Na jakiej wysokości zawiesić okap?

Zastanawiasz się, na jakiej wysokości okap kuchenny sprawdzi się najlepiej? Ma to przecież wpływ na jego efektywność, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania tej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy Ci najistotniejsze informacje, dotyczące optymalnego umiejscowienia różnego typu okapów, aby zapewnić ich najlepsze działanie.

Na jakiej wysokości okap

Na jakiej wysokości okap? Podstawowe informacje

Dla większości okapów rekomendowana wysokość wynosi od 65 do 75 cm nad powierzchnią kuchenki. Jest to optymalna odległość, która umożliwia efektywne odprowadzanie oparów i zapachów, jednocześnie zapewniając bezpieczny dostęp do kuchenki. Należy jednak zawsze uwzględniać indywidualne zalecenia producenta okapu, które mogą się różnić w zależności od modelu i funkcji urządzenia.

Na jakiej wysokości montuje się okap kominowy?

Okap kominowy, ceniony za swoją elegancję i skuteczność w usuwaniu oparów, stanowi doskonały wybór dla tych, którzy szukają funkcjonalnego, a jednocześnie estetycznego elementu w swojej kuchni. A na jakiej wysokości okap kominowy sprawdzi się najlepiej? Zaleca się, aby znajdował się na wysokości około 65 do 75 cm nad kuchenką elektryczną. Natomiast nad kuchenką gazową, ze względu na otwarty płomień, powinien wisieć na wysokości od 70 do 80 cm. 

Montaż okapu kominowego wymaga precyzji i zazwyczaj składa się z kilku kroków. Najpierw upewnij się, że okap będzie umiejscowiony bezpośrednio nad kuchenką, zapewniając optymalne pochłanianie oparów. Zaznacz na ścianie miejsce, gdzie będzie zamocowana górna część okapu. Następnie zamontuj okap zgodnie z instrukcją producenta. Wymaga to zazwyczaj użycia wsporników ściennych i podłączenia okapu do systemu wentylacyjnego. Po montażu upewnij się, że okap działa prawidłowo i efektywnie usuwa opary. 

Pamiętaj, że choć montaż okapu kominowego można wykonać samodzielnie, najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty. Szczególnie jeśli konieczne jest wykonanie dodatkowych prac instalacyjnych, takich jak podłączenie do systemu wentylacyjnego.

Na jakiej wysokości okap nad kuchnią gazową?

Okap jest niezbędny w każdej kuchni z kuchenką gazową. Urządzenie takie zapewnia bezpieczeństwo i skutecznie usuwa opary oraz zapachy podczas gotowania. Kuchnie gazowe generują więcej ciepła i potencjalnie niebezpiecznych oparów niż ich elektryczne odpowiedniki, dlatego wydajny okap jest niezbędny w kuchni.

Okap montowany nad kuchenkami gazowymi powinien znajdować się na wysokości 70-80 cm od górnej powierzchni palników. Taka wysokość instalacji zapewnia bezpieczną przestrzeń pomiędzy źródłem ognia a okapem, co zmniejsza ryzyko pożaru. Ponadto, wyżej umieszczony okap pozwala na skuteczniejsze usuwanie oparów i zapachów, co jest ważne z uwagi na większą ilość ciepła wytwarzaną przez palniki gazowe.

Przed rozpoczęciem montażu okapu, dokładnie zaznacz na ścianie miejsca do wiercenia, korzystając z instrukcji montażu, aby zapewnić precyzyjne i symetryczne rozmieszczenie otworów. Następnie, użyj odpowiedniego wiertła do wykonania otworów pod śruby montażowe, zachowując ostrożność, aby nie uszkodzić ściany. 

Po przygotowaniu otworów zamocuj okap na ścianie, wykorzystując śruby i wsporniki dostarczone przez producenta, upewniając się, że są one dokręcone równomiernie oraz solidnie, ale bez nadmiernej siły, aby uniknąć wszelkich uszkodzeń. Pamiętaj, że precyzja i dokładność w tych krokach są niezbędne dla bezpieczeństwa oraz efektywnego działania okapu, a w razie wątpliwości zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Po zamontowaniu okapu na ścianie następnym krokiem jest jego podłączenie do istniejącego systemu wentylacyjnego. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne i bezpieczne. Po zakończeniu instalacji przeprowadź testy działania, aby upewnić się, że urządzenie pracuje prawidłowo. 

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i precyzję najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego instalatora, szczególnie jeśli brakuje Ci doświadczenia w tego typu pracach. Specjalista zapewni, że instalacja zostanie wykonana zgodnie z wszelkimi standardami bezpieczeństwa.

okap nad kuchenką

Na jakiej wysokości okap nad kuchenką w blacie wyspy?

Biorąc pod uwagę, że typowa wysokość blatu mieści się w przedziale 85-90 cm, okap powinien znajdować się na poziomie od 150 do 165 cm od podłogi. Ta sugestia jest jednak punktem wyjściowym, a priorytetem pozostaje zapewnienie optymalnego odstępu od kuchenki.

Odstęp ten zwykle wynosi od 65 do 75 cm od blatu do kuchenek elektrycznych, a dla modeli gazowych od 70 do 80 cm. Odległość ta gwarantuje efektywność w eliminacji oparów i komfort podczas gotowania. Można dostosować tę odległość do indywidualnych preferencji, na przykład w przypadku wyższych osób, aby zapewnić więcej miejsca i uniknąć niewygodnych sytuacji, takich jak uderzanie głową o okap.

Ponadto, wybierając odpowiedni okap, warto wziąć pod uwagę jego moc i wydajność, aby upewnić się, że będzie on skutecznie usuwać parę oraz zapachy z kuchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń, gdzie słaba cyrkulacja powietrza może prowadzić do kondensacji wilgoci i gromadzenia się nieprzyjemnych zapachów. Dlatego, oprócz odpowiedniego umiejscowienia okapu, należy również zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, aby zapewnić maksymalny komfort i higienę podczas gotowania.

okap kuchenny

Na jakiej wysokości okap kuchenny? Podsumowanie

Zanim zdecydujesz na jakiej wysokości powiesić okap, weź pod uwagę specyfikę urządzenia, rodzaj kuchenki oraz Twoje indywidualne potrzeby. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją producenta i przestrzegaj lokalnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Poprawny montaż okapu nie tylko zwiększy komfort gotowania, ale również zapewni dłuższą żywotność urządzenia oraz bezpieczeństwo użytkowników kuchni.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych sklepów Castorama, gdzie znajdziesz szeroki wybór okapów kuchennych oraz profesjonalne doradztwo. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci wybrać najlepszy model dopasowany do Twoich potrzeb. 

Odwiedź sklep Castorama i zadbaj o idealny przepływ powietrza w Twojej kuchni!