Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Klucze

Strzałka w prawo

Rurowe

Strzałka w prawo

Rurowe

Klucze rurowe to narzędzia przeznaczone do pracy z rurami i przewodami różnego typu. Charakteryzują się specjalnym kształtem, który pozwala na łatwe i precyzyjne dociskanie się do elementów rurowych, dzięki czemu można je dokładnie przekręcać.

Filtry

Rurowe

Klucze rurowe to narzędzia przeznaczone do pracy z rurami i przewodami różnego typu. Charakteryzują się specjalnym kształtem, który pozwala na łatwe i precyzyjne dociskanie się do elementów rurowych, dzięki czemu można je dokładnie przekręcać.

7 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klucze

Wyświetlanie 7 z 7 produktów

Klucze rurowe – jedne z najprostszych narzędzi

Klucz rurowy to proste narzędzie wykonane z rury, której koniec ukształtowany jest w taki sposób, aby pasował do śruby o łbie odpowiedniego rozmiaru. Klucz rurowy to nie klucz do rur, chociaż te dwa pojęcia są niekiedy mylone. Klucz do rur to przeważnie klucz nastawny lub szczypce nastawne. Klucze rurowe są uproszczoną formą klucza nasadowego. 

Gniazda na śruby wytłaczane są na jednym lub dwóch końcach kilkunastocentymetrowej rurki. Aby możliwe było wygodne obrócenie kluczem, w korpusie wykonuje się otwory. Do obrotu przeważnie wykorzystuje się dołączoną do klucza przetyczkę, ale możesz użyć też wkrętaka, którego grot wsuniesz przez wspomniane otwory. 

Dobrej jakości klucze rurowe wykonane są ze stali chromowo-wanadowej lub innej stali stopowej o dużej wytrzymałości i właściwościach antykorozyjnych. Dzięki temu, mimo niewielkiej grubości ścianki, są one mocne i nie ulegają łatwo uszkodzeniom.

Klucz rurowy zapewnia stabilność osadzenia podobną do nasadki, ale nie wymaga używania specjalnych pokrętek, grzechotek czy rękojeści. Można operować nim za pomocą dowolnego, mieszczącego się do otworu i odpowiednio wytrzymałego pręta lub za pomocą klucza płaskiego nałożonego na drugi koniec rury. Do obrotu może posłużyć także nastawny klucz do rur. 

Klucz rurowy dwustronny ma gniazda na dwa rozmiary śrub, dlatego ogranicza liczbę niezbędnych narzędzi. Zestaw kluczy rurowych jest lżejszy niż komplet nasadek. Z powyższych powodów często znaleźć można te klucze w samochodowych skrzynkach narzędziowych.

Dodatkową zaletą, jaką mają klucze rurowe nad nasadkami, jest mniejsze ograniczenie długości gwintu wystającego ponad nakrętkę. Śruba może wystawać nawet ponad 10 cm powyżej krawędzi nakrętki, a i tak jej odkręcenie powinno być możliwe. 

Klucze rurowe – wymiary i rozmiary

Klucze rurowe przeważnie mają dwustronną budowę. Po obu stronach znajdują się gniazda na łby śrub o różnym rozmiarze. Zazwyczaj, podobnie jak w przypadku kluczy płaskich, obie końcówki mają rozmiar różniący się o 1 mm. 

Istotną wadą kluczy rurowych jest stosunkowo cienka ściana korpusu. Powoduje to, że ich odporność na skręcanie jest dość niska, dlatego przeważnie nie produkuje się ich w rozmiarach powyżej 19 mm. Najczęściej spotykanymi rozmiarami kluczy rurowych są: 6/7 mm, 9/10 mm, 10/11 mm, 12/13 mm, 14/15 mm, 16/17 mm i 18/19 mm. 

