Produkty

Jaki czujnik pogodowy wybrać?

Jaki czujnik pogodowy wybrać?

O zaletach zastosowania czujników pogodowych w systemach grzewczych przekonają się ci wszyscy, którzy przewidzą ich obecność w całości systemu zapewniającego budynkowi wymaganą temperaturę. Nie tylko minimalizują one konieczność wprowadzania nowych ustawień w zależności od zmian aury na zewnątrz domu, ale również pracują bardziej efektywnie wtedy, kiedy jest to konieczne. Przy sprzyjającej pogodzie pozwalają nam natomiast oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Czujnik pogodowy to urządzenie dodatkowe w systemie grzewczym, dzięki zastosowaniu którego uniezależniamy się od zmian temperatury panującej na zewnątrz pomieszczeń przy zachowaniu wymaganego komfortu termicznego w budynku czy mieszkaniu. Składa się z dwu komponentów – pierwszym jest czujnik temperatury, a drugim Termometrsterownik, który współpracuje z kotłem i reguluje jego pracę w zależności od wskazań czujnika. Oba elementy najczęściej połączone są przewodem o długości około 10 m, co w zupełności wystarcza do swobodnego zamocowania i odpowiedniej pracy całego czujnika.

Urządzenie takie nie tylko uchroni nas przed ręcznym ustawianiem zakresu pracy urządzenia grzewczego zgodnego z panującą za oknami aurą. Jego główną zaletą jest zabezpieczanie całości systemu przed zamarznięciem w wypadku, kiedy jesteśmy nieobecni w domu, a temperatura na zewnątrz gwałtownie spadnie, co mogłoby skutkować awarią urządzeń grzewczych. Informacja o fali chłodu w odpowiednim czasie dotrze od czujnika do sterownika, który automatycznie wymusi na grzejniku zwiększoną moc pracy. Z tego względu czujnik pogodowy staje się urządzeniem niezbędnym w systemach grzewczych opartych o pracę gazowych kotłów kondensacyjnych – w ich przypadku niekorzystne jest, aby przez długi czas pracowały w pełni swoich możliwości. Potrzebują za to odpowiednio dużo czasu, by stopniowo zwiększać swoją moc – i ten czas zapewnia regulator pogodowy, który dostosuje moc urządzenia do aktualnego odczytu temperatury, kiedy budynek nie zdąży jeszcze się ochłodzić na tyle, by zmiana była Stacja pogodyodczuwalna dla mieszkańców.

Zastosowanie czujników pogodowych nie ogranicza się tylko do tego rodzaju instalacji. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w ogrzewaniu grzejnikami akumulacyjnymi (w połączeniu z programatorami pokojowymi), wodnym ogrzewaniu podłogowym i innych. Co szczególnie ważne – jeśli nasza instalacja opiera się na połączeniu dwu różnych systemów grzewczych lub kilku obiegów, dzięki użyciu czujnika pogodowego zwiększymy efektywność pracy całej instalacji na przykład w słoneczne dni, kiedy wykorzystamy pełnię możliwości paneli słonecznych i zmniejszymy zakres pracy pozostałych elementów systemu.

Aby czujnik prawidłowo przekazywał informację do sterownika, powinien być umieszczony we właściwym miejscu na elewacji budynku. W tym celu należy zastosować się do zaleceń producentów poszczególnych urządzeń, a te często przewidują, że najlepszym punktem do zamocowania czujnika jest północna lub skierowana na północny zachód część elewacji. Nie powinien być on umieszczony w pobliżu okien, drzwi, balkonów, rynien i wyciągów powietrza i aby prawidłowo odczytywał wskazanie stanu temperatury, nie może być osłonięty pobliską roślinnością lub umieszczony w warstwie tynku.

Data publikacji: 21.01.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki alarm do domu wybrać?

Jaki alarm do domu wybrać?
Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny to najwyższa wartość. Alarm w domu to mniejsze ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwar...
Czytaj więcej

Jaki czujnik czadu wybrać?

Jaki czujnik czadu wybrać?
Czad jest bezbarwny i bezwonny, przez co jest naprawdę niebezpieczny. Można się nim podtruć lub zatruć. Jest wiele sposobów na to, jak ochronić...
Czytaj więcej

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Jeśli w domu pojawi się wyciek gazu lub czad, musisz działać błyskawicznie. W końcu chodzi o życie Twoje i bliskich. Szybka reakcja jest możliwa dzięk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki czujnik pogodowy wybrać?