śniegiem, brokatem w sprayu czy nabłyszczaczem, co doda wieńcowi uroku.

Podczas tworzenia wieńca świątecznego warto zaopatrzyć się w rękawice ogrodowe, sekator, nożyczki, drut florystyczny, szpilki do przyczepiania ozdób lub pistolet z wkładami do klejenia na ciepło – uważajmy jednak podczas jego stosowania, gdyż w chwili nieuwagi łatwo o oparzenie.

Tworzymy wieniec

W przypadku podkładu z gąbki czy styropianu musimy w całości go zasłonić. Dobrze jest więc wykorzystać metodę, gdzie gałązki układamy warstwowo, zakrywając końcówki, a eksponując górną ich część. Po dodaniu kolejnej warstwy całość obwiązujemy ściśle drutem florystycznym lub sznurkiem. Dzięki temu stworzymy zielony podkład, którym zasłonimy gąbkę i zyskamy bazę do tworzenia dalszej części wieńca.

Natomiast gdy mamy podkład z gałązek, nie ma potrzeby, aby w całości go osłaniać. Warto wykorzystać jego urodę i nawet ją podkreślić, łącząc kolorystycznie z innymi elementami wieńca.

wieniecwieniecwieniecwieniec

Równie ważne są także ozdoby, przede wszystkim wstążka. Często usytuowana jest w górnej lub dolnej części wieńca. Oczywiście decyzja należy do nas. Jeżeli lubimy prostotę, możemy z niej nawet zrezygnować. Możemy także opleść nią całość.

Kolejne ozdoby przyczepiamy klejem na ciepło lub drutem florystycznym. Mogą być to bombki, szyszki czy suszone plastry pomarańczy. Małe elementy, np. z materiału, możemy przymocować szpilkami – te z perłowymi główkami będą dodatkową dekoracją. Na koniec całość, jeżeli sobie tego życzymy, spryskujemy sprayem dekoracyjnym.

Skoro wieniec ma wisieć, warto już na początku pomyśleć o przymocowaniu haczyka, na którym go powiesimy. Wieniec możemy obwiązać drutem florystycznym i wykonać na końcu pętelkę lub zrobić to z niewidocznej żyłki, która wtopi się w gałązki. Zobaczmy również, jak samodzielnie wykonać inne ozdoby świąteczne.

 

Data aktualizacji: 15/03/2024