icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Oryginalny blat w salonie – z czego go zrobić?

Zwykły stolik kawowy w naszym salonie to już przeżytek. Jeśli chcemy się wyróżniać, blat do naszego pokoju gościnnego powinniśmy zrobić własnoręcznie. Wystarczy odrobinę pomysłowości oraz wolnego czasu.

szlifowanie deski na blat w salonieszlifowanie deski na blat w salonieszlifowanie deski na blat w salonieszlifowanie deski na blat w salonie

Najlepsze meble to takie, których nie sposób znaleźć w innym domu. Oryginalność w dzisiejszych czasach jest bardzo istotna, ale i niestety trudna. Jak zaskoczyć rodzinę i znajomych kreatywnym stolikiem w salonie? Oto kilka przedmiotów, z których możemy go zrobić:

 Skrzynka

W naszej piwnicy znajduje się kilka starych skrzynek po owocach, które nie są używane i niszczeją? To bardzo dobrze! Wybierzmy jedną z nich, która jest najmniej uszkodzona oraz w miarę stabilna, i zróbmy z niej całkiem ładny stolik kawowy. W jaki sposób? Na początek skrzynkę warto dokładnie odkurzyć, a następnie wyczyścić – najlepiej papierem ściernym. Następnie całość pomalować farbą akrylową w wybranym kolorze, nakładając tyle warstw, by zasłonić wszystkie niedoskonałości. Gotowe! Zaraz po wyschnięciu nowy mebel możemy ustawić w centralnym miejscu naszego salonu.

 Płaski wycinek drewna

To bardzo prosty do wykonania i efektowny zarazem patent. Jedyną trudnością w tym przypadku może być jedynie odnalezienie odpowiedniego, w miarę dużego kawałka płaskiego drewna. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy zaopatrzyć się jednak w takowy w dobrym tartaku. Jeśli nam się to uda, wystarczy zamontować w suficie hak, a do niego przywiązać trzy mocne sznury o takiej samej długości. W drewnie (które wcześniej warto pomalować bejcą) należy wywiercić trzy otwory, a przez nie przełożyć sznury, tak, aby całość utrzymywała równowagę. Po zawiązaniu sznurów pod spodem konstrukcja powinna stanowić całkiem zgrabny, wiszący blat.

 Pień

Podczas wizyty w tartaku nie znaleźliśmy odpowiednio płaskiego drewna? Nic się nie stało. W tym miejscu od groma jest zapewne pieńków o różnych długościach i szerokościach. Weźmy je ze sobą – z nich także możemy zrobić niebanalne stoliki. W obrębie salonu możemy je ze sobą dowolnie łączyć i ustawiać obok siebie, tak aby były jak najbardziej funkcjonalne. Jeśli ich naturalny wygląd nam nie odpowiada, możemy je oszlifować, a nawet efektownie polakierować. Wszystko po to, aby jak najbardziej pasowały do naszego salonu.

 Lustra

Dobrym przedmiotem, z którego można zrobić funkcjonalny i niebanalny stolik, jest też lustro. W tym celu, najlepiej ze sklejki, wystarczy wyciąć cztery blaty – na dwie boczne ściany, a także górę i dół stołu – a potem odpowiednio je skleić. Do takiej konstrukcji można dorobić z drewna cztery nóżki, a całość pomalować na wybrany kolor. Zaraz po tym za pomocą specjalnego kleju na boczne ścianki i blat wystarczy jeszcze tylko przykleić lustra, a całość ustawić w salonie.

 Rury PCV

Bardzo kształtny stolik można zrobić także z… rur PCV i szyby. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w kilka rur o różnej średnicy, a

drewniany stolik kawowy w saloniedrewniany stolik kawowy w saloniedrewniany stolik kawowy w saloniedrewniany stolik kawowy w salonie

następnie wyciąć je tak, aby po postawieniu na podłodze ich wysokość była równa. Każdą z nich możemy pomalować na dowolny kolor, a od góry zakleić kolorową osłonką, tak aby zasłonić otwory. Na tak przyrządzoną konstrukcję przyklejamy szklany blat (najlepiej okrągły) i stół mamy gotowy.

Niebanalny stolik w naszym salonie może odmienić to miejsce nie do poznania. Wystarczy dobry pomysł i kilka chwil na jego zrealizowanie, aby wypicie kawy na tak przygotowanym blacie nabrało całkiem nowego wymiaru.

Data publikacji: 03.09.2015