Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Nasiona

Strzałka w prawo

Trawy

Strzałka w prawo

Inne rodzaje traw

Strzałka w prawo

Inne rodzaje traw

W tym dziale zaopatrzysz się w specjalne preparaty, za pomocą których przywrócisz swojemu trawnikowi dawny wygląd. Trawniki wypłowiałe pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia tracą swój intensywny kolor oraz gęstość, przez co przestają być najlepszą ozdobą ogrodu.

Filtry

Inne rodzaje traw

W tym dziale zaopatrzysz się w specjalne preparaty, za pomocą których przywrócisz swojemu trawnikowi dawny wygląd. Trawniki wypłowiałe pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia tracą swój intensywny kolor oraz gęstość, przez co przestają być najlepszą ozdobą ogrodu.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Trawy

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Trawa renowacyjna i mieszanki łąkowe – charakterystyka

Uszkodzenia murawy spowodowane przez zwierzęta, eksploatację (np. na boiskach lub trawnikach rekreacyjnych), czy choroby zdarzają się nawet na najbardziej zadbanym trawniku. Niewielkie wady mogą zostać zlikwidowane dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, jednak przy dużych ubytkach niezbędna jest trawa do dosiewek, czyli specjalna mieszanka renowacyjna. 

Trawa renowacyjna zawiera nasiona odmian szybko rosnących, które w krótkim czasie dają dobre efekty. Nowoczesna mieszanka traw do renowacji to przeważnie w dużej mierze życica rozłogowa, czyli odmiana rajgrasu angielskiego (jeden z najczęściej używanych w ogrodnictwie gatunków traw), która rozrasta się przez kłącza. Jest to tak zwana samozagęszczająca się trawa renowacyjna. Rozprzestrzenia się poprzez własny system korzeniowy, więc z jednego nasiona wyrasta wiele kępek trawy. 

Do prac naprawczych i uzupełniania ubytków zastosowana może być także trawa z nawozem. Poza nasionami zawiera on substancje odżywcze i wspomagające wzrost roślin trawiastych. 

Obecnie coraz częściej zwykłe przycinane trawniki zastępowane są przez łąki kwietne, czyli takie, na których koszenie prowadzone jest w bardzo ograniczonym zakresie, przeważnie tylko dwa razy do roku. Oprócz traw mieszanka łąkowa zawiera także nasiona kwiatów, które naturalnie występują w naszym regionie geograficznym. 

W skład mieszanek wchodzą takie kwiaty, jak rumianek pospolity, chaber bławatek, mak polny i lekarski, wrotycz pospolity, jaskier ostry czy krwawnik pospolity. Oprócz tego mogą znajdować się tam rośliny zielone niebędące trawami. Przygotowaną łąkę kwietną można dosiać też wybranymi przez siebie i dopasowanymi do warunków na stanowisku innymi kwiatami. 

Mieszanka traw do Twoich zastosowań

Dobór odpowiedniej mieszanki nasion jest istotny na etapie zakładania trawnika, ale też pozwala utrzymać go w dobrym stanie lub naprawić w przypadku chorób i uszkodzeń. 

Samozagęszczająca się trawa renowacyjna nie wymaga gęstego siania, jej nowe kępki nie tłumią i nie przebijają się przez wcześniej rosnącą trawę, wyrastają naturalnie w miejscach nagiej gleby. Dzięki temu szybko pokrywa ubytki, a także wpływa pozytywnie na estetykę reszty trawnika. Można ją zastosować nie tylko do naprawy uszkodzeń, ale też do odnowienia całej powierzchni murawy. Murawa stanie się gęstsza, bardziej zwarta i mniej podatna na uszkodzenia, ponieważ życica rozłogowa jest odmianą trwałą i dobrze znoszącą użytkowanie. Odnowienie trawnika może wspomóc trawa z nawozem, szczególnie w przypadku wyjałowionych lub niskiej jakości podłoży. 

