Produkty

Kuchenka elektryczna z piekarnikiem – top 3 urządzenia

Kuchenka elektryczna z piekarnikiem – top 3 urządzenia

Kuchenka elektryczna to wygodne rozwiązanie w każdej kuchni. Mała, rozbudowana, wzbogacona o nowe funkcje – możesz wybierać spośród wielu modeli i kolorów. Jaka kuchenka elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Przejdź do następnych akapitów:

Kuchenki elektryczne z piekarnikiem – uniwersalne rozwiązanie

Kuchnie elektryczne oparte na spiralnych grzałkach to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie w każdym domu. Charakteryzują się łatwością obsługi, powszechną dostępnością oraz niewielkimi kosztami eksploatacji. Większość modeli posiada bardzo wygodne funkcje, które przyspieszają gotowanie, zmniejszają koszty zużycia energii i pozwalają na bezpieczną obsługę nawet dzieciom.

Na rynku dostępne są oddzielnie montowane płyty grzewcze oraz piekarniki, które najczęściej osadza się poniżej powierzchni do gotowania. Jeżeli uważasz, że najlepsza będzie dla ciebie kuchenka elektryczna z piekarnikiem, możesz wybierać spośród wielu modeli i typów. Zdecyduj się na kuchenkę, która w pełni będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Piekarnik wielofunkcyjny Cooke&Lewis 70 l czarny

Standardowa kuchenka do zabudowy lub kuchenka wolnostojąca wyposażona jest w:

  • powierzchnię grzewczą (płytę), na której znajdują się dwa lub cztery stanowiska do gotowania;
  • panel sterujący, który najczęściej znajduje się w obrębie płyty;
  • pokrętła lub przyciski, które służą do regulacji i obsługi piekarnika;
  • piekarnik, usytuowany poniżej płyty grzewczej.

Kuchenki elektryczne sprawdzają się idealnie w domach, w których nie ma stałego podłączenia do źródła gazu bądź większość mediów opiera się o zasilanie prądem elektrycznym. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w starych kamienicach, domach jednorodzinnych lub domkach letniskowych. Na taką opcję kuchenki decydują się także właściciele mieszkań, które znajdują się na wyższych kondygnacjach, a którzy nie posiadają windy. Konieczność wnoszenia ciężkiej butli gazowej oraz regularnej konserwacji przewodów kominowych i podłączeń gazowych sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z kuchenek gazowych na rzecz urządzeń elektrycznych.

1. Kuchenka elektryczna indukcyjna

Jeżeli zastanawiasz się jaka kuchenka elektryczna pozwoli Ci najszybciej przygotować posiłki, a dodatkowo będzie stanowić ciekawe wizualne dopełnienie Twojego mieszkania, idealna będzie kuchenka elektryczna indukcyjna, np. taka: Płyta ceamiczna Beko 4 palniki 60 cm. Jest niezwykle ekonomiczna, zmniejsza zużycie prądu i jest najbardziej ekologiczna ze wszystkich modeli kuchenek na prąd.

Dzięki  zastosowanej technologii, możesz w kilka minut ugotować produkty, których przygotowanie normalnie zajęłoby Ci dwa razy więcej czasu. W szybki sposób możesz zmniejszyć lub zwiększyć moc gotowania i swobodnie regulować temperaturę. To wielka zaleta wśród rodziców małych dzieci, którym zależy na szybkim podgrzaniu posiłku lub wody. Dodatkowym atutem jest fakt, że płyta po zakończeniu gotowania jest nieznacznie ciepła i bardzo szybko się chłodzi. Ogranicza to znacznie ryzyko poparzenia się podczas codziennych czynności.

Użytkowanie płyty indukcyjnej nie powoduje produkowania spalin ani innych szkodliwych substancji. Przy tym płyta jest bardzo prosta w czyszczeniu i wygląda niezwykle elegancko. W momencie gdy zdejmujesz garnek z płyty, przestaje ona pobierać prąd – powoduje to dużą oszczędność energii podczas codziennego gotowania.

Płyta indukcyjna nie wymaga budowania specjalnej instalacji ani zapewnienia rozbudowanej wentylacji. Pamiętaj jednak o tym, żeby podczas montażu płyty i piekarnika zachować niewielką przestrzeń między urządzeniem a meblami lub blatem – dzięki temu powietrze będzie swobodnie krążyć, a para powstała podczas gotowania nie będzie skraplać się na drewnianych powierzchniach i ich niszczyć.

Indukcja charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na zniszczenia i zadrapania. Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń wystarczy wilgotna ściereczka. Większe zabrudzenia usuniesz gąbką i odpowiednim mleczkiem lub płynem, możesz też użyć specjalnego skrobaka do powierzchni ceramicznych.

Większość modeli posiada ciekawe funkcje, które wzbogacają jakość korzystania ze sprzętu. Jest to zazwyczaj timer, który pozwala na precyzyjne ustawienie czasu gotowania, a także blokady, uniemożliwiające włączanie przez dzieci. Gdy na płytę wyleje się nadmiar wody lub podczas gotowania woda zbytnio bulgocze, kuchenka się wyłączy lub poinformuje o problemie przy pomocy sygnału dźwiękowego. To dodatkowe możliwości, które niezwykle poprawiają jakość codziennego funkcjonowania w domu.

