Produkty

Płyta gazowa, indukcyjna czy elektryczna – którą wybrać?

Płyta gazowa, indukcyjna czy elektryczna – którą wybrać?

Podczas urządzania kuchni stajemy przed wieloma dylematami i wyborami – jednym z nich jest z pewnością zakup płyty grzewczej. Jest ona niezbędna do przygotowywania większości potraw, dlatego niezwykle ważne jest, aby wykazywała ona doskonałą wydajność, a jednocześnie była ekonomiczna – zarówno w działaniu, jak i przy zakupie. Na jaki model powinniśmy się zatem zdecydować w naszych warunkach domowych?

rodzaje płytRodzaje płyt grzewczych

Spośród dostępnych na rynku modeli możemy zdecydować się na płytę gazową, indukcyjną lub ceramiczną (elektryczną). Każda z nich ma swoje wady i zalety, i wybór odpowiedniej zależeć będzie od warunków w mieszkaniu, częstotliwości gotowania oraz własnych preferencji.

Sporą popularnością cieszą się również rozwiązania modułowe, pozwalające na łączenie w jednej kuchni na przykład płyty gazowej z indukcyjną, podczas gdy każda z nich ma własny panel sterowania. Część użytkowników pozostaje przy tradycyjnych kuchniach, choć w zdecydowanej większości rezygnuje się z tego rozwiązania przez jego niską funkcjonalność.

Środek Starwax Ochrona Inoks Aluminium 250 mlPłyty gazowe – wciąż najpopularniejsze

Miłośnicy płyt gazowych są w stanie podać szereg zalet takiego rozwiązania – między innymi powołują się na lepszy smak potraw. Taka opinia jednak jest subiektywna, skupmy się zatem na faktycznych atutach płyt gazowych. Przede wszystkim jest to najbardziej naturalne źródło ciepła i ognia, jakim obecnie możemy posługiwać się w kuchniach.

Ponadto ich wybór jest niezwykle szeroki, przez ich wciąż ogromną popularność. Dodatkowo koszt zakupu takiej płyty jest niewysoki, podobnie jak wydatki związane z jej eksploatacją. Niejednokrotnie decydujemy się na płyty gazowe również ze względu na wszechstronność korzystania z akcesoriów, tj. garnków, patelni itd. Nie są wymagane specjalne naczynia do gotowania na tym rodzaju kuchenki. Przeciwnicy płyt gazowych wskazują przede wszystkim na zagrożenia związane z użytkowaniem otwartego ognia w pomieszczeniu, niebezpieczeństwo ulatniania się gazu oraz trudności związane z czyszczeniem płyt gazowych.

Czy wiesz że...

Pomimo, że płyty gazowe są najtańsze w użytkowaniu, uwagę zwraca się na jej niską wydajność. Szacuje się, że około 50% ciepła rozchodzi się wokół kuchenki, a zaledwie połowa koncentruje się na samym garnku, co wydłuża czas przyrządzania potraw.

płyta elektrycznaPłyty ceramiczne – nowy design

Płyty ceramiczne nie były chętnie wybierane, choć znane są już od wielu lat. Dopiero zmiana wyglądu i ukrycie grzałek elektrycznych pod płaską płytą sprawiło, że rozwiązanie to zyskało więcej zwolenników. Płyty zasilane energią elektryczną nie są kosztowne w eksploatacji, choć wypadają gorzej od modeli gazowych w tym zestawieniu. Mogą jednak posiadać więcej funkcji, jak np. timer. Elegancki wygląd, łatwość czyszczenia oraz krótszy czas gotowania (choć dłuższy czas nagrzewania się płyty) skłoniło sporo osób na wyposażenie kuchni właśnie w taką płytę. Muszą się one jednak liczyć z wyższą podatność na awarię, brak możliwości korzystania z systemu w czasie odcięcia prądu czy też możliwość poparzenia się przez nagrzaną płytę.

Płyty indukcyjne – najbardziej zaawansowana technologicznie

Najszybsze gotowanie jest nam w stanie zapewnić płyta indukcyjna – ciepło powstaje poprzez indukcję przy ustawieniu na polu magnetycznym garnka ze stali ferromagnetycznej (oznacza to konieczność kupowania specjalnych akcesoriów). Takie rozwiązanie zapewnia również największe bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko poparzenia się. Koszty gotowania są zbliżone do użytkowania płyty gazowej, jednak zakup płyty indukcyjnej jest o wiele wyższy.

Często decydujemy się na rozwiązania elektryczne ze względu na to, że instalacje gazowe są coraz rzadziej doprowadzane do nowoczesnego budownictwa. Dzięki wysokiemu zaawansowaniu technologicznemu, korzystanie z płyt ceramicznych lub indukcyjnych jest jednak opłacalne i wygodne – pod względem bezpieczeństwa bezsprzecznie króluje natomiast płyta indukcyjna.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zrób to bezpiecznie!

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zrób to bezpiecznie!
W nowoczesnych domach miejsce tradycyjnych kuchenek coraz częściej zajmuje płyta indukcyjna. Podłączenie urządzenia do prądu, jest warunkiem jego funk...
Czytaj więcej

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Płyta gazowa, indukcyjna czy elektryczna – którą wybrać?