icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Klucze

Strzałka w prawo

Nasadowe

Strzałka w prawo

Nasadowe

Klucze nasadowe są narzędziami, które są często używane przez mechaników samochodowych, elektryków i innych specjalistów w dziedzinie napraw i konserwacji maszyn i urządzeń. W skład zestawu kluczy nasadowych wchodzą różne rozmiary nasadek, w tym kratowe, grzebieniowe, uniwersalne, gwiazdkowe i wiele innych, które są odpowiednie do różnych zastosowań.

Filtry

Nasadowe

Klucze nasadowe są narzędziami, które są często używane przez mechaników samochodowych, elektryków i innych specjalistów w dziedzinie napraw i konserwacji maszyn i urządzeń. W skład zestawu kluczy nasadowych wchodzą różne rozmiary nasadek, w tym kratowe, grzebieniowe, uniwersalne, gwiazdkowe i wiele innych, które są odpowiednie do różnych zastosowań.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Klucze

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Klucze nasadowe – narzędzie pierwszej potrzeby

Nasadki są jednymi z najczęściej używanych kluczy, nie bez powodu. Zapewniają one bardzo stabilne i skuteczne osadzenie klucza na śrubie i pozwalają przyłożyć znaczną siłę, dzięki czemu możliwe jest odkręcenie nawet skorodowanych czy uszkodzonych śrub. Jednak nasadka jest niemal bezużyteczna bez odpowiednich kluczy nasadowych

Klucze nasadowe to pokrętki wyposażone w zabierak do nasadek. Ma on formę sześcianu, jego wymiary dopasowane są do gniazda klucza w nasadce. Wewnątrz zabieraka umieszczone jest zabezpieczenie kulowo-sprężynowe, które zapobiega samoistnemu zsuwaniu się nasadki z klucza. Wsparta na sprężynie kulka osadza się w odpowiednim wyżłobieniu wewnątrz gniazda nasadki. Zapobiega to spadaniu jej z klucza, ale pozwala też stosunkowo łatwo zdjąć nasadkę z zabieraka. 

Budowa kluczy nasadowych poza zabierakiem, może być różnorodna. Najprostsze są rękojeści w formie litery L, często z możliwością regulacji długości ramienia (teleskopowe). Popularne są także długie rękojeści z przegubem, dzięki któremu można zmieniać kąt rączki względem nasadki. 

Dość często używane są także klucze nasadowe z przesuwnym zabierakiem. Rękojeść ma w takim przypadku formę pręta, na który nasunięto bloczek z zabierakiem. Podczas obsługi klucza, można zdecydować, w którym miejscu rękojeści umieścisz klucz, by wygodne było przykręcenie lub odkręcenie śruby.

Klucze nasadowe ¼ cala mogą mieć też formę rączki wkrętaka z zabierakiem na końcu grotu. 

Do oddzielnej grupy narzędzi należy klucz nasadowy dynamometryczny. Pozwala on na ustalenie siły (a dokładniej momentu siły), z jakim dokręcisz daną śrubę. Wewnątrz głowicy klucza znajduje się zapadka, która jest utrzymywana przez skalibrowaną sprężynę. Gdy moment dokręcania przekroczy ustaloną wartość, siła działająca na zapadkę będzie większa niż docisk sprężyny, dojdzie do jej przeskoczenia (słyszalne będzie kliknięcie). Napięcie sprężyny można regulować, a więc zmieniać moment, przy którym dojdzie do przeskoku zapadki. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie kluczy nasadowych?

Podstawowym i najważniejszym parametrem kluczy nasadowych jest wielkość zabieraka. Jako rozmiar podaje się długość ścianki bocznej, przeważnie wyrażaną w calach. Istnieje 5 podstawowych rozmiarów, w jakich produkowane są klucze nasadowe: ¼, 3/8, ½, ¾ i 1 cal. 

Klucze nasadowe 1-calowe są rzadko stosowane, mają one przeznaczenie specjalistyczne, szczególnie w przemyśle, przeznaczone są do nich nasadki na śruby z łbami od 56 do ponad 100 mm. Klucze nasadowe ¾ cala spotyka się w serwisach samochodów ciężarowych i maszyn, ale mogą być użyteczne także przy naprawie samochodów osobowych. Zestawy nasadek na ¾ cala przeważnie zawierają klucze w rozmiarach od 32 do 60 mm. 

Najpopularniejsze są klucze nasadowe ½ cala. W zakresie nasadek produkowanych z gniazdem w tym rozmiarze znajduje się większość popularnych śrub. Nasadki na klucze nasadowe ½ cala zwykle przeznaczone są do śrub od 10 do 36 mm, dostępne są też 8 i 9 mm nasadki na ½ calowy zabierak. Podczas prac przy samochodzie, sprzęcie AGD i wielu innych dziedzinach konstrukcji, maszyn i urządzeń, nie spotkasz śrub spoza tego zakresu. 