Indukcyjna kuchenka elektryczna z piekarnikiem nie jest wskazana w przypadku osób, które nie powinny przebywać w miejscu silnego oddziaływania pola magnetycznego. Poza tym jedyną wadą urządzenia jest ewentualna konieczność wymiany garnków na takie, które mogą poprawnie funkcjonować na indukcji. Wiele współczesnych modeli spełnia te kryteria, jednak nie wykorzystasz starych garnków, kamionkowych lub naczyń wykonanych z miedzi.

Cena kuchenki indukcyjnej jest nieznacznie wyższa niż modeli ceramicznych. Koszt ten zwraca się jednak po kilku latach używania. Zazwyczaj dostępnych jest niestety mniej modeli kuchenek indukcyjnych wolnostojących, częściej spotyka się oddzielne płyty grzewcze lub urządzenia do zabudowy. Wybierając taki model, pamiętaj, że jego montaż będzie wymagał instalacji gniazda trójfazowego. Jeżeli będziesz przestrzegał tych podstawowych zasad, kuchenka indukcyjna posłuży Ci na długo i ułatwi przygotowanie posiłków.

2. Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną

Wybór między płytą ceramiczną a indukcyjną to stały dylemat osób, które urządzają lub remontują kuchnię. Ich funkcje i możliwości są bardzo podobne. Podstawową różnicę stanowi fakt, że płyta ceramiczna nie wymaga wymiany garnków na nowe. Obsługuje praktycznie wszystkie rodzaje garnków i patelni. To wielkie ułatwienie, jeżeli lubisz swoje wyposażenie kuchni i nie interesują Cię duże zmiany.

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną zazwyczaj wymaga mniej mocy do pracy, niż kuchnia indukcyjna. To zaleta w starszych budynkach lub w sytuacji, gdy przebudowa instalacji jest niemożliwa. Kuchenka ceramiczna jest zazwyczaj wyposażona w 2 lub 4 pola do gotowania. W odróżnieniu od indukcji długo po gotowaniu utrzymuje ciepło, co może stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Dłużej się nagrzewa i nie wyłącza się, gdy zdejmiesz z niej garnek. To wpływa na wyższe koszty eksploatacji.

kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną

Płyta ceramiczna jest często łączona z palnikami na gaz. Bardzo często łączona jest z piekarnikiem, z którym stanowi wspólny korpus. Możesz ją wkomponować w zabudowę kuchenną lub postawić jako osobny sprzęt kuchenny. Jest tańsza niż płyta indukcyjna, podobnie zachowuje się, jeżeli chodzi o jej czyszczenie i konserwację. Nie wytwarza pola magnetycznego, dlatego mogą ją używać osoby z rozrusznikiem serca lub pompą insulinową.

3. Kuchenka elektryczna do zabudowy

Bardzo popularnym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem w kuchni jest kuchenka elektryczna do zabudowy. To specjalny model kuchni, który możesz dopasować do zabudowy meblowej i ukryć w blacie kuchennym lub pomiędzy szafkami. Plusem takiego rozwiązania jest szybki dostęp do urządzenia i bezpośrednie sąsiedztwo z najczęściej używanymi sprzętami w kuchni.

Podczas planowania zabudowy kuchennej, pamiętaj o odpowiednim układzie poszczególnych elementów, co pozwoli Ci na sprawne przygotowanie posiłku i uniknięcie niepotrzebnych zabrudzeń. Dobrze, by kuchnia elektryczna znajdowała się niedaleko blatu roboczego, na którym możesz przygotowywać półprodukty na obiad i wrzucać je bezpośrednio do garnka lub na patelnię. Wygodnie, gdy z drugiej strony znajdzie się zlew i miejsce do płukania warzyw.

Podczas montowania kuchenki do zabudowy zapoznaj się dokładnie z instrukcją. By sprzęt działał sprawnie i długo, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i przestrzeni między kuchenką a płytą meblową. Dzięki temu kuchenka będzie pracować wydajniej, a Twoje meble nie zniszczą się od pary wodnej i ciepła.

Podczas wyboru kuchenki elektrycznej kieruj się nie tylko oszczędnością, konkretnymi funkcjami czy sposobem montażu. Wybierz także wielkość i kolor, który najbardziej lubisz. Dopasuj je do koloru mebli lub dodatków. Możesz zdecydować się na nowoczesną formę lub kupić model w stylu retro. Kuchenka będzie Ci służyć wiele lat, dlatego warto wybrać taką, którą polubisz i która pomoże Ci w codziennych czynnościach.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Funkcjonalna kuchnia – podział na strefy

Funkcjonalna kuchnia – podział na strefy
Podział kuchni na strefy to taki rodzaj aranżacji przestrzeni, który czyni ją bardziej funkcjonalną. Dzięki przeorganizowaniu kuchni bądź wprow...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kuchenka elektryczna z piekarnikiem – top 3 urządzenia