icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak usunąć glony z elewacji?

Glony możemy spotkać nie tylko na podmiejskich kąpieliskach, ale również na elewacjach naszych domów. Charakterystyczny zielony nalot może szpecić ściany zewnętrzne nawet kilkuletnich budynków. Jak pozbyć się tego nieestetycznego problemu?

glony na cegle elewacyjnej, piwnicaPrzyczyny rozwijania się glonów na elewacji

Kiedy na elewacji naszego budynku pojawiają się glony, przyczyn należy szukać w pierwszej kolejności w zawilgoceniu ścian zewnętrznych. Wysoka wilgotność powietrza oraz stosunkowo duża częstotliwość opadów atmosferycznych sprzyjają rozwojowi mikroflory. Z wysoką wilgotnością mamy do czynienia bardzo często wtedy, gdy w pobliżu elewacji znajdują się tereny zielone lub zbiorniki wodne. Przyczyną może być również strona wewnętrzna budynku, gdzie zostały popełnione błędy wykonawcze, co zdarza się jednak znacznie rzadziej. Glony rozwijają się na wszystkich rodzajach elewacji, choć zdecydowanie najczęściej pojawiają się po północnej i zachodniej stronie fasad.

Czyszczenie

Glony należy usunąć z elewacji przy użyciu specjalnie dedykowanych do tego celu preparatów. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji środka, powinniśmy dokładnie oczyścić zaatakowane ściany zewnętrzne. Możemy tego dokonać na sucho bądź na mokro. Korzystając z pierwszej opcji, należy możliwie najdokładniej zetrzeć zanieczyszczenia przy użyciu szczotki. Wybierając drugą metodę, która jest znacznie bardziej efektywna i wygodna, likwidujemy zanieczyszczenia wodą, przy użyciu myjki ciśnieniowej. Pamiętajmy o tym, że po wyczyszczeniu na mokro elewację należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem preparatu.

Aplikacja środka dezynfekującego i szczotkowanie

Na oczyszczone i suche powierzchnie ścian należy obficie nanieść środek dezynfekujący. Możemy tego dokonać za pomocą pędzla malarskiego, wałka lub urządzenia natryskowego, którym może być także zwykły opryskiwacz ogrodowy. Kiedy elewacja nasiąknie preparatem, przy użyciu twardej szczotki usuwamy wszelkie zabrudzenia, które nadal są widoczne na powierzchni. Dzięki temu pozbędziemy się pozostałości zarodników. Po wykonaniu szczotkowania należy zmyć preparat i ponownie zaaplikować drugą warstwę środka dezynfekującego.

Malowanie

Odpowiednio oczyszczoną i zabezpieczoną elewację można pokryć farbą po dokładnym wyschnięciu środka grzybobójczego. To, jakiej farby powinniśmy użyć, określa między innymi producent preparatu dezynfekującego oraz rodzaj elewacji, którą będziemy malować. Bez wątpienia farba ta powinna być produktem z dodatkiem biocydów, które skutecznie przeciwdziałają powstawaniu korozji biologicznej. Szczególnie polecane do ścian zewnętrznych zaatakowanych przez glony są farby silikatowe i silikonowe, które charakteryzuje zwiększona odporność na mikroorganizmy i grzyby.

preparat na glonyZabezpieczenie ścian

Powinniśmy pamiętać o tym, że usunięcie glonów z powierzchni ścian nie rozwiąże na stałe naszego problemu. Należy zlikwidować także przyczynę rozwijania się tych organizmów oraz przemyśleć zabieg hydrofobizacji powierzchni, czyli ograniczenia jej nasiąkliwości. W tym celu należy zastosować specjalne preparaty siloksanowe, silikonowe lub najskuteczniejsze na rynku – zawierające teflon (PTFE).

Data publikacji: 19.06.2015