Stosunkowo rzadko używane są klucze nasadowe 3/8 cala. Nasadki w tym rozmiarze pokrywają częściowo zakres, jaki miały te na klucze nasadowe ½, zwykle od 8 do 22 lub 24 mm. Z tego względu, w garażach czy warsztatach, sięga się po zestawy i klucze nasadowe większego z wymienionych rozmiarów. Klucze nasadowe 3/8 cala są za to dobrym wyborem jako uniwersalne narzędzie domowe, przeznaczone do drobnych prac. 

Najmniejsze nasadki nakłada się na klucze nasadowe ¼ cala. Przeważnie mają one rozmiary od 5,5 do 13 mm. Nasadki ¼ cala są przydatne przy niemal każdym sprzęcie. Klucze w tym rozmiarze są mniejsze niż klucze nasadowe ½ cala, dlatego wygodniej nimi operować w miejscach, gdzie jest mniej przestrzeni. W zakresie 8-13 mm mogą zastępować większe klucze, a poniżej niego są użyteczne przy naprawach sprzętu elektrycznego, komputerowego i elektronicznego, drobnego AGD itp. 

Poza rozmiarem zabieraka, kupując klucz nasadowy, powinieneś zwrócić uwagę na materiał, z jakiego go wykonano. Na rękojeści dobrej klasy kluczy nasadowych znajdziesz informację o stopie, z jakiego go wytworzono (np. Cr-V to stal chromowo-wanadowa) i maksymalnego momentu, jaki możesz przyłożyć do klucza, by nie uległ on zniszczeniu. 

Jeżeli kupujesz klucz nasadowy dynamometryczny, to istotną informacją jest zakres, w jakim można regulować moment dokręcania. Zwykle jest on na tyle szeroki, że będzie nadawał się do różnorodnych zastosowań, ale przy specjalistycznych pracach niezbędny może być szerszy zakres. 

Klucze nasadowe – zastosowanie 

Klucze nasadowe są narzędziami uniwersalnymi, szczególnie w przypadku średnich rozmiarów zabieraka (klucze nasadowe 3/8 i ½ cala), które można stosować w domu, ogrodzie, garażu, warsztacie i w wielu innych sytuacjach. 

Klucze nasadowe ¾ i 1-calowe większości osób są zbędne, ponieważ poza samochodami ciężarowymi, maszynami rolniczymi i budowlanymi, oraz przemysłowymi i pojazdami specjalnymi, nie stosuje się śrub i nakrętek większych niż 36 mm. 

Klucze nasadowe z długą rękojeścią są przydatne podczas demontażu skorodowanych połączeń śrubowych. Im dłuższe jest ramię klucza, tym większy moment działa na śrubę. Korozja powoduje, że tarcie w gwincie jest o wiele wyższe, dlatego niezbędne jest przyłożenie większej siły. Dzięki kluczowi nasadowemu możesz tego dokonać. 

Dynamometryczny klucz nasadowy to narzędzie specjalistyczne, najczęściej jest wykorzystywany przy obsłudze i serwisie samochodów, ale zwykle wymagany jest dla każdego precyzyjnego urządzenia mechanicznego czy pojazdu. Wiele elementów aut i innych maszyn, musi być dokręcone z konkretną siłą, zapewnia to szczelność, odpowiednie dopasowanie, zapobiega nadmiernym naprężeniom czy pozwala na zachowanie ruchomości połączonych części. 

Na co dzień klucze nasadowe z dynamometrem nie są używane, ale jeżeli samodzielnie zmieniasz koła po każdym sezonie, powinieneś mieć na swoim wyposażeniu właśnie takie narzędzie. Dokręcenie kół z odpowiednią siłą, zapewnia, że będą one solidnie zamocowane do auta, ale w razie awarii ogumienia, będziesz w stanie ręcznie je odkręcić na poboczu drogi. 

Dynamometryczne klucze nasadowe są podstawowym narzędziem dla osób obsługujących silniki spalinowe. Przy ich serwisie wiele elementów ma wyznaczone momenty dokręcania, których należy przestrzegać przy montażu. Dlatego taki klucz znaleźć można na wyposażeniu każdego warsztatu i w garażu każdego pasjonata zajmującego się motoryzacją.

Zastosowanie kluczy nasadowych zależy przede wszystkim od tego czym się zajmujesz. Są to bardzo uniwersalne narzędzia, dlatego przydają się nie tylko mechanikom, ale też hobbystom i zwykłym ludziom, którzy dbają o stan swojego domu, mieszkania, ogrodu czy gospodarstwa. 

Jeżeli potrzebujesz klucza nasadowego, możesz kupić go w Castoramie, zarówno w odmianach prostych, jak i jako klucze dynamometryczne. Wszystkie je znajdziesz tu w atrakcyjnych cenach.