Produkty

Do czego służy zapora ogniowa?

Do czego służy zapora ogniowa?

Bierna ochrona przeciwpożarowa w postaci przegród pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w konstrukcji naszego domu to idealny sposób na zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Aby dobrze spełniały one swoją rolę, konieczne będą także materiały uszczelniające, które wypełnią ich przestrzeń. Tak powstała zapora ogniowa nie pozwoli na to, by pożar szybko strawił nasz dom.

ocieplanie materialem ognioodpornymSkutki pożaru mogą być różne – duże i małe. Aby zmniejszyć szkody wyrządzone przez ogień, możemy zastosować odpowiednie materiały w poszczególnych częściach naszego domu.

Ważne jest przede wszystkim zamontowanie odpowiednich materiałów do izolacji kanałów instalacyjnych, elementów instalacji oraz przejść instalacyjnych.

Dobre rozwiązania powinny pełnić nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale również uniemożliwić kondensację pary wodnej na izolowanych rurach.

Nowoczesne materiały działają w ten sposób, że podczas wybuchu pożaru zwiększają swoją objętość i jednocześnie tworzą mocną przegrodę w miejscach, w których może zostać naruszona ognioodporna płaszczyzna.

Miejsca szczególnej uwagi – znajdują się praktycznie w każdym budynku. To one powodują zagrożenie w razie pożaru. W większości są to przejścia instalacyjne. Chodzi głównie o to, że ściany oraz stropy nie będą odpowiednio spełniać swojej funkcji, jeśli znajdujące się w nich otwory nie będą właściwie zabezpieczone.

Nowoczesne materiały sprawiają, że otwór spustu zostaje doszczelniony, co w pewnym stopniu uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia oraz przenikanie wytwarzających się gazów.

Odpowiednie doszczelnienie otworu dla przepustów instalacyjnych powinno się odbyć już na etapie ich montażu.

Dlaczego pożar jest tak niebezpieczny? gnot iko karpiówka wysoka ognioodporność castorama

Gazy wytwarzające się podczas pożaru sprawiają, że może dojść do naruszenia materiałów izolacyjnych poszczególnych elementów instalacji. Oczywiście jeśli ogień zaczyna mieć bezpośredni kontakt z rurami lub kablami, to zagrożenie znacząco wzrasta.

Tradycyjne rozwiązania zakładają stosowanie opasek oraz taśm, które zapobiegną powstawaniu niebezpieczeństwa.

Elastyczne materiały podczas wybuchu pożaru idealnie przylegają do zaizolowanych za ich pomocą powierzchni i tym samym podtrzymują wysoki poziom bezpieczeństwa.

Pamiętajmy! Zamontowanie odpowiednich materiałów izolujących kanały instalacyjne, elementy instalacji oraz przejścia instalacyjne to rozwiązanie, które nie tylko zabezpiecza, ale także uniemożliwia kondensowanie się pary wodnej na izolowanych rurach.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czy plastyfikator może zastąpić wapno w zaprawie do murowania?

Czy plastyfikator może zastąpić wapno w zaprawie do murowania?
Przygotowując zaprawę do murowania, możemy natknąć się na szereg preparatów opatrzonych napisem informującym o tym, że są w stanie zastąpić wap...
Czytaj więcej

Gdzie i dlaczego używamy materiałów zmiennofazowych jako modyfikator betonu

Gdzie i dlaczego używamy materiałów zmiennofazowych jako modyfikator betonu
Ciepły lub gorący klimat powoduje, że w elementach betonowych zachodzą różnego rodzaju reakcje mające niebagatelny wpływ na twardnienie oraz dojrzewan...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o plastyfikatorach?

Co warto wiedzieć o plastyfikatorach?
Plastyfikatory to dodatki, które pozwalają na znaczną poprawę parametrów mechanicznych danej substancji. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas produkc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Do czego służy zapora ogniowa?