Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia pomiarowe

Strzałka w prawo

Mierniki i próbniki

Strzałka w prawo

Próbniki elektryczne

Strzałka w prawo

Próbniki elektryczne

Próbniki elektryczne to narzędzia, które służą do badania i pomiaru różnych parametrów elektrycznych. Są one niezbędne w wielu branżach, które wymagają precyzyjnego pomiaru mocy elektrycznej, napięcia, prądu czy rezystancji. Próbniki elektryczne występują w różnych kształtach i rozmiarach, a ich wybór zależy od rodzaju pracy, którą zamierzamy wykonać.

Filtry

Próbniki elektryczne

Próbniki elektryczne to narzędzia, które służą do badania i pomiaru różnych parametrów elektrycznych. Są one niezbędne w wielu branżach, które wymagają precyzyjnego pomiaru mocy elektrycznej, napięcia, prądu czy rezystancji. Próbniki elektryczne występują w różnych kształtach i rozmiarach, a ich wybór zależy od rodzaju pracy, którą zamierzamy wykonać.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Mierniki i próbniki

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Jak ustalić poziom napięcia w instalacji elektrycznej?

Castoramie możesz zaopatrzyć się w próbniki elektryczne. Dzięki zastosowaniu proponowanych przez nas artykułów możliwe będzie szybkie wykonanie podstawowych pomiarów, niezbędnych przy kuciu ścian czy też wymianie instalacji elektrycznej.

W tym dziale możesz znaleźć jednobiegunowy próbnik elektryczny, który nie tylko umożliwi wykonanie testów instalacji, ale także wykrycie napięcia zmiennego oraz stałego. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy także akcesoria wyposażone w wyświetlacz LCD. Dzięki temu odczytanie wykonanego pomiaru może stać się jeszcze łatwiejsze niż dotychczas.

W tym dziale zaopatrzysz się w próbniki, które wskazują napięcie nie tylko przy bezpośrednim zetknięciu z przewodem. Pozwalają także na wskazanie indukcyjne podczas zbliżenia do źródła prądu. W bogatej ofercie przyrządów pomiarowych możesz odszukać również samochodowy próbnik napięcia, który znajdzie zastosowanie w większości przydomowych warsztatów oraz garaży.

PRÓBNIK ELEKTRYCZNY, CZYLI JAK SPRAWDZIĆ NAPIĘCIE W INSTALACJI?

Próbnik instalacji elektrycznej to niezbędne narzędzie każdego elektryka, ale nie tylko. Powinieneś mieć go pod ręką, nawet jeśli sporadycznie majstrujesz przy instalacjach elektrycznych. Dzięki temu prostemu urządzeniu możesz sprawdzić, czy w instalacji występuje prąd, a jeśli tak, jakie jest jego napięcie.

Próbniki elektryczne przypominają śrubokręt wyposażony w diodę, która zapala się po wykryciu obecności prądu. Najważniejsze są dwa elementy – płaska końcówka próbnika oraz metalowe zakończenie rączki.

Zasada działania jest prosta. Płaską końcówkę przykładasz do metalowego elementu instalacji, jednocześnie trzymając kciuk na metalowym zakończeniu rączki próbnika.

RODZAJE PRÓBNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

Najprostszy tester napięcia to po prostu śrubokręt wyposażony w diodę sygnalizującą obecność napięcia w instalacji. Można jednak spotkać także bardziej zaawansowane technologicznie modele.

Próbniki elektryczne do gniazd USB wyświetlają wartość napięcia prądu po wsunięciu ich do gniazda USB. Próbniki do gniazda zapalniczki w aucie pozwalają oszacować poziom naładowania akumulatora oraz alternatora. Natomiast wielozakresowe próbniki napięcia pozwalają odczytać napięcie prądu w instalacji w różnych zakresach. Zazwyczaj wyposażone są dodatkowo w tester ciągłości obwodu albo pomiar przesunięcia fazy.

ZASTOSOWANIE PRÓBNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

Próbniki napięcia to uniwersalne narzędzia, ponieważ znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i profesjonalnych zakładach elektrycznych. Za pomocą próbnika łatwo sprawdzisz napięcie prądu w gniazdku, lampie sufitowej, akumulatorze samochodowym i wszelkich innych instalacjach elektrycznych.

Próbnik jest niezbędnym narzędziem każdego elektryka, ponieważ tylko dzięki niemu może on ocenić, czy w danej instalacji wciąż znajduje się napięcie. Na tej podstawie podejmuje decyzję, czy może rozpocząć pracę bez obawy o swoje zdrowie i życie.

PRÓBNIK NAPIĘCIA CZY MIERNIK UNIWERSALNY?

Próbniki napięcia można określić jako prostszą wersję multimetrów. Dzięki uniwersalnym miernikom jesteś w stanie zmierzyć nie tylko napięcie prądu w instalacji, ale także inne wartości fizyczne. Jednak to próbniki przystosowane są konkretnie do wykonywania pomiarów napięcia.

Odznaczają się bardziej precyzyjną konstrukcją, która ułatwia manewrowanie próbnikiem przy instalacji. Zwłaszcza jeśli chodzi o końcówki robocze, które są przystosowane do wykonywania prób napięcia. Poza tym nie musisz upewniać się, czy próbnik ustawiony jest na właściwą wartość.

JAK WYBRAĆ PRÓBNIK ELEKTRYCZNY?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup próbnika napięcia zamiast uniwersalnego multimetru, zwróć uwagę na kilka podstawowych kryteriów.

Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź, czy interesujący Cię model jest wyposażony w rączkę pokrytą materiałem, który nie przewodzi prądu. Najlepiej wybierz produkt z dołączonym kompletem osłonek na końcówki robocze. Dzięki temu nie uszkodzisz ich w transporcie.

Zastanów się także nad funkcjami i parametrami próbników. Bardziej uniwersalny będzie model o dużym zróżnicowaniu zakresów napięcia. Oceń także jakość wykonania diody, bo to ona będzie informować Cię o poziomie napięcia w instalacji.