Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy kuchennej jest okap. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a także zebrane w tym artykule informacje pomogą Ci wybrać najlepszy model do Twojego mieszkania. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Okap kuchenny

Spis treści:

Okap kuchenny – niezbędny w każdej funkcjonalnej kuchni

Zanim przeprowadzimy ranking okapów kuchennych, warto przyjrzeć się najważniejszym funkcjom tych urządzeń. Co sprawia, że są potrzebne w każdym budynku mieszkalnym? Do czego służy okap i jakie jest jego zadanie?

Okap kuchenny to urządzenie, które odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza w kuchni. Ze względu na znaczące skoki wilgotności powietrza w tym pomieszczeniu podstawowa wentylacja jest niewystarczająca. Podczas przygotowywania potraw wydziela się duża ilość pary wodnej, która może osiadać na ścianach i meblach.

W długofalowej perspektywie wzrastająca wilgotność może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, a częste skraplanie się pary wodnej grozi rozwarstwieniem i uszkodzeniem różnych materiałów – na przykład okładzin ściennych lub płyt meblowych. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w łazience, jednak temu pomieszczeniu zwykle zapewniamy wodoodporne wykończenie.

Kluczowym zadaniem okapu jest odprowadzanie nadmiernej ilości pary wodnej z powietrza, co zapobiega również jej skraplaniu. Przy okazji w ten sposób możesz wpływać na intensywność zapachów. Uruchomienie okapu podczas przyrządzania posiłku na gorąco lub niedługo później pomoże Ci także zapanować nad rozprzestrzenianiem się woni po całym domu. O ile nie jest to zbyt istotne w przypadku smakowitych aromatów, to w razie powstania swędu spalonego garnka może okazać się bardzo przydatne.

Pobierając powietrze z kuchni, okap nie tylko redukuje wilgotność w pomieszczeniu, ale także usuwa zanieczyszczenia. Najczęstszym zagrożeniem są tłuste cząsteczki, które mogą tworzyć śliski i trudny do usunięcia nalot na wyeksponowanych powierzchniach wyposażenia kuchennego – na przykład na ścianach, meblach lub stojących na palniku naczyniach.

Nadmierna wilgoć, lotne cząsteczki tłuszczu, toksyczne opary, nieprzyjemne zapachy i wszelkie inne zanieczyszczenia – to wszystko zniknie z Twojego otoczenia, jeżeli wykorzystasz właściwy okap kuchenny. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, pomoże Ci znaleźć odpowiedni model do Twojej kuchni.

Okap kominowy

Najlepszy okap kuchenny – na co zwrócić uwagę?

Okap kominowy, szufladowy czy też okap podszafkowy? Ranking – nawet ten najlepszy – nie podpowie Ci, który rodzaj wybrać. Każdy z nich ma swoją specyfikację oraz odmienne przeznaczenie. Zanim sprawdzisz ranking okapów kuchennych, upewnij się, którego typu urządzenie jest odpowiednie do Twojego mieszkania.

Tradycyjną postacią okapu jest wariant kominowy. Charakteryzuje się dużym kominem, wewnątrz którego umieszczony jest silnik. Dalej znajduje się przewód, który odprowadza zanieczyszczone powietrze do szybu wentylacyjnego. Urządzenie zajmuje wiele miejsca i nie pozwala na zamontowanie dodatkowej szafki nad płytą grzewczą. Jego zaletą jest jednak duża skuteczność i doskonała cyrkulacja powietrza.

Do nowoczesnych rozwiązań należy między innymi okap podszafkowy. Ranking pokazuje, że jest to urządzenie wystarczająco wydajne, a przy tym pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Jak wskazuje nazwa, możesz umieścić je tuż pod szafką zawieszoną nad palnikami.

Dla małej kuchni w lub aneksu kuchennego w kawalerce, biurze lub hotelu idealnym rozwiązaniem jest okap szufladowy (inaczej nazywany również teleskopowym). Ten kompaktowy model charakteryzuje się dodatkową wysuwaną powierzchnią. Zazwyczaj pociągnięcie za front w celu otwarcia okapu jednocześnie powoduje uruchomienie filtrowania powietrza.

Oto podstawowe warianty, w których występują okapy kuchenne. Ranking, który znajdziesz w dalszej części artykułu, pomoże Ci znaleźć najlepsze modele. Zanim jednak zapoznasz się z naszymi propozycjami, musisz dowiedzieć się o jeszcze kilku istotnych kwestiach, które wpływają na wybór idealnego okapu.

