Produkty

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu

Czas wakacyjny to idealny okres dla złodziei i włamywaczy - wyjazdy i remonty ułatwiają ich „pracę”. Oprócz tego szkodę może wyrządzić nam także nasza nieopatrzność, dlatego przed udaniem się na zasłużony urlop, warto upewnić się, że wrócimy do tego samego domu, z którego wyjeżdżaliśmy.

ustawienie alarmuDrzwi

Główna i najbardziej podstawowa bariera dzieląca nas od wnętrza, dlatego powszechnie zaleca się korzystanie tylko z atestowanych modeli. Obecnie certyfikaty na konstrukcje samych drzwi oraz zamków wydają następujące podmioty:

-  Instytut Mechaniki Precyzyjnej,

-  Instytut Techniki Budowlanej,

-  Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji,

-  Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,

-   Polskie Centrum Badań i Kwalifikacji.

Są to instytucje zajmujące się badaniami jakości i ich oznaczenia wykazują, że produkt przeszedł szereg testów, podczas których symulowano próby włamania. Oczywiście nie ma drzwi, których nie da się sforsować, jednak jeśli ich mechanizmy są skuteczne, wizja głośnej i długiej walki z zabezpieczeniami okaże się dla złodziei odstraszająca. Aby wzmóc hałas wywoływany takimi próbami, na rynku można znaleźć także modele z akustycznym sygnałem dźwiękowym. Przy doborze drzwi najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, który pomoże nam wybrać odpowiedni zestaw zamków, bolców i mechanizmów. Nie bez znaczenia będzie także solidna ościeżnica, której mocowanie powinno wytrzymać próby wyważenia.

Okna

Stanowią słaby punkt domu, zwłaszcza te znajdujące się na skrajnych kondygnacjach – parterze i najwyższym piętrze. Dlatego najlepiej, jeśli będą to modele antywłamaniowe, również mocno osadzone w konstrukcji budynku. Szczególnie narażone na atak są okna dachowe, dlatego upewnijmy się, że nie dają możliwości podważenia czy wyrwania zawiasów górnej, zewnętrznej części. Dodatkową przeszkodą będą klamki na zamek.

W powszechnym przekonaniu przed włamaniem skutecznie chronią zamontowane w oknach i balkonach kraty, pamiętajmy jednak że mogą z łatwością posłużyć jako drabina do kolejnych mieszkań lub słabiej zabezpieczonych części kondygnacji.

System alarmowy

Działa na zasadzie elementu uzupełniającego naszą prewencję. Za sprawą głośnego sygnału dźwiękowego odstraszy rabusia lub ułatwi jego schwytanie. Połączony z systemem reagowania firm ochroniarskich i policji potrafi skutecznie ostudzić zapały amatorów cudzej własności. Obecnie coraz częściej towarzyszą mu aplikacje na urządzenia mobilne, które pomagają w kontrolowaniu systemu na odległość.

Ponieważ dobór i instalacja alarmu jest skomplikowanym procesem, najlepiej przed ostatecznym wyborem zasięgnąć opinii specjalisty.

Światło

Dobrze oświetlony i widoczny budynek nie zachęca do niecnej działalności, dlatego warto sprawdzić, jak nasze domostwo prezentuje się nocą. Jeżeli widzimy, a raczej nie widzimy miejsc, z których łatwo dostać się do środka, najlepiej skierować na nie snop światła. Osobnym zabezpieczeniem będzie ściemniacz z funkcją symulowania obecności. Potrafi on odtworzyć wzór zapalania świateł tak, by potencjalni włamywacze nie mieli pewności czy lokatorzy rzeczywiście wyjechali na wakacje, czy jednak znajdują się w domu.

Sąsiad

Wbrew pozorom jednym z lepszych systemów zabezpieczeń jest właśnie życzliwy człowiek żyjący tuż obok nas. Przed wyjazdem najlepiej poinformować go o naszych planach, poprosić o zerkanie czujnym okiem na naszą posesję, a w szczególności ostrzec o braku planów remontowych. Złodzieje potrafią bowiem ukryć swoją działalność pod taką właśnie przykrywką. Zostawmy koniecznie sąsiadowi numer kontaktowy, pod który może zadzwonić w przypadku zaobserwowania podejrzanego zachowania osób trzecich. W miarę możliwości może on usuwać reklamy na klamkach i pod wycieraczką oraz opróżniać skrzynkę pocztową.

Środki ostrożności

Wszystkie te zabezpieczenia zdadzą się na nic, jeśli sami je zniweczymy. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Zakręćmy wodę i upewnijmy się, że żadne urządzenie elektryczne nie jest włączone - najlepiej odłączyć je od sieci. W miarę możności nie trzymajmy dużych sum i atrapa kamerykosztowności w domu. Zadbajmy o dyskretne oznaczenie naszego sprzętu za pomocą łatwych do zidentyfikowania znaków, nie zaszkodzi także zgromadzić dokumentację fotograficzną. Na szczęście włamania do mieszkań i domów są coraz rzadsze, ale w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia jego dotkliwość zamortyzuje ubezpieczenie.

Najważniejsze, żeby troska o dobytek nie przesłoniła nam przyjemności wakacyjnego relaksu.

Data publikacji: 17.09.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?
Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwar...
Czytaj więcej

Instalacja alarmowa w domu

Instalacja alarmowa w domu
Aby podnieść bezpieczeństwo w domu, oprócz antywłamaniowych drzwi i dobrego ogrodzenia, warto zainwestować w alarm. Instalacja alarmowa skutecznie ods...
Czytaj więcej

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego

Bezawaryjne i niezawodne zasilanie systemu alarmowego
Licho nie śpi i lepiej, żeby snem sprawiedliwego nie spał też system alarmowy. Od jego czujności często zależy, czy uda się powiadomić mieszkańców lub...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu