Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Nasiona

Strzałka w prawo

Trawy

Strzałka w prawo

Trawy do miejsc zacienionych

Strzałka w prawo

Trawy do miejsc zacienionych

W tym dziale znajdziesz duży wybór traw do miejsc zacienionych, dzięki czemu obsiejesz fragmenty ziemi znajdujące się przy budynkach, w okolicach altanek oraz pod parasolami.

Filtry

Trawy do miejsc zacienionych

W tym dziale znajdziesz duży wybór traw do miejsc zacienionych, dzięki czemu obsiejesz fragmenty ziemi znajdujące się przy budynkach, w okolicach altanek oraz pod parasolami.

14 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Trawy

Wyświetlanie 14 z 14 produktów

Twój wymarzony trawnik w trudnym terenie

Estetyczny trawnik sprawia, że posesja wygląda na zadbaną. Intensywnie zielona, gęsta murawa tworzy doskonały efekt, nawet jeśli w ogrodzie nie ma zbyt wiele ozdobnych roślin. Równy trawnik stanowi też ważne tło dla kolorowych rabat czy okazałych drzew. Niestety nie każde miejsce w ogrodzie będzie idealnym placem dla założenia trawnika. Do niektórych miejsc dociera niewiele promieni słonecznych, co może utrudniać wzrost pewnych gatunków traw.

Gdzie są szczególnie trudne warunki dla murawy? Trawa może mieć problem ze wzrastaniem między innymi pod żywopłotem, w okolicy dużych drzew czy obszarze zacienionym przez budynek.

Trawy rosnące w zacienionych miejscach w mniejszym stopniu oddają wodę, a także tracą głębię swojego koloru. Dlatego właśnie powstała specjalna mieszanka nasion, z których wyrastają trawy cieniolubne, doskonale radzące sobie bez kontaktu ze światłem słonecznym. Precyzyjnie dobrane gatunki traw mają mniejsze zapotrzebowanie na promienie słoneczne, przy czym wyglądem nie odbiegają od traw światłolubnych.

W naszym asortymencie znajdziesz mieszanki zawierające gatunki między innymi takie jak kostrzewa czerwona pnąca, kępowata i murawowa. Dostępne są produkty w opakowaniach różnej wielkości, więc bez trudu dobierzesz produkt do wielkości obszaru, który planujesz obsiać. Sprawdź naszą ofertę i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Wybieraj spośród mieszanek od doświadczonych producentów, na przykład Substral czy Verve.

Po co Ci trawy cieniolubne?

W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, do których promienie słoneczne zaglądają wyjątkowo niechętnie. Niewiele roślin ozdobnych i owocowych nadaje się do uprawiania w takim środowisku.

Nawet organizacja trawnika jest bardzo ryzykowna, chyba że wysiana będzie specjalna trawa na miejsca zacienione. Dzięki takim mieszankom Twojego trawnika nie będą porastały uciążliwe mchy, a Twoje podwórko będzie się prezentowało wyjątkowo estetycznie przez cały sezon. Trawa w cieniu również może zachwycać intensywnym, zielonym kolorem i być niezwykle gęsta.

Trawa do miejsc zacienionych jest także bardzo łatwa w uprawie i nie potrzebuje wiele Twojej uwagi. Rośliny umiejscowione w cieniu nie wymagają częstego podlewania – z powodzeniem mogą być nawadniane jedynie raz w tygodniu. Niewielki kontakt z promieniami słonecznymi sprawia, że wolno tracą wodę ze swoich struktur. Dzięki zastosowaniu specjalnej trawy w cieniu nie będą także widoczne różnice pomiędzy nią a trawnikiem rosnącym w słońcu. W związku z tym cały Twój ogród będzie się prezentował atrakcyjnie oraz harmonijnie.

Najlepsza trawa do miejsc zacienionych – jak wybrać?

W tym dziale znajdziesz duży wybór traw do miejsc zacienionych, dzięki czemu obsiejesz fragmenty ziemi znajdujące się przy budynkach, w okolicach altanek oraz pod parasolami. Sam oceń, na jakiej powierzchni ogrodu będzie Ci potrzebna trawa na tereny suche i zacienione. Wówczas samodzielnie wybierzesz wielkość potrzebnego Ci opakowania. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować dużego worka nasion do zagospodarowania niewielkiego skrawka ziemi.

Przy wyborze produktu zwróć uwagę nie tylko na wielkość opakowania, lecz także jego skład. Trawy ozdobne do cienia mogą zawierać zarówno zwykłe nasiona, jak i takie ze specjalną otoczką, na przykład z nawozem mineralnym. Dzięki zawartym w otoczce środkom nasiona wykiełkują szybciej mimo zacienionego stanowiska.

Mieszanka do miejsc zacienionych – jak wysiać taką trawę?

Mieszanki nasion przeznaczone do miejsc zacienionych są równie łatwe do wysiania jak te uniwersalne. Kiedy przeprowadzić wysiew? Najlepiej sprawdzą się do tego dwa okresy w roku. Możesz zdecydować się na założenie trawnika pod koniec lata/wczesną jesienią. Od połowy sierpnia do października to czas, w którym trawa do głębokiego cienia szybko się ukorzeni. Od połowy kwietnia do czerwca, czyli późną wiosną jest optymalna wilgotność powietrza, która pozytywnie wpływa na wzrost młodej trawy.

Od czego zacząć przygotowania do wysiewu? Proces nie jest skomplikowany, ale pewne etapy są konieczne do wykonania. Przede wszystkim przygotuj podłoże w odpowiedni sposób. Teren pod trawnik musi zostać oczyszczony z liści, chwastów, korzeni czy gałęzi. Pamiętaj, żeby przekopać ziemię, a w razie potrzeby poprawić jej jakość, na przykład poprzez wymieszanie jej z piaskiem.

Teren należy wyrównać, co w przyszłości pozytywnie wpłynie na przebieg koszenia. Koniecznie ubij ziemię. Aby przeprowadzić ten etap prac, potrzebujesz specjalnego walca. Jeśli planujesz obsiać niewielki teren, możesz udeptać podłoże. Na tydzień przed wysiewem zastosuj nawóz. Rozprowadź go równomierne i obficie podlej. Na wysiew zdecyduj się w ciepły, bezwietrzny dzień, gdy jest też wilgotno.

Czas na wykorzystanie dostępnej w tej kategorii mieszanki do miejsc zacienionych. Możesz wysiewać ręcznie, stosując metodę krzyżową. Wystarczy, że podzielisz nasiona przeznaczone na konkretny obszar na dwie części. Pierwszą część wysiejesz w jednym kierunku, a następną prostopadle do poprzedniej. Jeśli obszar do obsiania jest bardzo duży, wykorzystaj siewnik. Dzięki niemu praca przebiegnie sprawnie, a nasiona zostaną rozłożone równomiernie.

Po wysianiu przykryj nasiona ziemią – wystarczy, że użyjesz grabi w delikatny sposób. Podlej obszar, ale zastosuj niewielki strumień. Zbyt silny mógłby sprawić, że dojdzie do wypłukania nasion.

Pierwsze efekty pracy zauważysz już po około dwóch tygodniach. To właśnie wtedy pierwsze źdźbła zaczną przebijać się na powierzchnię. Dbaj o nawadnianie kiełkujących nasion – są one wrażliwe na brak wody.