Produkty

Jak stworzyć domowy monitoring

Jak stworzyć domowy monitoring

Korzystanie z usług ochroniarskich to chyba najbardziej powszechny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim najbliższym. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to jednak jedyna możliwość. Tym bardziej, że nowoczesne systemy alarmowania o niebezpieczeństwie są równie skuteczne, jak panowie w czarnych kombinezonach.

domowy monitoringMonitoring pod warunkiem, że jest dopasowany do potrzeb, jakie generuje nasz dom oraz teren dookoła niego, daje nam wiarygodne informacje o tym, co dzieje się w obrębie obserwacji.

Inwestując w domowy system monitoringu pamiętajmy, że powinien on nam służyć przez dłuższy czas, bez obawy o to, że jest niesprawny, że nie monitoruje wszystkiego lub że źle komponuje się z architektura naszego budynku.

Jaka forma monitoringu spełni nasze wymagania?

Zacznijmy od analizy. Wybieramy z reguły pomiędzy technologią analogową, a cyfrową. Pierwsza znana jest nam od dawna, druga rozwinęła się wraz z nowymi technologiami oraz możliwością coraz szerszego przetwarzania obrazu cyfrowego.

Skąd wiedzieć, czy wybrać system analogowy czy cyfrowy?

W przypadku małej działki, na której posadowiony jest dom, instalacja monitoringu najczęściej obejmuje teren wzdłuż ogrodzenia oraz ogród. Nie jest to zatem powierzchnia, z którą nie poradzi sobie standardowa kamera. Problem zaczyna się wówczas, gdy zależy nam na odbiorze obrazu bardzo wysokiej jakości.

System analogowy nie da nam aż tak wysokiej jakości obrazu jak system cyfrowy. I chociażby dlatego system monitoringu cyfrowego jest z reguły droższy.

Rozmieszczenie kamer a obraz

Odpowiednie działanie systemu analogowego jest uzależnione od tego, jak rozmieścimy wszystkie kamery.

Zorientujmy się, które miejsca naszej działki są najbardziej zagrożone. Najłatwiejszy dostęp do domu złodziej ma zazwyczaj w okolicy bocznego wejścia, tarasu, tyłu posesji.

Oszustów i domokrążców skutecznie odstraszają kamery przy wejściu oraz znaki informujące o obecności monitoringu.

Parametry niezbędne do ustalenia, jakiej kamery potrzebujemy:

1. To, jaką kamerę wybierzemy, zależy również od tego, jakiej jakości obraz chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, by były dokładnie zarejestrowane twarze czy numery tablic rejestracyjnych wystarczy, że zastosujemy kamery o liczbie linii co najmniej 600 TVL.

2. Czy zależy nam na gromadzeniu zapisów z dłuższego okresu czasu, czy nie. Domowe rejestratory z reguły ograniczają nagrywanie danych do 1 dysku twardego. Mogą przechowywać dane nawet za okres 40 dni.

3. Monitoring, w którym nie jest możliwa identyfikacja osób oraz innych szczegółowych danych pozwala wyłącznie na poglądowy obraz terenu. Dobrej jakości obraz stanowi podstawę do uznania materiału jako dowód w potencjalnym postępowaniu dochodzeniowym.

Poniżej jakich parametrów nie powinniśmy schodzić:

1. Rozdzielczość nagrywania – jeśli rejestrator nie jest w stanie nagrać obrazu w rozdzielczości 4CIF, możemy być pewni, że jest to sprzęt przestarzały, lepiej w niego nie inwestować, Możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 704x576 pikseli to minimum.kamera mointorująca w twoim domu

2. Szybkość nagrywania – zazwyczaj jest wyrażona w klatkach na sekundę, na kanał. Oczywiście w domowych instalacjach nie ma aż takiego wymogu, by otrzymać nagrywanie płynnego obrazu. Minimum jest jednak 6kl./s. Oczywiście od prędkości nagrywania jest zazwyczaj uzależniona  rozdzielczość obraz, jaki otrzymamy.

3. Kompresja – jest istotnym aspektem w zakresie czasu archiwizacji, najlepsze parametry kompresji daje kodek H.264/AVC.

Jakie funkcje dodatkowe:

1. Czy obraz jest nagrywany tylko w momencie, gdy w polu widzenia kamery występuje jakiś ruch.

2. Opcja podglądu obrazu przez sieć - umożliwia zapoznanie się z obrazem rejestrowanym przez kamery z różnych miejsc poza domem. Rejestrator, który posiada wbudowany serwer www, umożliwia podgląd obrazu rejestrowanego przez kilka urządzeń zamontowanych w różnych miejscach. Funkcja ta ma szczególne znaczenie wówczas, gdy monitoring jest planowany w domu oraz w firmie (czyli w dwóch odrębnych lokalizacjach).

3. Dostępność aplikacji na telefonie komórkowym – sprawdźmy, na jakie telefony jest zapewnione oprogramowanie.  

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak skutecznie zabezpieczyć dom z kamerami Ezviz

Jak skutecznie zabezpieczyć dom z kamerami Ezviz
Dom jest centralnym miejscem w życiu wielu z nas. To zrozumiałe, że pragniemy czuć się w nim bezpiecznie, jak również nie chcemy musieć się mar...
Czytaj więcej

Instalacja alarmowa w domu

Instalacja alarmowa w domu
Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie ods...
Czytaj więcej

Kamery monitorujące – wady i zalety

Kamery monitorujące – wady i zalety
Ochrona mienia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim powinno być dla nas jednym z priorytetów. Pomóc w tym nam mogą kamery ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć domowy monitoring