Produkty

Maszyny grające i arcade – co trzeba wiedzieć?

Maszyny grające i arcade – co trzeba wiedzieć?

Do grającej szafy grosik wrzuć” zachęcała nas przed laty piosenka, niestety do naszych czasów pozostało niewiele działających urządzeń tego typu. Jednak nie oznacza to, że nie brakuje pasjonatów, którzy specjalistyczne maszyny stawiają na nogi i chwalą się nimi w domu. Jak do nich dołączyć?

Szafa grająca

Wywodzi się z automatycznego pianina – pianoli, odtwarzającej kilka prostych melodii. W latach trzydziestych XX wieku połączono możliwości płyty winylowej z obrotowym podajnikiem, a płacąc monetą, mogliśmy wybrać z jednego z ośmiu utworów. Największą popularnością szafy grające cieszyły się w latach 50. i 60., w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejsze modele, takie jak Wurlitzer 1015, Filben Maestro czy Seeburg Select-o-matic były nie tylko ciekawymi Pinballprzykładami inżynierii, ale także bardzo estetycznymi i wykonanymi z dużym pietyzmem przedmiotami. Niestety, do dzisiejszych czasów nie uchowało się zbyt wiele modeli.

Jeśli decydujemy się na zakup właśnie sprzętu operującego płytami winylowymi, najpierw zorientujmy się w modelu, ponieważ da nam pojęcie o prędkości odtwarzania. Większość egzemplarzy z lat 40. oznaczonych jest wartością 78 RPM (obrotów na minutę), co oznacza, że przyjmą tylko rzadko spotykane płyty 7 calowe, najczęściej wykonane z szelaku. Późniejsze modele operują płytami 7 calowymi drobnorowkowymi, obracając je w prędkości 33 i 1/3 obrotów na minutę, ich zdobycie też nie należy do łatwych. Od lat 50. standardem stało się ustawienie 45 obrotowe, które pozwala na odtwarzanie singli winylowych. Gdy już znamy model oraz jego zgodność ze współczesnymi formatami, sprawdźmy, czy maszyna w ogóle działa. Jeśli tak, pozostaje nam przewiezienie do wybranego przez nas celu.

Ponieważ maszyny te mogą ważyć znacznie ponad 100 kilogramów i nie należą też do najporęczniejszych sprzętów do przewiezienia, będziemy potrzebowali przynajmniej auta dostawczego. Samą szafę musimy ostrożnie zabezpieczyć pasami, po wcześniejszym demontażu elementów ruchowych ze szczególnym naciskiem na ramię podajnika oraz obrotowy pojemnik na płyty.

Znacznie częściej mamy do czynienia z trzymanym na zapleczu gratem, który będzie potrzebował naprawy. Ustalmy, czy musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Sprzęty te mają bardzo dużo ruchomych części, dość często operowały w barach czy restauracjach, więc ich stan będzie daleki od idealnego. Możemy samodzielnie zabrać się za naprawienie szafy, jednak może nastręczyć nam to dużo trudności ze względu na wymaganą znajomość zarówno konstrukcji mechanicznej, jak i akustycznej urządzenia. Na szczęście nie brakuje fachowców, którzy potrafią naprawić ich delikatne mechanizmy. Blasku doda im nowy drewniany panel, szyba i odnowione przyciski. Nie zapominajmy też, że w większości są to mechanizmy konstrukcji amerykańskiej, dlatego będziemy potrzebowali przejściówki na prąd.

Szafy elektroniczne

Na rynku znajdziemy dużo ofert firm produkujących na zamówienie elektroniczne szafy grające, które posiadają w swoich bibliotekach tysiące utworów. Taki mechanizm może znaleźć się w obudowie starej maszyny lub replice, jeśli zależy nam na staromodnym wyglądzie. Jakość odtwarzania jest bez porównania lepsza, jednak niektórych może odrzucić takie nietradycyjne podejście do sprawy. Dla fanów śpiewów maszyna może być zaopatrzona w zestaw do karaoke, a nawet podłączona do internetu, co sprawi, że praktycznie cała biblioteka muzyczna będzie na wyciągnięcie ręki.

Maszyny arcade

Historia maszyn zawierających gry komputerowe jest krótsza, ale dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć na terenie naszego kraju działający egzemplarz. Te duże szafy zawierają ekran, oprogramowanie do odtwarzania gier, zestaw dżojstików i przycisków do kontroli, a także obudowę. W niektórych z nich kontrolujemy nasze poczynania Gniazdkoza pomocą kierownic, uchwytów, pistoletów świetlnych albo jeszcze wymyślniejszych aparatów. Prócz zwykłych, stojących modeli, możemy znaleźć też maszyny typu pinball, czyli płaskie stoły do odbijania piłeczki (tzw. flipery). Są dość proste w konstrukcji, oparte na mechanicznych przełącznikach uruchamiających elektroniczne liczniki, wyświetlacze i światełka.

Przed wybraniem się po naszą pierwszą maszynę, musimy zdać sobie sprawę, że to duże i głośne urządzenia. Przeznaczone są głównie do hałaśliwych wnętrz salonów arcade i barów, więc dźwięki z nich dochodzące mogą być irytujące. Poza tym pobierają dużo prądu.

Ponownie, zanim zdecydujemy się na zakup, ustalmy z jakim modelem mamy do czynienia. Większość dostępnych na terenie naszego kraju to tzw. porty, czyli europejskie wersje amerykańskich lub japońskich maszyn. Królują modele uniwersalne, które pozwalają podłączać wymienne gry na kartridżach, ich rynek w Polsce jest dość rozbudowany. Starsze modele oferują tylko jedną zamontowaną na stałe grę. Najcenniejsze, ale także najbardziej kłopotliwe, będą oryginalne maszyny z USA i Japonii, co prawda najsprawniejsze i najszybsze, jednak do naprawy wymagają użycia oryginalnych części, a europejskie gry nie są z nimi kompatybilne. Na szczęście środowisko fanów tego typu rozrywki działa prężnie, dlatego możemy pokusić się o złożenie własnej maszyny.

Naprawa maszyn arcade jest niestety nieczęsto spotykanym fachem, a własnoręczne majsterkowanie może zakończyć się uszkodzeniem całego mechanizmu. Własnym sumptem możemy spokojnie odnowić samo pudło sprzętu, a także zadbać o podłączenie nowych gałek i przycisków, zwłaszcza jeśli poprzednie były wykorzystywane przez długie lata.

Zastępstwa

Maszyny arcade nie muszą być wielkimi, nieporęcznymi pudłami. Z pomocą śpieszy emulacja, czyli odtwarzanie starych gier na nowoczesnych systemach. Aby zapewnić odpowiedni klimat, możemy wstawić ekran w obudowę starej maszyny i wykorzystać istniejące kontrolery lub zamontować własne na płycie z pleksi. Co prawda nie będzie to przeżycie godne salonu gier, ale oszczędzi nam kłopotu z nieporęczną szafą.

Data publikacji: 27.01.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych
Od kilku lat, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, umieszczanie na sprzętach elektrycznych etykiet energetycznych stało się obowiązkiem. Każdy pr...
Czytaj więcej

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne s...
Czytaj więcej

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?
Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Maszyny grające i arcade – co trzeba wiedzieć?