Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Zastanawiasz się, jak można wykorzystać słońce do podgrzewania wody w Twoim domu? W dzisiejszym artykule wytłumaczymy Ci, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera, aby zapewnić sobie ciepłą i tanią wodę.

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny – czym jest

Kolektor słoneczny to urządzenie służące do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Może być ona wykorzystana do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania systemów centralnego ogrzewania, a nawet do produkcji energii elektrycznej w niektórych typach instalacji. Kolektory słoneczne można podzielić na dwa główne typy:

  1. kolektor płaski – najprostszy i najczęściej spotykany na rynku solarny podgrzewacz wody do bojlera. Składa się z płaskiej, zamkniętej obudowy, wewnątrz której znajduje się tzw. absorber, który pokryty jest substancją pochłaniającą promienie słoneczne. Absorber przekazuje ciepło do przepływającego przez kolektor płynu, którym jest woda lub specjalna ciecz.
  1. kolektory ciśnieniowe – charakteryzują się wyższą efektywnością niż kolektory płaskie, dzięki zastosowaniu rur próżniowych, które minimalizują utratę ciepła. Jak działa kolektor słoneczny ciśnieniowy? Schemat jest prosty. W środku każdej rury znajduje się absorber – podobnie jak w kolektorach płaskich – który dzięki wykorzystaniu próżni pomiędzy dwiema warstwami izolacji, w sposób efektywny zatrzymuje i wykorzystują ciepło. 

Kolektory słoneczne są ekologicznym i ekonomicznym sposobem na zmniejszenie zużycia energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł jak gaz czy prąd. Mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. Instalacja kolektorów słonecznych przyczynia się również do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, czyli działa na rzecz ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi.

Jak podłączyć kolektor słoneczny?

Podłączenie kolektora słonecznego – wybór odpowiedniego sprzętu

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kolektora słonecznego i bojlera. Ważne, aby urządzenia były kompatybilne i dostosowane do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. Kolektory płaskie są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w instalacji, ale kolektory ciśnieniowe oferują wyższą efektywność, szczególnie w chłodniejszym klimacie.

Następnie, dokładnie zaplanuj lokalizację instalacji. Kolektor powinien być umiejscowiony tak, aby zapewnić jak najwięcej światła słonecznego przez cały dzień. To zazwyczaj oznacza montaż na stronie południowej dachu, ale warto również wziąć pod uwagę cienie rzucane przez otaczające budynki czy drzewa, które mogą ograniczać efektywność kolektora. 

Równie ważne jest, jaki kąt pochylenia będzie miał Twój kolektor. W szerokościach geograficznych typowych dla Polski optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych zazwyczaj mieści się w przedziale od 30 do 40 stopni względem poziomu. Jednakże, dla dokładniejszego dostosowania kąta do indywidualnych potrzeb i warunków, warto skonsultować się z ekspertem.

Kolektor słoneczny ciśnieniowy podłączenie – krok po kroku

Zanim przystąpisz do montażu kolektora słonecznego ciśnieniowego, upewnij się, że Twój dach jest odpowiednio przygotowany i na tyle mocny, by bez problemu utrzymać ciężar urządzenia. Idealne miejsce na umieszczenie kolektora to strona dachu skierowana na południe, gdzie dostęp do światła słonecznego jest największy. 

Aby cały schemat podłączenia kolektora słonecznego ciśnieniowego zadziałał bez zarzutu, montaż najlepiej powierzyć profesjonalnemu instalatorowi. Taka osoba zadba o każdy detal i zapewni, że system będzie prawidłowo funkcjonować.

Montaż kolektora słonecznego ciśnieniowego krok po kroku wygląda następująco:

  1. Sprawdzenie kompatybilności systemu – należy upewnić się, że zarówno bojler, jak i kolektor słoneczny są ze sobą kompatybilne i odpowiednie do zastosowań w Twoim gospodarstwie domowym.
  1. Przygotowanie dachu – dach powinien być w dobrym stanie, aby udźwignąć kolektor. Przygotuj powierzchnię zgodnie z instrukcjami producenta kolektora.
  1. Montaż kolektora – kolektor powinien zamontować wykwalifikowany pracownik na południowej stronie dachu, kierując go w stronę słońca. Montaż taki odbywa się za pomocą specjalnych uchwytów. Należy upewnić się, że instalacja jest stabilna i bezpieczna.
  1. Podłączenie kolektora do systemu hydraulicznego – jak podłączyć kolektor słoneczny do instalacji? Po pierwsze należy zainstalować rury, które będą transportować ciepłą wodę z kolektora do bojlera. Wybierz materiały odporne na wysokie temperatury i zapewnij odpowiednią izolację termiczną.
  1. Instalacja pompy obiegowej i sterownika – napędza ona przepływ wody między kolektorem a bojlerem. Należy podłączyć sterownik, który będzie kontrolował pracę pompy w zależności od temperatury wody w kolektorze.
  1. Instalacja zaworu zwrotnego – element ten zapobiega cofaniu się ciepłej wody do kolektora.
  1. Montaż naczynia wzbiorczego – zabezpiecza ono system przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, co może mieć miejsce podczas szybkiego nagrzewania się wody.
  1. Połączenie z bojlerem – należy połączyć oba urządzenia i upewnić się, że cała instalacja jest szczelna i bezpiecznie zamocowana.

Oto jak podłączyć solar do bojlera w dużym uproszczeniu. Ponieważ proces jest dosyć skomplikowany i wymaga specjalistycznej wiedzy najlepiej skorzystać z usług doświadczonego instalatora. Zapewni on, że wszystkie elementy zostaną prawidłowo zamontowane i skonfigurowane dla maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Jak podłączyć kolektor słoneczny ciśnieniowy do bojlera? – podsumowanie

Wiesz już, na jakiej zasadzie działa kolektor słoneczny ciśnieniowy. Podłączenie go do bojlera to świetny sposób na zmniejszenie rachunków za energię i przyczynienie się do ochrony środowiska. Choć wymaga początkowego wkładu finansowego i pracy, korzyści płynące z wykorzystania energii słonecznej są znaczące. 

Dzięki starannej instalacji i regularnej konserwacji system solarny może służyć przez wiele lat, dostarczając darmową ekologiczną energię do ogrzewania wody. Dodatkowo inwestycja ta zwiększa wartość nieruchomości oraz jej atrakcyjność na rynku. Może także zmniejszyć zależność od konwencjonalnych źródeł energii, co jest krokiem w stronę samowystarczalności energetycznej.