LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Pilarki stołowe
Pilarka stołowa jest praktycznym urządzeniem tnącym do drewna, aluminium, tworzyw sztucznych, ceramiki lub betonu. W zależności od zastosowanej tarczy możesz wykorzystywać pilarki do obróbki wielu materiałów.
Pilarki stołowe
Pilarka stołowa jest praktycznym urządzeniem tnącym do drewna, aluminium, tworzyw sztucznych, ceramiki lub betonu. W zależności od zastosowanej tarczy możesz wykorzystywać pilarki do obróbki wielu materiałów.
Zobacz więcej Narzędzia stołowe
Wyświetlanie 10 z 10 produktów
Polecane kategorie produktów:
Pilarka stołowa – do warsztatu, tartaku i zakładu stolarskiego
Pilarka stołowa jest praktycznym urządzeniem tnącym do drewna, aluminium, tworzyw sztucznych, ceramiki lub betonu. W zależności od zastosowanej tarczy możesz wykorzystywać pilarki do obróbki wielu materiałów. Najogólniej rzecz ujmując, cyrkularka służy do wzdłużnego oraz poprzecznego przerzynania desek oraz innych elementów, którym chcesz nadać pożądany rozmiar.
Pilarki stołowe fabrycznie składają się przede wszystkim z blatu roboczego oraz okrągłej tarczy z zębami. Ostrza są wprawiane w ruch dzięki zasilaniu elektrycznemu. To w połączeniu z szerokim a często i długim blatem roboczym zapewnia stabilność podczas cięcia w prostej linii. Co bardzo ważne, piła stołowa do drewna pozwala na cięcie pod kątem prostym. Aby zapewnić sobie większą swobodę cięcia, powinieneś wybrać piły ukosowe.
Piły stołowe mogą dzielić się na kilka rodzajów. Jednym z najpopularniejszych jest pilarka stołowa uniwersalna. To bardzo dobre modele, które pozwalają na pracę z różnymi materiałami. Dlatego jednym urządzeniem będziesz stanie ciąć aluminium, drewno, tworzywo sztuczne lub wiele innych materiałów o różnym stopniu twardości.
Nieco inną odmianą będzie piła stołowa do drewna precyzyjna. Największa różnica między tymi typami to szybkość obrotów na minutę. Im jest ona wyższa, tym lepsze są efekty cięcia. Dodatkowo modele te są wyposażone w ostrza z małymi, ale gęściej umiejscowionymi zębami. To wszystko zapewnia większą precyzję cięcia.
Możesz także wybrać piłę stołową z heblarką. Modele te doskonale zastępują dwa urządzenia. Taka cyrkularka pozwala na cięcie oraz równoczesne heblowanie drewna. Nadaje się zatem szczególnie do niewielkich warsztatów, w których chcesz oszczędzić miejsce.
Pilarka stołowa na siłę wyróżnia się przede wszystkim rodzajem zasilania. O ile większość urządzeń domowego użytku jest zasilanych prądem dwufazowym 230 V, o tyle profesjonalne urządzenia działają na prądzie trójfazowym i 400 V. Podwyższona moc oznacza większą wydajność urządzenia.
Na uwagę zasługuje także pilarka stołowa formatowa. Jest idealna do większych elementów. Jej wyróżnikiem są prowadnice, które zapewniają stabilne podtrzymanie dłuższych czy ogólnie większych elementów przeznaczonych do cięcia. Prowadnice często mogą być demontowane, co pozwala na łatwiejsze przechowywanie urządzenia.
Gdzie najlepiej sprawdza się pilarki stołowe?
Do użytku domowego bardzo często wystarczy Ci klasyczna piła ręczna. Dzięki niej potniesz deski, kłody drzew, a także wiele innych elementów. Jeśli jednak masz do czynienia z materiałami większymi, którym chcesz nadać pożądany wymiar, znacznie lepszym wyborem stanie się pilarka stołowa. Wykorzystasz ją w przydomowym warsztacie, a także w zakładzie stolarskim czy tartaku. W każdym z tych miejsc cyrkularka pozwoli Ci na wygodne cięcie desek. Dzięki temu przytniesz je do pożądanego rozmiaru. Będziesz w stanie z dużej płyty wyciąć nawet małe półki.
Piła stołowa do drewna w tartaku nadaje się także do cięcia kłód drewna na mniejsze partie. To natomiast ułatwia ich dalszą obróbkę.
Jeśli wyposażysz się w tarcze do cięcia metali, pilarka pozwoli Ci na tworzenie fragmentów blachy o pożądanym rozmiarze. Dzięki temu natomiast będziesz w stanie tworzyć metalowe konstrukcje, np. baraki czy garaże. Zdołasz nawet stworzyć elementy ogrodzenia, którymi są metale słupki.
Najważniejsze cechy dobrej pilarki
Pilarka stołowa powinna charakteryzować się pewnymi właściwościami, które mają wpływ na pracę z nią. Często cechy tych urządzeń są sztucznie podbijane dodatkowymi opcjami czy funkcjami. Z większości nigdy nie skorzystasz. Dlatego skoncentruj się wyłącznie na najważniejszych parametrach.
Cyrkularka do użytku domowego zasilana jest prądem jednofazowym o napięciu 230V. W zupełności wystarczy to do domowego użytku lub mniej twardych materiałów. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą lub chcesz pracować na elementach cementowych czy metalowych, wybierz urządzenie zasilane prądem trójfazowym i napięciu 400V.
Moc urządzenia jest pośrednio związana z rodzajem zasilania. Im większa moc, tym szersze zastosowanie urządzenia. Będziesz w stanie pracować z różnymi materiałami. Domowe sprzęty powinny oscylować w granicach 1500–1800 W. Profesjonalne zakłady natomiast muszą sięgać po urządzenia o większej mocy.
Prędkość obrotowa to kolejny istotny parametr. Jeśli zależy Ci na dużej precyzji działania, koniecznie sięgnij po urządzenia o prędkości pięciu tysięcy obrotów na minutę. Takie pilarki stołowe nadają się do profesjonalnych zakładów stolarskich czy tartaków.
Czy waga urządzenia ma w ogóle znaczenie? Jak najbardziej. Jeśli planujesz używać pilarki w przydomowym warsztacie, możesz być zmuszony do jej transportu. Czasem to kwestia przesunięcia o kilka centymetrów. Innym razem będziesz musiał wynieść ją z garażu czy warsztatu na świeże powietrze. Mniejsza waga urządzenia gwarantuje większą wygodę w jego przenoszeniu. Niestety często wiąże się ona z mniejszą powierzchnią blatu roboczego oraz brakiem prowadnic. To natomiast ma wpływ na stabilizację materiału.