Łąki kwietne są bardzo modne, naśladujące naturalne założenia są bardzo estetyczne, a dodatkowo każda z nich jest wyjątkowa. Nawet stosując te same mieszanki traw i kwiatów, ich układ zawsze będzie inny. W zależności od nasłonecznienia i innych warunków, tempo wzrostu roślin na poszczególnych częściach łąki będzie inne. Nasiona kwiatów nigdy nie będą ułożone w ten sam sposób na różnych stanowiskach, a jako właściciel będziesz mógł z łatwością zmodyfikować łąkę przez dosiew kolejnych gatunków czy odmian kwiatów i roślin. 

Dodatkowo łąki są one korzystne dla ekosystemu. Kwiaty zwiększają różnorodność biologiczną flory, są dobrym środowiskiem do życia dla owadów zapylających, są korzystne dla ptaków, którym mogą służyć do zakładania gniazd, ukrywania się i żerowania. Na łąkach dobrze radzą sobie też jeże, pospolite jaszczurki i inne zwierzęta, które zwykle przyczyniają się do likwidacji szkodników i uciążliwych insektów.

Łąka lepiej zatrzymuje wodę od tradycyjnego, krótkiego trawnika, z którego następuje szybkie parowanie. Mieszanka łąkowa pozwala założyć tego rodzaju trawnik szybko i sprawnie. Dodatkową zaletą łąki kwietnej jest to, że nie wymaga ona częstej pielęgnacji, utrzymuje wodę, więc nie ma potrzeby jej częstego podlewania, a jej regularne koszenie jest wręcz niewskazane. 

Jak przebiega renowacja trawnika?

Przed tym, jak na Twoje podwórko trafi trawa do dosiewek, musisz przygotować stanowisko. Ma to na celu pozbycie się uszkodzonych roślin, które mogą gnić i uniemożliwić wzrost nowych, usunięcie traw chorych czy sfilcowanych, blokujących dopływ powietrza do ziemi. 

Przed renowacją należy przeprowadzić wertykulację (wycięcie z darnią, robi się to wertykulatorem lub ręcznie) obszarów uszkodzonych lub sfilcowanych. Po wycięciu zniszczonej darni należy dokładnie wygrabić miejsca tak stworzonych ubytków. 

Następnie cały trawnik powinien zostać napowietrzony. Najlepiej do tego sprawdza się aerator. Przed dosiewaniem powinieneś też całą powierzchnię trawnika dokładnie wygrabić. Dzięki temu usuniesz z niego kępki słabe, pozbędziesz się fragmentów martwych roślin i ciał obcych. 

Nierówności na trawniku możesz zwalcować, ale przed rozpoczęciem zasiewy w tych miejscach należy wykonać nakłucia (napowietrzenie), najlepiej za pomocą wideł. 

Trawa renowacyjna może być rozsiana na całej powierzchni trawnika, ale w miejscach pozbawionych roślinności gęstość zasiewu powinna być większa. Pozwoli to na szybsze zamaskowanie ubytków. Mieszanka traw po zasianiu powinna zostać lekko wgnieciona w glebę. Na dużych powierzchniach stosuje się do tego walec, na małych trawnikach możesz miejsca dosiewu udeptać w butach na płaskiej podeszwie (bez głębokiego protektora). 

Łatwiejszym zadaniem jest uzupełnienie ubytków na łące kwietnej. Trawa renowacyjna może zostać użyta, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu jej gęstości, ale w innym przypadku wystarczy trawa do dosiewek z gatunku o charakterystyce dostosowanej do łąk. Renowację najlepiej prowadzić po koszeniu, wówczas widoczne są ubytki czy miejsca wymagające uwagi. Trawa renowacyjna szybciej też wzejdzie, gdy będzie miała lepszy dostęp do słońca. 

Trawa do dosiewek na etapie kiełkowania i początku wzrostu, wymaga częstszego podlewania, szczególnie na obszarach gdzie z powodu ubytków nie było już roślin. W takich miejscach woda szybko paruje, co może spowodować, że nasiona nie będą w stanie wyrosnąć.