Produkty

Jak stworzyć centrum multimedialne

Jak stworzyć centrum multimedialne

Idea inteligentnego domu zakłada, że wszystkie urządzenia RTV i AGD są połączone w jeden system reagujący na każde skinienie naszej dłoni. Ale aby cieszyć się z inteligentnego domu, najpierw należy wszystko odpowiednio zainstalować. Jak stworzyć swój własny, multimedialny kąt?

centrum multimedialne w pokojuCzym jest centrum multimedialne?

Centrum multimedialne to wszystkie podłączone i obsługujące je urządzenia, spełniające określoną funkcję, czyli w tym wypadku dostęp do Internetu i zapisanych na dysku plików oraz ich emisję przez ekran i głośniki. Aby je stworzyć potrzebne nam będą:

- urządzenie z twardym dyskiem lub dostępem do Sieci

- wybór sposobu przesyłania danych

- sprzęt, który będzie je wyświetlał i nagłaśniał

Przyjrzyjmy się wszystkim powyższym poczynając od umiejscowienia i doprowadzenia prądu.

Miejsce i zasilanie

Zazwyczaj sprzęt służący elektronicznej rozrywce umieszczamy w salonie, możliwie najbliżej telewizora i głośników. Aby uniknąć nieporządku, najlepiej na wszelkie urządzenia towarzyszące przeznaczyć jedną szafkę, koniecznie wyposażoną w otwór na przeciągnięcie kabli. Jeśli korzystamy z projektora, wystarczy nam zwykła, szeroka półka umiejscowiona w tyle pomieszczenia.

Listwa zasilająca powinna zawierać przynajmniej sześć gniazdek, choć dla pewności lepiej wybrać dłuższą. Dobrze, by była wyposażona w system antyprzepięciowy oraz warystory lub diody transilowe. Zmniejszy to ryzyko zwarć i zbyt wysokiego napięcia, co ochroni nasz cenny sprzęt. Niektóre listwy mogą być włączane za pomocą pilota.

Jeśli nasze centrum znajduje się w pobliżu gniazda Ethernet, pozwoli to na ustawienie routera wspólnie z podłączonymi do niego urządzeniami i dzięki temu możliwe będzie użycie bardziej niezawodnych kabli zamiast połączenia bezprzewodowego.

Źródło rozrywki

Sposobów na zaaranżowanie przestrzeni medialnej nie brakuje. Zacznijmy od filmu i muzyki – najprostszym rozwiązaniem będzie zamówienie tzw. „boxu”, czyli oferowanego przez dostawców Internetu i telewizji urządzenia multimedialnego z dostępem do sieci. Zwyczajowo wymaga ono dodatkowej opłaty abonamentowej, mamy też wybór ograniczony do oferty firmy, która je obsługuje. Plusem będzie pozbycie się kabli i łatwa konfiguracja, możemy też liczyć na pomoc serwisu. Zazwyczaj całość połączona jest z dekoderem. Można też korzystać z urządzeń firm trzecich – niektóre z nich nie posiadają dysków twardych, w zamian oferując możliwość przechowywania swoich plików w „chmurze”. Szybkość i jakość tego rozwiązania zależy od szybkości łącza internetowego, pamiętajmy też, że oznacza to ciągły pobór prądu do obsługi połączenia.

Jeśli nie chcemy płacić abonamentu telewizyjnego, możemy do naszego centrum włączyć komputer. To niedrogie i skuteczne rozwiązanie, ponieważ jesteśmy w stanie skompletować urządzenie, które będzie działać oszczędnie i efektywnie. Dobrym pomysłem będzie też stworzenie osobnego, dużego dysku dla plików oraz mniejszego dla aplikacji systemowych. W ten sposób komputer będzie szybko przechodził z trybu czuwania do błyskawicznej obsługi naszych mediów.

Popularnym i skutecznym sposobem jest użycie konsoli do gier. Nowoczesne modele oferują odtwarzacze filmów, muzyki, komputery do przeglądania Internetu i dostęp do elektronicznej rozrywki w jednym. Warto zapoznać się z ich możliwościami, ponieważ z tej racji że różnią się systemami operacyjnymi, mają odmienny sposób działania.

Przesyłanie danych

W przypadku gdy decydujemy się na przesył bez kabli, musimy dysponować urządzeniami z połączeniami bezprzewodowymi sieci wi-fi lub Bluetooth. Nowoczesne telewizory z łatwością mogą uzyskać dostęp do udostępnionego dysku zewnętrznego, podobnie jest ze wspominanym „boxem”. W innych przypadkach pozostaje nam użycie kabli. Aby nie utonąć w ich gęstwinie, zalecamy spięcie wiązki pochodzącej z jednego urządzenia plastikowym zaciskiem, najlepiej z opaską o odmiennym kolorze. Oszczędnym sposobem będzie użycie kartonowej rolki od papieru, która także utrzyma przewody w ryzach. Jeśli korzystamy z większej ilości urządzeń przesyłających obraz, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w kable HDMI – te tańsze wcale nie muszą ustępować jakości droższym.

Wyświetlanie i kontrolasprzęty multimedialne

Zarówno telewizor jak i projektor posiada dedykowane wejście dla osobnego systemu nagłośnieniowego. Głośniki powinny być rozmieszczone w ten sposób, by pochodzący z nich dźwięk krzyżował się w miejscu, w którym stoi kanapa. Powinny być zawieszone lub położone na wysokości uszu siedzących widzów.

Większość ze sprzętów wideo jest przystosowane do wszystkich możliwych końcówek kabli, a ich podłączenie nie sprawi problemu, jeśli wykonamy je w następującej kolejności: od połączenia internetowego, poprzez źródło obrazu i dźwięku, na telewizorze kończąc. W przypadku systemów bezprzewodowych wystarczy konfiguracja połączenia sprzętowego.

Na rynku znajdują się piloty uniwersalne, które pozwolą na kontrolowanie wszystkich urządzeń naraz, a w przypadku korzystania z komputera osobistego lub laptopa jako źródła rozrywki możemy korzystać z aplikacji mobilnej, która zamieni nasz telefon w wielofunkcyjny pilot. Pozwoli nam to na interakcję ze sprzętem również poza domem, w efekcie czego po powrocie do domu możemy zasiąść od razu do obejrzenia ulubionej pozycji filmowej, która zostanie wyświetlona w własnoręcznie zaaranżowanym centrum multimediów.

Data publikacji: 05.06.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo – organizacja przewodów pod biurkiem

Instrukcja wideo – organizacja przewodów pod biurkiem
Jak uporządkować przewody, aby nasze miejsce pracy wyglądało estetycznie, a kable nie plątały się i pozostawały niewidoczne? Wystarczy kilka artykułów...
Czytaj więcej

Przedłużacze do zadań specjalnych

Przedłużacze do zadań specjalnych
Konieczność doprowadzenia prądu do miejsc usytuowanych z dala od instalacji elektrycznej wymaga od nas użycia przedłużaczy. Ponieważ najczęściej stoso...
Czytaj więcej

Jak dobrze zaprojektować elektrykę w gabinecie?

Jak dobrze zaprojektować elektrykę w gabinecie?
Gabinet jest szczególnym pomieszczeniem w naszym domu, ponieważ jest miejscem pracy. Komfort przebywania i wykonywania swoich służbowych obowiązków w ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć centrum multimedialne