Czerwiec w ogrodzie

Wszędzie jest już słoneczna pogoda, a Twój ogród w pełni rozkwitnie przed zwolnieniem tempa w lipcu i sierpniu. W czerwcu możesz mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia, lecz ta przydatna lista pomoże Ci w wykonaniu obowiązkowych zadań w ogrodzie. Później czeka Cię już tylko relaks i podziwianie rezultatów swojej ciężkiej pracy.

Zabezpiecz ogród przed wysoką temperaturą

W okresie od czerwca do sierpnia podlewanie ogrodu odgrywa kluczową rolę, ponieważ temperatura wzrasta. Pamiętaj, aby wykonywać tę czynność codziennie. Klomby, rabaty, doniczki, pojemniki, kosze wiszące i trawniki wymagają regularnego podlewania. W przeciwnym razie wszystko zwiędnie i uschnie. Aby oszczędzić wodę, wykorzystaj zbiornik na deszczówkę i zbierz wodę podczas opadów. Naturalna deszczówka jest przyjazna dla roślin i środowiska.

Więcej informacji na temat pielęgnacji ogrodu i prawidłowego podlewania znajduje się w naszym poradniku.

Czerwiec w ogrodzie

Wskazówki dotyczące szklarni

Gdy jest ciepło, temperatura w Twojej szklarni rośnie, dlatego zapewnij jej odpowiednią wentylację poprzez otwarcie drzwi i okien w letnie dni. Dodanie osłony przed początkiem lata uchroni szklarnię przed przegrzaniem i zamianą w istny „piekarnik” w ogrodzie. Istnieją dwie możliwości zacienienia szklarni:

  1. Pomaluj szkło. Jest to niedrogie rozwiązanie, a farbę można zmyć na koniec lata.
  2. Dostępne są również specjalne materiały do zacienienia szklarni, np. zasłony. Stanowią one nieco droższą inwestycję w szklarnię, lecz można używać ich przez wiele lat. Eliminują one również konieczność zmywania farby ze szklarni przez cały weekend po zakończeniu lata.

Musisz codziennie doglądać rośliny w szklarni, aby upewnić się, że gleba nie jest wyschnięta. W upalne dni warto również zwilżyć szklarnię. Dzięki temu zwiększysz wilgotność i odstraszysz czerwone przędziorki.

Przeczytaj także: Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Mocowanie palików, podcinanie i przerzedzanie roślin

Wieloletnie rośliny zielne mogą rosnąć bardzo szybko i osiągać pokaźne rozmiary, więc przywiąż je do palików, aby zapewnić im odpowiednie podparcie i nie dopuścić do ich upadku - takie rozwiązanie świetnie się sprawdza również przypadku wyższych roślin, takich jak ostróżki. Niektóre mrozoodporne rośliny jednoroczne, które zostały zasiane we wcześniejszym okresie tego roku, również mogą potrzebować wsparcia. Aby uchronić przed zgięciem lub złamaniem łodyg roślin takich jak słonecznik, przywiąż je do palików ogrodowych, zanim będą zbyt wysokie.

Czerwiec to najlepszy czas na pobieranie sadzonek roślin zielnych do ukorzenienia - pamiętaj, aby wybrać pędy, które nie kwitną. Odetnij miękkie pędy poniżej węzła liścia (w miejscu, w którym wyrasta nowa część z istniejącej łodygi), pozostawiając ok. 10-15 cm długości. Zanurz podstawę w ukorzeniaczu przed umieszczeniem w doniczce. Więcej informacji na temat uprawy roślin z sadzonek znajduje się w naszym poradniku.

Na koniec zacznij przerzedzać miodunki, wczesne prymulkiomiegi i inne rośliny wieloletnie, które już zakwitły. Gwarantuje to ich wzmocnienie, co sprawi, że wydadzą mnóstwo kwiatów w kolejnym roku. Po usunięciu ukorzenionej kępy z gleby (uważaj, aby nie uszkodzić korzeni) użyj do rozdzielenia pary widełek ustawionych przeciwstawnie. Powtarzaj tę czynność, aż do uzyskania kilku mniejszych kęp. Odrzuć starszą, środkową część i ponownie zasadź nowe kępki. Więcej informacji na temat przerzedzania roślin znajduje się w naszym poradniku.

