Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Maty kapilarne - czym są, parapetry, cena

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można efektywnie ogrzać dom, jednocześnie dbając o środowisko i obniżając rachunki za energię? Odpowiedzią na te pytania są maty kapilarne – innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie systemów grzewczych. W naszym artykule przybliżymy Ci, czym dokładnie są maty, jakie mają parametry i dlaczego warto rozważyć ich instalację.

Maty kapilarne

Mata kapilarna – co to jest?

Maty kapilarne to specyficzny rodzaj systemu ogrzewania, który składa się z giętkich, niezwykle cienkich rurek. Po zainstalowaniu tego systemu, przez te rurki przepływa woda o ustalonej temperaturze. Rurki te są wykonane z polipropylenu i charakteryzują się tym, że ich średnica wewnętrzna zwykle nie jest większa niż cztery milimetry.

Dzięki niewielkiej grubości oraz lekkości, kapilarne maty grzewcze są proste w instalacji i idealnie sprawdzają się w ogrzewaniu powierzchniowym. System taki może się samodzielnie odpowietrzać, jest wytrzymały, hermetyczny i nie poddaje się korozji, co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek usterek. Do zasilania mat wystarcza niższa temperatura niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Maty kapilarne – parametry i działanie

Jak mata kapilarna? Ogrzewanie takie umożliwia przepływ wody, która może pochodzić z pomp ciepła lub kondensacyjnych pieców gazowych. Aby ogrzać pomieszczenie, woda w matach kapilarnych powinna osiągać temperaturę między 25 a 30 stopni Celsjusza, co umożliwia uzyskanie przez nie efektywności na poziomie 70-80W/m2. System tez może też skutecznie chłodzić – wówczas temperatura wody w kapilarach wynosi 16-18 stopni Celsjusza.

Maty kapilarne funkcjonują w sposób podobny do konwencjonalnego ogrzewania podłogowego, lecz ich efektywność grzewczo-chłodząca jest nawet cztery razy większa. Dla przykładu, na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi przypada tylko 0,34 m2 rur w systemie ogrzewania podłogowego, w porównaniu do imponujących 1,35 m2 w przypadku mat kapilarnych. Ta istotna różnica bierze się z konstrukcji obu systemów.

W matach kapilarnych rurki rozmieszczone są w odstępach od 1 do 4 cm, podczas gdy w tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym wynoszą one od 10 do 15 cm. System tego typu jest bardzo lekki, ponieważ 1 metr kwadratowy maty kapilarnej, wypełnionej wodą, waży zaledwie 1,5 kilograma.

Maty kapilarne

Gdzie stosuje się maty kapilarne?

Maty kapilarne można stosować jako system ogrzewania w domach jednorodzinnych. Są też niezwykle przydatne w obiektach, gdzie zapotrzebowanie na ciepło zmienia się w ciągu dnia, takich jak hotele, pensjonaty, baseny, szpitale, budynki biurowe, przedszkola lub urzędy. Kontrola nad systemem jest prosta i odbywa się za pomocą termostatu.

Dzięki szybkiej reakcji na zmiany temperatury, maty kapilarne umożliwiają natychmiastowe ogrzewanie wybranych pomieszczeń. To idealne rozwiązanie na przykład w pokojach hotelowych, gdzie w czasie nieobecności gości można obniżyć temperaturę, oszczędzając tym samym energię. Podobnie w biurach, gdzie na początku dnia pracownicy mogą szybko uzyskać komfortowe warunki cieplne dzięki takiemu działaniu mat kapilarnych.

Czym są maty kapilarne?

Maty kapilarne – jakie są zalety tego rozwiązania?

Maty kapilarne to przyszłościowa technologia w sektorze ogrzewania i chłodzenia. Rozwiązanie to przynosi wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich.

  • Efektywność energetyczna i ekonomia użytkowania – systemy te zużywają około 30% mniej energii w porównaniu do standardowego ogrzewania podłogowego. To oznacza, że również urządzenia je zasilające, jak pompy ciepła, są bardziej efektywne. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko na rachunkach za energię, ale również na kosztach instalacji fotowoltaicznej, gdyż mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza potrzebę mniejszej liczby paneli słonecznych.
  • Prostota instalacja – montaż mat kapilarnych jest prostszy i mniej inwazyjny niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Można je umieścić bezpośrednio pod wierzchnią warstwą podłogi, co skraca czas i obniża koszty instalacji. W przeciwieństwie do tego, instalacja klasycznego ogrzewania podłogowego w istniejących budynkach często wymaga znacznych prac adaptacyjnych, takich jak wykuwanie posadzki.
  • Korzyści zdrowotne – systemy niskotemperaturowe, takie jak maty kapilarne, współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, które rozprowadza ciepło równomiernie przez promieniowanie, a nie konwekcję. To redukuje niepożądane przepływy powietrza, przeciągi oraz unoszenie się kurzu, alergenów i roztoczy.
  • Długowieczność systemu – niskotemperaturowe systemy ogrzewania, w tym maty kapilarne, charakteryzują się długim okresem eksploatacyjnym bez awarii. Niska temperatura czynnika grzewczego zmniejsza ryzyko korozji i powstawania naprężeń termicznych w systemie.

Maty grzewcze kapilarne – montaż

Systemy kapilarne, nadają się do instalacji na różnych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany i sufity. Dzięki temu zapewniają równomierną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu. Interesującą cechą jest ich zdolność do współpracy z pompami ciepła, co umożliwia nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie pomieszczeń, eliminując potrzebę stosowania osobnych klimatyzatorów oraz ich późniejszej konserwacji.

Podczas modernizacji, instalacja mat kapilarnych na podłodze powoduje minimalne podniesienie jej poziomu – zazwyczaj o 1,5 do 3 centymetrów. W przypadku montażu na suficie, system może obniżyć jego wysokość o maksymalnie 5 centymetrów. Maty te można również łatwo zintegrować ze standardowymi tynkami na ścianach, bez wprowadzania znaczących zmian w ich grubości.

Maty kapilarne – cena

Cena mat kapilarnych i ich instalacji zależny od wielu czynników, takich jak wielkość powierzchni do ogrzewania, specyfika budynku czy jakości materiałów. Choć początkowy wydatek może wydawać się znaczący, warto pamiętać o długoterminowych oszczędnościach, wynikających z efektywności energetycznej tego typu systemów ogrzewania.

Istnieje możliwość zmniejszenia kosztów inwestycji dzięki różnego rodzaju dotacjom. Projekty takie jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd oferują dofinansowanie różnych przedsięwzięć związanych z ekologią i efektywnością energetyczną, w tym do termomodernizacji budynków, modernizacji systemów centralnego ogrzewania oraz instalacji mat kapilarnych.

Czym są maty kapilarne?

Maty kapilarne – podsumowanie

Maty kapilarne stają się coraz bardziej popularnym wyborem w nowoczesnym budownictwie, oferując efektywność, szybką reakcję i ekonomiczność, które mogą w przyszłości stać się złotym standardem w branży. Dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie w Twoim budynku.

Jeśli planujesz remont lub termomodernizację Twojego domu, serdecznie zapraszamy do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór wysokiej jakości materiałów izolacyjnych i systemów grzewczych oraz pomoc profesjonalnych doradców.