Okap do kuchni

Aby cyrkulacja powietrza przebiegała bez zarzutu, należy dobrać odpowiedni rozmiar okapu. Wymiary powinny być dostosowane do płyty grzewczej, optymalnie w proporcji 1:1. Jeżeli okap będzie zbyt duży, co prawda zapewni doskonałą cyrkulację powietrza, lecz zużyje przy tym wiele energii, podczas gdy do zapewnienia optymalnej wentylacji wystarczyłby mniejszy model ze słabszym napędem. Z kolei zbyt wąski okap może nie spełnić Twoich oczekiwań pod względem wymiany powietrza, nawet jeżeli będzie pracował na najwyższym programie.

Wydajność okapu jest zależna także od rozmiarów całej kuchni. Konkretne modele cechują się określoną kubaturą, którą mogą obsłużyć w ciągu godziny. Zaawansowane technologicznie okapy osiągają nawet do tysiąca m3/h. Aby dowiedzieć się, jaka wydajność jest potrzebna do prawidłowej wentylacji Twojej kuchni, musisz obliczyć jej kubaturę przy pomocy następującego wzoru: P x H x 6, gdzie P to powierzchnia kuchni, a H to wysokość pomieszczenia. Wynik, który otrzymasz, to minimalna wydajność okapu najlepszego do Twojego domu.

Wybierając okap kuchenny, zwróć uwagę także na poziom hałasu generowany przez to urządzenie. Dźwięk wydawany podczas pracy bywa nieprzyjemny, a w niektórych przypadkach uniemożliwia normalną konwersację lub słuchanie muzyki, dlatego warto zainwestować w cichy model (50-70 dB).

Okapy kuchenne – ranking

Wiesz już, jak wybrać najlepszy okap kuchenny. Ranking, który znajdziesz poniżej, to zestawienie najlepszych produktów z oferty naszego sklepu. Poznaj modele o wyjątkowych właściwościach oraz najlepszych parametrach i wybierz spośród nich okap do swojej kuchni!

Okapy kuchenne

Przeglądając okapy kominowe, z pewnością zwrócisz uwagę na okap kominowy Cooke&Lewis CLCGS90 90 cm stal szkło. Eleganckie urządzenie w nowoczesnym stylu występuje również w czarnej wersji kolorystycznej. Szklane zadaszenie okapu sprawia, że solidna konstrukcja wygląda optyczni na lżejszą. Parametry urządzenia są przystosowane do potrzeb standardowej kuchni.

Cenisz ekologiczne rozwiązania i energooszczędność? Sprawdź okap kominowy Cooke&Lewis 90 cm szklany czarny. To opłacalna inwestycja ze względu na dużą wydajność urządzenia – jest w stanie obsłużyć nawet bardzo dużą kuchnię (lub aneks kuchenny połączony z salonem albo jadalnią, co jest coraz częstszym rozwiązaniem w projektowaniu domu i mieszkania).

Pośród okapów podszafkowych wyróżnia się okap podszafkowy CLCYS60 60 cm inox. To praktyczne urządzenie, które po zamontowaniu pod szafką wtopi się w otoczenie. Standardowe parametry pozwalają na bezproblemową obsługę typowej kuchni.

Potrzebujesz okapu kuchennego do zabudowy? Wybierz okap szufladowy Cooke&Lewis CLTHS60 60 cm inox. Urządzenie cechuje się wyjątkowo niską emisją hałasu i eleganckim satynowym wykończeniem, dzięki któremu dopasuje się do każdej aranżacji.

Szukasz idealnego rozwiązania dla elektrycznej kuchenki? Okap montowany w blat Cooke&Lewis 90 cm to sprzęt o rewelacyjnych parametrach i wysokiej jakości. Najlepsza klasa energetyczna sprawia, że cyrkulacja powietrza przebiega prawidłowo nawet w bardzo dużej kuchni (okap sprawdzi się w pomieszczeniu o maksymalnej powierzchni ok. 40 m2).

Okapy kuchenne – podsumowanie

Przed Tobą duże wyzwanie – pora zdecydować się na konkretny okap! Ranking, który Ci zaprezentowaliśmy, powinien ułatwić Ci zadanie. Nawet jeśli żaden ze wskazanych modeli nie odpowiada Twoim potrzebom, w naszej pełnej ofercie okapów kuchennych z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Ranking okapów kuchennych

Wybierając idealny model do swojej kuchni, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

  • Wybierz odpowiedni rodzaj okapu – stosowanie do warunków montażowych w Twojej kuchni.

  • Zadbaj o to, by rozmiar okapu odpowiadał wymiarom płyty grzewczej.

  • Oblicz kubaturę swojej kuchni (P x H x 6) i dobierz okap o minimalnie wskazanej wydajności.

  • Sprawdź emisję hałasu oraz klasę energetyczną modeli, które Cię zainteresowały.

Data publikacji: 21.05.2019

Data aktualizacji: 23.06.2024