Drzwi
Główna i najbardziej podstawowa bariera dzieląca nas od wnętrza, dlatego powszechnie zaleca się korzystanie tylko z atestowanych modeli. Obecnie certyfikaty na konstrukcje samych drzwi oraz zamków wydają następujące podmioty:
- Instytut Mechaniki Precyzyjnej,
- Instytut Techniki Budowlanej,
- Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji,
- Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,
- Polskie Centrum Badań i Kwalifikacji.
Są to instytucje zajmujące się badaniami jakości i ich oznaczenia wykazują, że produkt przeszedł szereg testów, podczas których symulowano próby włamania. Oczywiście nie ma drzwi, których nie da się sforsować, jednak jeśli ich mechanizmy są skuteczne, wizja głośnej i długiej walki z zabezpieczeniami okaże się dla złodziei odstraszająca. Aby wzmóc hałas wywoływany takimi próbami, na rynku można znaleźć także modele z akustycznym sygnałem dźwiękowym. Przy doborze drzwi najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, który pomoże nam wybrać odpowiedni zestaw zamków, bolców i mechanizmów. Nie bez znaczenia będzie także solidna ościeżnica, której mocowanie powinno wytrzymać próby wyważenia.
Okna
Stanowią słaby punkt domu, zwłaszcza te znajdujące się na skrajnych kondygnacjach – parterze i najwyższym piętrze. Dlatego najlepiej, jeśli będą to modele antywłamaniowe, również mocno osadzone w konstrukcji budynku. Szczególnie narażone na atak są okna dachowe, dlatego upewnijmy się, że nie dają możliwości podważenia czy wyrwania zawiasów górnej, zewnętrznej części. Dodatkową przeszkodą będą klamki na zamek.
W powszechnym przekonaniu przed włamaniem skutecznie chronią zamontowane w oknach i balkonach kraty, pamiętajmy jednak że mogą z łatwością posłużyć jako drabina do kolejnych mieszkań lub słabiej zabezpieczonych części kondygnacji.
System alarmowy
Działa na zasadzie elementu uzupełniającego naszą prewencję. Za sprawą głośnego sygnału dźwiękowego odstraszy rabusia lub ułatwi jego schwytanie. Połączony z systemem reagowania firm ochroniarskich i policji potrafi skutecznie ostudzić zapały amatorów cudzej własności. Obecnie coraz częściej towarzyszą mu aplikacje na urządzenia mobilne, które pomagają w kontrolowaniu systemu na odległość.
Ponieważ dobór i instalacja alarmu jest skomplikowanym procesem, najlepiej przed ostatecznym wyborem zasięgnąć opinii specjalisty.
Światło
Dobrze oświetlony i widoczny budynek nie zachęca do niecnej działalności, dlatego warto sprawdzić, jak nasze domostwo prezentuje się nocą. Jeżeli widzimy, a raczej nie widzimy miejsc, z których łatwo dostać się do środka, najlepiej skierować na nie snop światła. Osobnym zabezpieczeniem będzie ściemniacz z funkcją symulowania obecności. Potrafi on odtworzyć wzór zapalania świateł tak, by potencjalni włamywacze nie mieli pewności czy lokatorzy rzeczywiście wyjechali na wakacje, czy jednak znajdują się w domu.
Sąsiad
Wbrew pozorom jednym z lepszych systemów zabezpieczeń jest właśnie życzliwy człowiek żyjący tuż obok nas. Przed wyjazdem najlepiej poinformować go o naszych planach, poprosić o zerkanie czujnym okiem na naszą posesję, a w szczególności ostrzec o braku planów remontowych. Złodzieje potrafią bowiem ukryć swoją działalność pod taką właśnie przykrywką. Zostawmy koniecznie sąsiadowi numer kontaktowy, pod który może zadzwonić w przypadku zaobserwowania podejrzanego zachowania osób trzecich. W miarę możliwości może on usuwać reklamy na klamkach i pod wycieraczką oraz opróżniać skrzynkę pocztową.
Środki ostrożności
Wszystkie te zabezpieczenia zdadzą się na nic, jeśli sami je zniweczymy. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Zakręćmy wodę i upewnijmy się, że żadne urządzenie elektryczne nie jest włączone - najlepiej odłączyć je od sieci. W miarę możności nie trzymajmy dużych sum i kosztowności w domu. Zadbajmy o dyskretne oznaczenie naszego sprzętu za pomocą łatwych do zidentyfikowania znaków, nie zaszkodzi także zgromadzić dokumentację fotograficzną. Na szczęście włamania do mieszkań i domów są coraz rzadsze, ale w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia jego dotkliwość zamortyzuje ubezpieczenie.
Najważniejsze, żeby troska o dobytek nie przesłoniła nam przyjemności wakacyjnego relaksu.