LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Multiszlifierka - precyzyjne narzędzie dla konstruktorów

Multiszlifierka to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi do majsterkowania. Dzięki możliwości doboru wielu nakładek urządzenia te dają szeroki wachlarz możliwości.

multiszlifierkamultiszlifierkamultiszlifierkamultiszlifierka

Czym jest i do czego służy multiszlifierka?

Multiszlifierka składa się z podłużnego uchwytu oraz obrotowego trzpienia z wymiennymi nakładkami. Stanowi więc idealne połączenie wiertarki, szlifierki i frezarki, zachowując większość z zalet każdego urządzenia. Jej niewielkie rozmiary ułatwiają wszelkie precyzyjne prace i obróbkę różnych materiałów (w zależności od zastosowanej nakładki).

Multiszlifierka może posłużyć więc do:

-cięcia

-szlifowania

-polerowania

-czyszczenia

-grawerowania

-wiercenia

-frezowania

-rzeźbienia

-żłobienia

-ścierania

szlifowanieszlifowanieszlifowanieszlifowanie

Dla kogo?

Narzędzie z pewnością docenią rzemieślnicy, zajmujący się precyzyjną obróbką różnorodnych materiałów. Szczególnie przyda się osobom wykonującym pracę zegarmistrza, grawernika bądź rzeźbiarza. Zastosowanie dla niej znajdą również hobbyści – np. modelarze, zwłaszcza podczas precyzyjnej obróbki i dopasowywania modeli papierowych i plastikowych. Z powodzeniem posłuży również jako uzupełnienie domowego warsztatu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

To od nas zależy, jak długo posłuży nam to narzędzie – inwestując więcej pieniędzy w markowy produkt możemy liczyć na jego wolniejsze zużycie i profesjonalny serwis gwarancyjny. Warto przyjrzeć się obudowie narzędzia i ocenić solidność jego wykonania. Należy pamiętać, że urządzenie pracuje na wysokich obrotach, dlatego uchwyt powinien być solidny i ergonomiczny. Wykonany z gumy uchwyt zapewnia dużą stabilizację i niweluje drgania. Przy doborze sprzętu należy także ocenić jego wagę. W przypadku urządzeń zbyt ciężkich możemy być zmuszeni dokupić stojak wiertarski lub prowadnicę. Ciekawym rozwiązaniem są także szlifierki zaopatrzone w hak lub ucho, pozwalające na wygodne przechowywanie ich na wieszaku. Regulacja prędkości obrotowej znacząco ułatwi obróbkę materiałów o różnej twardości. Jeśli wykonujemy pracę taką szlifierką w różnych miejscach, nie tylko na stole warsztatowym, warto zakupić szlifierkę akumulatorową. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia, najlepsza będzie taka z wydajnym akumulatorem litowo-jonowym.

O czym pamiętać podczas użytkowania narzędzia?

Jeśli obrabiamy szkło bądź materiały ceramiczne, bezwzględnie musimy stosować okulary ochronne, gdyż kawałek szkła spod końcówki szlifującej może uszkodzić gałkę oczną. Należy pamiętać także, aby nie owijać multiszlifierki w żadne tkaniny aby stłumić drgania, gdyż uniemożliwi to odpowiednią wentylację urządzenia. Taki zabieg może prowadzić do szybkiego uszkodzenia narzędzia, a także zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru podczas pracy. Jeśli podczas użytkowania na uchwycie występują duże drgania, można je wytłumić np. przez założenie do pracy materiałowych rękawic.

 

Data aktualizacji: 16/04/2024