Dostawa za 1 zł na wybrane produkty świąteczne dla zamówień od 300 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak własnoręcznie wykonać stojak na wino

Wykonany samodzielnie stojak na wino będzie ozdobą każdego wnętrza, w którym go postawimy – czy będzie to domowa piwniczka, czy salon, gdzie gościmy naszych przyjaciół. Samodzielnie wybierając rozmiar takiego mebla, dostosujemy go do ilości gromadzonych w butelkach cennych roczników. Jak sporządzić taki stojak?

Stojak na wino

Stojak na wino jest meblem często spotykanym we wnętrzach – im bardziej rozwinięta jest pasja winologiczna gospodarzy, tym okazalsze i wystawniejsze są meble, które gromadzą w swoim wnętrzu butelki z cenną zawartością. Najlepsze warunki do przechowywania wina – odpowiednią temperaturę dla win białych i czerwonych, a także wilgotność powietrza – oferują chłodziarki do wina. Niestety, mimo że butelki w chłodziarkach są bezpieczne, nie cieszą oczu wielbicieli wina. To zaś oferują stojaki, które eksponują poszczególne butelki z etykietami z rocznikami i nazwami winnic. Najczęściej są tak skonstruowane, by przechowywać butelki w pozycji poziomej – jest to dobre rozwiązanie dla zachowania jakości wina, ponieważ korek jest ciągle zanurzony w napoju, nie wysycha, nie pęka i nie przedostają się do wnętrza butelek zarazki, które mogłyby doprowadzić do nieodwracalnych zmian w kształtowanym przez lata bukiecie winnym.

Wielkość mebla wybieramy sami w zależności od tego, jak bogaty jest nasz zbiór (z uwzględnieniem miejsca na roczniki, które dopiero wzbogacą naszą kolekcję) i jak duże jest miejsce, które będzie na stojak przeznaczone. Jego konstrukcja jest łatwa do zaprojektowania i wykonania za pomocą narzędzi, które znajdują się w domowym warsztacie. Jako materiał do użycia najlepsze będzie drewno, na przykład grubsze listewki lub sklejka. Już po zakończeniu prac i po pomalowaniu stojaka farbami czy lakierem, drewniany mebel w połączeniu z umieszczonym w nim butelkami zyska na szlachetności. Będzie wyposażony w wiele poziomych wsporników, na które kłaść będziemy butelki, co przełoży się na stabilność stojaka.

Aby butelki nie przemieszczały się samodzielnie, konieczne będzie wycięcie w podtrzymujących je listewkach półokrągłych wgłębień, większych na same butelki i mniejszych na szyjki. To najtrudniejszy etap pracy, w którym wymagana jest cierpliwość i dokładność, a także wykorzystanie wiertarki wyposażonej w otwornicę i wiertło łopatowe. Co prawda możliwe jest użycie zamiast nich wyrzynarki i nadanie odpowiedniego kształtu ręcznie, jednak aby efekt takich działań był zadowalający, potrzeba wiele praktyki. Z pomocą wiertarki będziemy wykonywać od razu dwie podpórki. Jeśli mają one już wymaganą długość, odmierzamy miejsca, które zamierzamy wyciąć i zaznaczamy ich środki. Co ważne – robimy to po obu stronach drewnianego materiału. Dlaczego? Użycie otwornicy tylko z jednej strony deski skutkować będzie powstaniem wyrw po spodniej stronie. Z tego powodu zaznaczaliśmy środki po obu stronach, aby prowadzić wiercenie raz z jednej, raz z drugiej strony, co uchroni powierzchnie przed nierównościami. Kiedy nasza deska będzie miała wycięte otwory, za pomocą wyrzynarki przecinamy ją wzdłuż i otrzymujemy dwie gotowe do dalszego mocowania podpórki pod butelki. Postępujemy tak samo z kolejnymi piętrami naszego mebla, a całość skręcamy (łącznie z klejeniem), czyścimy, odtłuszczamy i malujemy na dowolny kolor, najlepiej bejcą, aby zachować i wyeksponować rysunek słojów.

Szafka na wino

W celu uzyskania stojaka – funkcjonalnej i oryginalnej dekoracji pokoju możemy, zamiast klasycznego mebla zaadaptować do tego celu paletę lub drewnianą skrzynkę. Tę ostatnią, po wyposażeniu w podpórki i pomalowaniu, można zawiesić na ścianie i delikatnie oświetlić od środka. W ten sposób powstanie unikalna ozdoba związana z naszą winologiczną pasją.

 

Data publikacji: 11.01.2016