Jak zapobiegać podsiąkaniu fug?

Podsiąkanie fug, to poza defektem estetycznym, może być objawem nieprawidłowej konstrukcji i możliwych błędów wykonawczych. Z czasem może to tez powodować trudne do usunięcia wykwity i grzyby. Jakie bywają przyczyny podsiąkania i jak możemy z nim walczyć?

fugowaniefugowaniefugowaniefugowanie

Podsiąkanie fug to dość powszechny problem, który może mieć wpływ nie tylko na estetykę danego wnętrza, ale jest także niebezpieczny, gdyż sprzyja pojawianiu się w pomieszczeniu zagrzybień i pleśni. Z czasem może zagrażać także danej konstrukcji czy też trwałości danego wykończenia. Ponadto podsiąkanie fug jest też jednym z głównych objawów oraz konsekwencja nieumiejętnie ułożonych płytek lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji.

Możliwe przyczyny podsiąkania

- Zazwyczaj wilgoć zaczyna się gromadzić przez braki w warstwie klejowej.

- W przypadku posadzek łazienkowych przyczyną może być także nieszczelny odpływ. Często dzieje się tak, gdy wykonawca najpierw ułożył glazurę, bez najniższej warstwy, potem posadzkę, a dopiero na końcu ułożył dolny pasek, nie stosując odpowiedniej ilości i rozmieszczenia warstwy klejowej.

- Przyczyną bywa także nieumiejętne wykonanie łączenia na styku płytek ściennych i podłogowych i brak odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi i kątów.

- Niekiedy wynika z zastosowania nieodpowiedniego rodzaju spoin.

- W przypadku murów, podsiąkanie może wynikać z kapilarnego podciągania wody — wynikającego z nieprawidłowo wykonanej izolacji.

fugowaniefugowaniefugowaniefugowanie

Jak można radzić sobie z podsiąkaniem fug?

- Najbardziej inwazyjnym, ale tez skutecznym sposobem wyeliminowania podsiąkanie jest ponowne ułożenie warstwy płytek, z dbałością o odpowiednią kolejność działań i dokładne wykonanie każdego etapu prac. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego uszczelniacza, który będzie nieprzepuszczalny, a przy tym także dość elastyczny. Możemy zastosować elastyczne folie w płynie, które aplikuje się przed nałożeniem płytek w celu zabezpieczenia i wyrównania chłonności podłoża. Uszczelnienia warto także wzmocnić silikonem.

- Pamiętajmy, że dokładne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – tak, aby miejsce łączeń i kąty były zabezpieczone taśmą. Warto także pamiętać, by warstwa izolacji tak na ścianie, jak i na podłodze była nie cieńsza niż 0,3 cm.

- Po ułożeniu płytek, warto zadbać o ich ponowną impregnację, którą warto potarzać regularnie. Pamiętajmy jednak, by upewnić się, kiedy mogą być stosowane tego typu środki, gdyż często można -je aplikować dopiero kilkanaście dni po fugowaniu.

- W przypadku podsiąkniętych murów warto dokonać wtórnej poziomej izolacji. Często wymaga ona jednak zatrudnienia specjalisty i zdecydowania o najlepszej możliwej metodzie (zwykle mechanicznej lub iniekcyjnej).

- W przypadku układania płytek klinkierowych, np. na elewacjach, pamiętajmy o tym, aby spoiny wypełniać preparatami przeznaczonymi właśnie do klinkieru (prawidłowa grubość fugi, to zwykle około 9 lub 15 mm). Najlepiej, aby okładzina nie wystawała nad tynkiem, a jeśli tak się stało, powinna być dokładnie zabezpieczone przed wodą.

 

Data aktualizacji: 13/05/2024