Mniejsze rozmiary byłyby zbyt delikatne i trudno byłoby znaleźć przetyczkę, którą dałoby się odkręcać śrubki. Większe wymagałyby dużej siły, która przekraczałaby wytrzymałość materiałową narzędzia. 

Rura, z której wykonany jest klucz, zwykle ma średnicę nieco mniejszą od rozmiaru mniejszego z łbów śruby, do których są przeznaczone. Gniazda są wytłaczane na gorąco, rura jest lekko rozciągana i kształtowana maszynowo. 

Długość klucza zmienia się w zależności od jego rozmiaru, ale zwykle wynosi od 10 do 15 cm.

Wady i zalety kluczy rurowych

W przypadku kluczy nasadowych czy płaskich wzmocnienie większych rozmiarów na etapie projektowania jest stosunkowo proste. Klucze rurowe mają w tym względzie jednak pewne ograniczenie. Z powodu metody produkcji rura nie może mieć zbyt grubej ścianki - w innym wypadku wytłoczenie gniazda byłoby niemożliwe. Dodatkowo rura, z której wykonuje się klucz, musi mieć dopasowaną do gniazd średnicę, co powoduje, że nie można ich projektować tak, by były mocniejsze. 

Klucz rurowy nie nadaje się do zapieczonych śrub i miejsc, gdzie niezbędne jest użycie dużej siły, ponieważ może to spowodować jego zniszczenie. 

Podstawową zaletą kluczy rurowych jest ich niska waga i fakt, że zajmują niewiele miejsca, ponieważ nie wymagają dodatkowych elementów takich jak klucze nasadowe. Wielu kierowców z tego powodu umieszcza je w swoim zestawie narzędzi podręcznych, niekiedy zastępując kluczem rurowym także klucz do kół. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ odkręcenie koła samochodowego wymaga zwykle dość dużej siły i lepiej sprawdzi się tutaj klucz z długim ramieniem – nasadowy lub krzyżakowy. 

Na kompaktowy charakter kluczy rurowych wpływa też fakt, że mniejsze z nich można wsunąć do większych. Przeważnie już przy różnicy 2 rozmiarów (np. 12/13 i 16/17) jest to możliwe. Oznacza to, że nie tylko można mieć ich mniej niż nasadek (każdy klucz to dwa rozmiary), ale także mogą zajmować o wiele mniej miejsca. W rozmiarach od 10 do 19 wykorzystuje się też przetyczkę o tej samej średnicy, dlatego nie ma konieczności przewożenia kilku różnych elementów. 

Klucze rurowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są w praktyce warsztatowej i przy pracy stacjonarnej, ponieważ w większości przypadków lepiej sprawdzą się tam klucze nasadowe. Wyjątkiem od tej reguły są śruby umieszczone w stosunkowo głębokich i wąskich niszach. Klucz rurowy ma cieńsze ściany od nasadki, dlatego w takim przypadku może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem. 

Istotną zaletą kluczy rurowych jest ich niska cena. Dobrej jakości nasadka kosztuje przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu zł. Klucze rurowe to przeważnie wydatek 10-20 zł za narzędzie dwustronne, którym można obsłużyć śruby dwóch rozmiarów. Z tego powodu są dobrym wyborem do pracy w warunkach, które mogą wywołać korozję chemiczną i zniszczyć narzędzia. Strata będzie znacznie mniejsza w przypadku tanich kluczy rurowych. 

Klucz rurowy to proste, wręcz prymitywne narzędzie, ale w pewnych warunkach bardzo skuteczne. Szczególnie polecany jest do użytku awaryjnego i sporadycznego. Klucze można ciasno upakować, umieszczając jeden wewnątrz drugiego. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w samochodzie, schowku skutera czy motocykla czy jako podręczny zestaw kluczy dla rowerzysty. 

Jeżeli należysz do wyżej wymienionych grup lub potrzebujesz kluczy rurowych z dowolnego innego powodu, już teraz kup je w Castoramie. Znajdziesz tu narzędzia wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie.