Jakie płytki wybrać do łazienki w restauracji?

Projekt łazienki dla restauracji powinien nawiązywać do klimatu i wystroju całego lokalu i podkreślać jego unikalny styl. W takich miejscach dozwolona jest większa doza fantazji niż w typowym biurze czy mieszkaniu. Toalety w punktach gastronomicznych muszą spełnić jednak określone wymogi, dlatego także płytki powinny być bardzo precyzyjnie dobrane, aby zapewnić nie tylko przyjemne doznania estetyczne, ale również bezpieczeństwo i higienę.

Jakie wymogi muszą spełniać płytki do restauracji?

Glazura w odcieniach szarościUrządzając toaletę w restauracji czy innym lokalu publicznym, należy trzymać się zasad projektowania i przepisów prawa budowlanego. Ściany w takich pomieszczeniach muszą być wyłożone materiałem zmywalnym i odpornym na wilgoć przynajmniej do 2 m wysokości. Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj właśnie położenie szkliwionych płytek ceramicznych – glazury. Podłogi również powinny być wykonane z materiałów nienasiąkliwych i najlepiej, aby posiadały antypoślizgową fakturę. 

Ważnym czynnikiem jest tutaj częste sprzątanie powierzchni oraz narażenie na uszkodzenia mechaniczne w tego typu łazienkach. Kafle ścienne z glazury to praktyczne rozwiązanie, bo łatwo je utrzymać w czystości. Płytki podłogowe mogą być natomiast matowe, ale tutaj warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Kolejny czynnik to grubość płytek: powinna wynosić przynajmniej 8-9 mm, aby wyeliminować ryzyko pęknięcia.

Szkliwione płytki ścienne – jakie są ich zalety?

Powszechna nazwa określająca szkliwione płytki ceramiczne to glazura. Mogą one przybierać różne kształty, wielkości, kolory i właściwości. Materiał ten zapewnia estetyczne i atrakcyjne wykończenie wnętrz, a przy tym łatwo utrzymać go w dobrym stanie przez długi czas. W restauracyjnej łazience może być głównym atutem dekoracyjnym i motywem przewodnim. Płytki szkliwione charakteryzują się niską nasiąkliwością, są łatwe do utrzymania w czystości i co więcej, są odporne na działanie środków chemicznych czy odbarwianie. Wszystkie te zalety sprawiają, że glazura jest idealnym materiałem ściennym w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Czy wiesz że…?

Jeśli wybrane przez nas płytki ścienne po jakimś czasie stracą na estetyce lub przestaną współgrać z profilem naszej restauracji, nie musimy od razu decydować się na kosztowną i czasochłonną wymianę glazury na nową – świetnym pomysłem na odświeżenie wnętrza jest pomalowanie płytek.

Jaką glazurę wybrać do restauracji?

Glazura w odcieniach beżu i brązówDostępny wybór płytek do restauracji jest obecnie bardzo szeroki. Możemy zdecydować się na małe mozaiki, wielkoformatowe jednolite płytki czy ozdobne dekory. Niektóre rodzaje kafli imitują inne materiały jak na przykład kamień czy drewno. Znając już najważniejsze cechy i zalety płytek ściennych, należy skupić się na ich wyglądzie. Kiedy projektujemy swój lokal, z pewnością zależy nam, aby jego aranżacja zachwycała i jednocześnie przyciągała gości. Wybierając płytki do łazienki w restauracji, warto postawić na efektowne zdobnictwo. Inspiracji można szukać w dostępnych w naszych sklepach seriach:

- Seria minimalistyczna z dominującymi szarymi i beżowymi kolorami, a także wzorami imitującymi drewno idealnie sprawdzi się w industrialnych i nowoczesnych lokalach. Surowy design możemy przełamać atrakcyjnymi dekorami, które tworzą niebagatelną mozaikę,

- Płytki z orientalnymi motywami będą pasować do przytulnych kawiarni i herbaciarni czy restauracji serwujących dania kuchni azjatyckiej;

- Seria z dominującymi jasnymi, naturalnymi barwami. Znajdziemy tu głównie kształty i wzory nawiązujące do roślinności. Wybór tych płytek będzie świetną decyzją, jeśli chcemy zaaranżować nasz lokal w zgodzie z naturą i nawiązać do estetyki eko. Może być to klimat dobry dla restauracji wegetariańskiej lub wegańskiej;

- Seria płytek ściennych imitujących marmur sprawdzi się idealnie w luksusowym wnętrzu eleganckiej restauracji;

- Seria z oryginalnymi kafelkami w postarzanym wydaniu to świetny wybór w lokalach specjalizujących się w kuchni śródziemnomorskiej i stylizowanych na klimaty retro.

Szeroki przekrój dostępnych różnorodnych stylów i kolorów kafli ściennych do restauracji sprawia, że możliwości zaaranżowania wnętrza są niemal nieograniczone. Ważne, aby przy projektowaniu oprócz względów estetycznych wziąć pod uwagę także wymogi sanepidu oraz prawa budowlanego i sprawić, że pomieszczenie będzie łatwe w utrzymaniu czystości oraz bezpieczne.