Podstawowymi urządzeniami elektronicznymi wykrywającymi niebezpieczeństwo w naszym domu lub miejscu pracy są czujniki. Na rynku istnieje wiele rodzajów tych urządzeń. Ich prawidłowe działanie w dużej mierze zależy od tego, czy dobrze dopasujemy ich parametry do miejsca i funkcji, jaką mają pełnić.
Naszym czujnikiem w większości przypadków sterują czujki. Ze względu na ich rodzaje możemy wyróżnić czujniki:
- elektromechaniczne,
- kontraktonowe,
- dualne,
- i wiele innych.
Czujnik to ten element systemu alarmowego, który ma za zadanie powiadomić o napadzie w danym miejscu. Uruchamiany jest delikatnym dotykiem dłoni, a ukryty pod blatem czy obok szafki ma dawać nam pewność, że zdążymy zawiadomić kogoś na pomoc. Gdzie je montujemy, w jakiej formie i w razie którego z niebezpieczeństw? Przyjrzyjmy się ich rodzajom czujników:
Przyciski napadowe
Niezbędny element wyposażenia tych miejsc, gdzie możliwość napadu jest bardzo wysoka. Ten typ czujników powinien zagwarantować włączenie alarmu nawet wtedy, gdy nastąpi przecięcie linii elektrycznej lub w czasie jej zwarcia. Współczesne przyciskiu napadowe mogą mieć zasięg nawet 150 m.
Przełączniki elektromechaniczne
Stosowane głównie do ochrony drzwi wejściowych lub do kontroli otwierania zamków, zasuwania żaluzji a także domykania furtek.
Ich zaletami są: odporność na drgania, niewielkie rozmiary oraz możliwość zamaskowania na różnych powierzchniach. Często montowane są także na drzwiach garażowych.
Zamki elektroniczne
Wykrywają próby siłowego otwarcia drzwi. Reagują także na próby manipulacji w zamku obcym kluczem. Przydać się mogą zatem w każdym domu oraz mieszkaniu.
Czujki wibracyjne
Reagują na drgania mechaniczne, które powstają w wyniku działań mających na celu wyważenie drzwi lub wybicie szyby.
Niestety, mogą podnieść fałszywy alarm, jeśli drgania są spowodowane zbyt silnymi podmuchami wiatru lub innymi zjawiskami, które wywołują silne drgania.
Czujniki sejsmiczne
Dedykowane do ochrony sejfów i kas. Wykrywają próby cięcia, wiercenia oraz użycia palnika.