Produkty

Mydlnica lekarska

Łac. Saponaria officinalis

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska, z łac. Saponaria officinalis, przynależy do rodziny goździkowatych. Jest znana także pod nazwami: mydlnik, mydelnic lub psie goździki. Naturalnie występuje w środkowej i południowej Europie, ale można ją spotkać także w Afryce Północnej, jak i Azji. W Polsce rośnie nad brzegami rzek, w zaroślach, rowach lub bagnach.

Mydlnica lekarska to roślina ruderalna – zasiedla podłoża zmienione przez człowieka, takie jak przydroża, parki lub tereny kolejowe. Roślina zielona posiada pojedynczą łodygę o wysokości od 50 do 80 cm, która przy górze się rozgałęzia. Jest otoczona lancetowatymi, naprzeciwległymi liśćmi z wyraźnie zarysowanym unerwieniem. Na łodydze znajdują się pięciopłatkowe kwiaty o bladoróżowej lub białej barwie. Wydzielają przyjemny, podobny do migdałowego – zapach. Roślina kwitnie od czerwca do września.

Na co zwrócić uwagę przy uprawie mydlnicy lekarskiej? Jej uprawa jest bardzo łatwa, dlatego nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z tym zadaniem. Roślina będzie się dobrze rozwijała na stanowisku w pełnym słońcu. Gleba powinna być przepuszczalna o odczynie obojętnym lub zasadowym. Mydlnica lekarska jest dość ekspansywna dzięki samoistnemu rozsiewaniu się, dlatego warto kontrolować jej rozrastanie. Można ją rozmnażać przez podział na wiosnę lub wysiewając w gruncie wczesną wiosną lub jesienią. Inne gatunki rośliny, jak na przykład niewysokie i górskie, najlepiej przyjmą się w żwirowej, przepuszczalnej glebie niskowapiennej oraz piargowatej. Z kolei mydlnica bazyliowata nadaje się na nasłonecznione murki oraz brzegi rzek. Należy uważać na pomrowy, mszyce oraz plamistość liści.

Gdzie stosuje się roślinę? Kłącze z korzeniami jest uznawane za surowiec lekarski. Zawartość saponiny sprawia, że roślina jest stosowana jako środek wykrztuśny. Działa moczopędnie, pobudza czynności żołądka oraz trzustki, leczy zapalenie krtani oraz gardła. Trzeba jednak stosować ją pod kontrolą lekarza. Stanowi składnik niektórych past do zębów, maseczek lub szamponów. W przemyśle cukierniczym wykorzystuje się ją przy produkcji chałwy.