Zobacz też: Wakacje w ogrodzie – jak je zorganizować?

Czerwiec w ogrodzie

Porządkowanie róż

Ten miesiąc stoi pod znakiem kształtowania płożących i pnących odmian róż. Podwiąż nowe, rosnące pędy, aby upewnić się, że nie zaczną obwisać. Jeśli masz nowo zasadzone róże pnące w swoim ogrodzie, które mają pokrywać ścianę lub pergolę, upewnij się, że wybierzesz silne, odpowiednio rozmieszczone łodygi wyrastające z podstawy rośliny. Rozdziel je i przywiąż do podpórek. Warto użyć plastikowych opasek do roślin zamiast sznurka, który może nagle pęknąć pod ciężarem rozwiniętych roślin.

Własne uprawy: warzywa

Czerwiec to świetny moment na zbiór kilku rodzajów warzyw. Cebule dymki, wczesne ziemniaki, przezimowane cebule, szparagi, sałata, rukola, rzodkiewki, i groszek powinny trafić na kuchenny stół mniej więcej w tym okresie.

Po zebraniu warzyw nie zostawiaj pustego dołu w ziemi - usuń stare korzenie i liście, dodaj odrobinę nawozu do górnej warstwy gleby i zasyp go ziemią przed wysiewem kolejnych nasion. Nie jest jeszcze za późno na wysiew warzyw, które są zazwyczaj dodawane do sałatek. Pamiętaj o regularnym pieleniu i podlewaniu młodych warzyw.

Własne uprawy: owoce

Nie tylko warzywa są wystarczająco dojrzałe, aby je zebrać - czerwiec to również odpowiednia pora na zbiór truskawek. Truskawki, które rosły w szklarni lub pod osłoną, powinny być teraz gotowe do zbioru. Natomiast truskawki rosnące na zewnątrz będzie można zebrać w ciągu kilku tygodni.

Truskawki zrywaj wraz z krótką łodygą. Dzięki temu owoce będą świeższe przez dłuższy czas podczas przechowywania w lodówce. Zapobiegnie to również gromadzeniu się szkodliwej szarej pleśni na owocach, które pozostały jeszcze w ogrodzie.

W tym okresie możesz również zebrać rabarbar, czerwone porzeczki i agrest. Zbieraj pojedynczo laski rabarbaru - nie zrywaj wszystkich za jednym razem, aby zachęcić roślinę do dalszego wzrostu.

Owoce, które nie są w pełni dojrzałe, zabezpiecz siatką, aby ptaki nie zjadły ich przed Tobą.

Czerwiec w ogrodzie

Przygotuj się na koniec lata

Nikt nie chce za bardzo dopuścić do siebie myśli o powrocie chłodu - zwłaszcza gdy lato dopiero się rozpoczęło. Aby Twój ogród zachował piękny wygląd przez cały czas, możesz teraz wykonać kilka niezbędnych czynności i przygotować się na nadchodzące chłodniejsze miesiące.

Wykop cebulki kwitnące na wiosnę, takie jak tulipany i szafirki i przechowuj je w chłodnym, przewiewnym miejscu. Żonkile, przebiśniegi i hiacyntowce mogą pozostać w ziemi przez cały rok Nie pozostawiaj cebulek w ziemi w pobliżu roślin, które wymagają podlewania latem, ponieważ nie przepadają one za wilgocią i narażone na wilgoć często gniją. Rośliny rabatowe kwitnące na wiosnę, takie jak niezapominajki i pszonaki (Erysimum) już przekwitną i będzie można je usunąć. Dodaj je do kompostownika, aby móc je jeszcze wykorzystać.

Jeśli zależy Ci na jesiennych barwach w ogrodzie, nadszedł odpowiedni moment na wysianie roślin rabatowych kwitnących późnym latem, a także zimą i wiosną, na przykład:

  • bratki

  • fiołki

  • pierwiosnki

  • lewkonie

  • goździk brodaty