Produkty

Zwierzęta w ogrodzie

Zwierzęta w ogrodzie

Nasz ogród to nie było miejsce dla rozwoju roślin, ale często też schronienie dla zwierząt. I to nie tylko domowych pupili – psów czy kotów, także tych bardziej niespodziewanych, jak jeże oraz żaby. Ilość gości zależy także od naszych działań na działce.

Kogo możemy spotkać na naszych roślinach?

Najłatwiej zauważyć, a właściwie usłyszeć, ptaki. Szczególnie aktywne wiosną i latem, śpiewem uprzyjemniają nam relaks na ogrodzie. Niestety nie wszystkie są naszymi sprzymierzeńcami. Ptaki roślinożerne zjadają nasiona, pączki roślin, owoce, młode pędy czy liście. Znacznie bardziej lubimy, gdy ptaki żywią się owadami czy pająkami i Kopce kretaślimakami. Niestety, ich dieta jest zmienna w czasie roku i nie jesteśmy w stanie ich całkowicie kontrolować. Możemy je odstraszyć za pomocą domowych metod, np. poprzez ustawianie połyskujących elementów ruszających się na wietrze, robiących hałas i szum. Natomiast w przypadku balkonów czy tarasów, aby odstraszyć gołębie, stosuje się przyklejane kolce na barierki. To metoda znajdująca zwolenników zwłaszcza wśród mieszkańców wysokich bloków i domów.

Na pewno za to warto pomagać ptakom przetrwać zimę. Możemy dokarmiać je poprzez instalowanie karmników i zawieszanie pokarmu. Podawać możemy np. nasiona ze słoniną lub kupić gotowe mieszanki. Pomocne będą też zainstalowane poidełka z wodą.

Zwierzęta miedzy roślinami

W zaroślach i w zacisznych miejscach możemy natknąć się na jeże – zwłaszcza nocą, bo właśnie wtedy właśnie żerują. Należy pamiętać, że są pod ścisłą ochroną. Są owadożerne. Gdy je zobaczymy, mimo iż rozczula nas ich widok powstrzymajmy się od ich łapania, gonienia czy próby pogłaskania. Zwłaszcza że mają kolce i szybko zwijają się kłębek. 

Warto stworzyć im schronienie przez sadzenie roślinności na skraju działki czy postawienie płotu tak, by swobodnie mogły się pod nim przedostawać. Uważajmy podczas pracy kosiarką czy podkaszarką. W zacisznym miejscu warto też zostawiać gałęzie, aby mogły tam się schronić.

Zwierzęta na terenach podmokłych, przy oczkach wodnych

Żaby i ropuchy kojarzą nam się ze zbiornikami wodnymi, lecz większość z nich do wody wchodzi tylko na czas godów, by się rozmnażać. Ropuchy mogą zjadać ślimaki, podobnie jak duże żaby, zwykle jednak te mniejsze połykają pajęczaki, chrząszcze, mrówki. Zimują w sąsiedztwie oczek wodnych, wśród roślin i w mokrej ziemi, zatem nasz Sikorkaogród jest dla nich często idealnym miejscem. Płazy to osobniki nie wywołujące w ludziach opiekuńczych odczuć (a wręcz przeciwnie, bo zazwyczaj chcemy się ich pozbyć), to jednak pamiętajmy, że większość z nich jest pod ochroną przez całe życie lub podczas okresu godowego.

Zwierzęta pod ziemią w naszym ogrodzie

Na naszej działce często spotykanym bywalcem jest kret. Ślady ich obecności – usypane z ziemi kopce – widzimy od razu w ogrodzie o pięknie wypielęgnowanym trawniku. Nikt nie pragnie na swoim skrawku darni zobaczyć czarne stożki, które pogarszają jej wygląd. Kret to silny ssak, który jest w stanie wykopać kilkunastometrowe korytarze nawet w ciągu godziny. Lubi gleby dość wilgotne i zasobne.

Istnieje kilka metod na walkę z nim. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju pułapki, np. rurowe. Możemy także zakładać specjalne siatki na granicy działki, które, umiejscowione pod ziemią, utrudnią kretowi dostanie się na naszą działkę. Stosuje się także urządzenia generujące hałas, jak butelki czy wiatraczki. Poleca się też zakupić sprzęt, który wydaje odstraszające ultradźwięki. Warto też sadzić rośliny, których te ssaki nie lubią, np. czosnek, bazylię czy wilczomlecz. Istnieją również środki chemiczne, stosowane do kopców czy nor. Jednak tę metodę wykorzystujmy dopiero, gdy zawiodą inne, bardziej naturalne.

Chociaż praca kreta pod ziemią i na naszym trawniku nie kojarzy nam się dobrze – niszczy on system korzeniowy roślin i żywi się np. dżdżownicami – jednak mimo tego działa na korzyść ogrodu, zjada drutowce, pędraki i inne niesprzyjające naszym roślinom owady.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się domowych insektów

Jak pozbyć się domowych insektów
Większość owadów ma zbawienny wpływ na środowisko, jednak kiedy postanowią zamieszkać z nami pod jednym dachem, stają się prawdziwym utrapieniem. Przy...
Czytaj więcej

Jakie problemy czekają na nas w starej kamienicy?

Jakie problemy czekają na nas w starej kamienicy?
Stare mury kuszą autentycznością i interesującym wyglądem, jednak kryją w sobie pewną dozę problemów. Musimy mieć je na uwadze przed rozpoczęciem rem...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się szczura

Jak pozbyć się szczura
Szczury to drugie po myszach gryzonie, które nieproszone osiedlają się w naszych piwnicach, garażach czy na strychach. Jeśli znajdą odpowiednią sposob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.11.2016
ja z natury kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie, że miałabym wypędzać kreta, niech se żyje, na zdrowie, a to, że mi niszczy rabatki? najmniejszy problem, przynajmniej ogród żyje swoją własną harmonią. inne zwierzaczki oczywiście również wspieram ^^

Ocena i komentarz dla:

Zwierzęta w ogrodzie