Ślimaki
W celu pozbycia się ślimaków z naszego ogrodu najlepiej wywieźć je do najbliższego lasu, pobliską łąkę bądź do parku. Jeśli zaangażujemy w to wszystkich domowników, nie powinno nam to zająć zbyt wiele czasu. By usprawnić poszukiwania, możemy wykopać niewielki dół, w którym umieścimy kawałki jabłek czy liści kapusty. Innym sposobem na pozbycie się ślimaków jest posadzenie w ogrodzie takich roślin, jak szałwia lekarska, cebula, czosnek czy tymianek - ich zapach skutecznie je odstraszy. Pamiętajmy też, by regularnie usuwać chwasty oraz pokrzywy – to wśród nich najczęściej ślimaki mają swoje schronienie.
Mszyce
Najprostszą metodą na pozbycie się mszyc jest użycie środków chemicznych. Pamiętajmy tu jednak, by nie robić oprysków w deszczowy dzień, kiedy to środek zostanie szybko zmyty z roślin. Możemy też zastosować mocny strumień wody. Jednak będzie on skuteczny tylko wtedy, gdy mszyce nie będą jeszcze posiadać skrzydeł, czyli w ich wczesnym stadium życia. Warto tu zauważyć, że mszyce rozmnażają się niezwykle szybko, dlatego też w przypadku wykrycia ich obecności należy bezzwłocznie działać.
Gąsienice na kapuście
Kolejnymi nieproszonymi gośćmi w naszym ogrodzie są gąsienice. W celu ich pozbycia się warto jak najczęściej sprawdzać najbliższą okolicę posadzonych kapust – mamy wtedy sposobność szybkiego zauważenia złożonych jaj. Dodatkowo należy wyrywać wszelkie chwasty z rodziny krzyżowych, na których to mogą rozwijać się gąsienice. Jeśli z kolei myślimy o opryskiwaniu, to najlepiej wykonywać je w czasie wylęgania się tych szkodników.
Myszy
Naturalną metodą na usunięcie myszy z naszych ogrodów jest posadzenie na granicach działki roślin, które wydzielają nieprzyjemne dla nich zapachy. Są to głównie czosnek, bazylia, ostrzeń oraz nostrzyk. Skutecznym sposobem na odstraszenie myszy będzie także obecność jeża czy kota w naszym ogrodzie. Jeśli naturalne sposoby nie pomogą, należy skorzystać z odpowiednich trutek.
Turkucie podjadki
Pozbycie się turkuci podjadków można rozpocząć od zniszczenia ich gniazd. Najdogodniejszym momentem na wykonanie tej czynności jest przełom czerwca i lipca. Wystarczy wlać do gniazda olej jadalny, dzięki czemu turkucie wyjdą na powierzchnię, a my będziemy mogli je swobodnie wyłapać. Z kolei w miesiącach jesiennych możemy wykorzystać obornik (koński). Wypełnić nim trzeba dół o głębokości około 1 metra, w którym z racji na wydzielane ciepło będą chciały przezimować turkucie. Pułapkę wyjmiemy jeszcze przed zimą lub zaraz wczesną wiosną. Skutecznym sposobem będzie również rozlanie wywaru z kory olchowej na grządki – jej zapach odstrasza szkodniki.
W celu pozbycia się niechcianych szkodników zawsze zaczynajmy od metod naturalnych. Będą one przyjazne i dla zwierząt, i dla roślin znajdujących się w ogrodzie. Dopiero gdy ich działanie zawiedzie, należy skorzystać ze sposobów wymagających użycia środków chemicznych.