Porysowana płyta indukcyjna – jak to naprawić?

Rysy na płycie indukcyjnej to nierzadki widok, jednak nie oznacza to, że żywot urządzenia dobiegł końca. Jaki jest powód urazów mechanicznych? I jak wyczyścić porysowaną płytę indukcyjną? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Płyta indukcyjna

Spis treści:

Porysowana płyta indukcyjna – powody rys i defektów

Płyty indukcyjne coraz częściej zastępują kuchenki gazowe. To wcale nie dziwi – mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest oszczędność energii – w porównaniu ze standardowymi płytami grzewczymi, indukcyjna może zużywać nawet do 25% mniej prądu. Można też opisać je jako urządzenie „smart” – indukcja potrafi rozpoznać wielkość naczynia, aby dostosować do niego pole powierzchni grzania.

Niestety wraz z użytkowaniem na płycie mogą pojawić się rysy, które obierają urządzeniu estetyki. Powodów takich urazów mechanicznych może być wiele. Przede wszystkim winą jest… nieuwaga. W kuchni nietrudno o plamy także na płycie – kipiący sos czy pryskający tłuszcz szybko zastygają na jej powierzchni. Jednak nieodpowiednie czyszczenie płyty może ją porysować. Dlatego do pielęgnacji należy używać miękkiej ściereczki i odpowiednich detergentów. Jeśli chcesz zapobiec zniszczeniom, zapomnij o ostrej gąbce, czyścikach czy tzw. druciakach.

Przyjrzyj się także naczyniom, które kładziesz na płycie. Czy zewnętrzna część dna nie posiada ostrych krawędzi? Dla pewności dokładnie ją wyczyść, aby pozbyć się ewentualnych nierówności. 

Przeczytaj też: Jak działa płyta indukcyjna?

Co zrobić z porysowaną płytą indukcyjna? Sposoby na rysy

Porysowana płyta indukcyjna wcale nie musi stracić swojego blasku. Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się szpecących ją defektów. Zaproponujemy kilka z nich, zarówno z użyciem domowych preparatów, jak i profesjonalnych past.

Sposób 1: Ciepła woda i spirytus

Płytkie rysy na płycie indukcyjnej możesz wygładzić za pomocą prostej metody. Najpierw delikatnie przetrzyj powierzchnię urządzenia ciepłą, ale nie gorącą wodą. 

Następnie namocz suchą ściereczkę w spirytusie i przykładaj do rys, delikatnie je pocierając. 

Sposób 2: Banan

Chociaż brzmi to niedorzecznie, to banan może pomóc z pozbyciem się drobnych uszkodzeń. Jest to nieinwazyjna metoda, w pełni bezpieczna dla indukcji, która nabłyszczy i „nawoskuje” jej powierzchnię.

Jak to zrobić? Przekrój owoc wzdłuż na pół. Płaską częścią banana posmaruj uszkodzoną płytę. Po kilku minutach za pomocą miękkiej, suchej ściereczki wyczyść urządzenie z resztek miąższu. 

Sposób 3: Woda i soda oczyszczona

To kolejny przepis na roztwór domowej roboty. Woda i soda pomogą pozbyć się zabrudzeń oraz płytkich rys.

Jak przygotować mieszankę? Połącz sodę z wodą w proporcji 3:1, aż powstanie wilgotny proszek o gładkiej konsystencji bez grudek. Taką pastę nanieś na powierzchnię indukcji i delikatnie, okrężnymi ruchami wcieraj miękką ściereczką. Pamiętaj, aby nie szorować mocno.

Po kilku minutach zetrzyj pastę z płyty i wypoleruj ją suchą, miękką ściereczką.

Sprawdź także: Płyta gazowa, indukcyjna czy elektryczna – którą wybrać?

Sposób 4: Dedykowana pasta

Jeśli domowe sposoby zawiodą, porysowana płyta indukcyjna może zostać naprawiona za pomocą specjalnej pasty polerskiej

Do wyboru masz wiele rodzajów pasty, dlatego podczas zakupów wybierz tę, która nadaje się do powierzchni płyty indukcyjnej. Użyj jej zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle należy nałożyć produkt za pomocą miękkiej gąbeczki, energicznie wmasować i po upływie kilku minut usunąć letnią wodą. 

Porysowana płyta indukcyjna

Porysowana kuchenka indukcyjna. Jak zapobiegać rysom?

Gdy już pozbędziesz się rys, zadbaj o to, aby na powierzchni płyty nie pojawiły się kolejne defekty. Oto kilka dobrych nawyków, które warto wdrożyć.

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie przesuwać naczyń po płycie – gdy chcesz przełożyć garnek czy patelnię, podnieś je i przełóż w inne miejsce. Indukcja nie jest blatem kuchennym, należy użytkować ją z odpowiednią ostrożnością.

Po drugie, zadbaj o przemyślaną pielęgnację. Jak już wspominaliśmy, nie szoruj płyty ostrymi czyścikami czy pastą z grudkami. Plam najlepiej pozbyć się miękką ścierką z mikrofibry i płynem do naczyń bądź szyb. Gdy nie możesz poradzić sobie z uporczywymi zanieczyszczeniami, wykorzystaj dedykowany indukcji skrobak, który nie porysuje jej powierzchni.

Pamiętaj też, aby plamy usuwać jak najszybciej. Po zaschnięciu będą jeszcze trudniejsze do wyczyszczenia, a ich szorowanie to szybka droga do rys.

Płyta indukcyjna? Porysowana traci swój blask!

Porysowana płyta indukcyjna – co robić? Jeśli Ty też zadawałeś sobie to pytanie, już nie musisz szukać na nie odpowiedzi. Dzięki naszemu poradnikowi wykorzystasz łatwo dostępne produkty i gotowe pasty, aby odświeżyć indukcję oraz przywrócić jej dawny blask!

A jeśli szukasz past polerskich, miękkich ściereczek czy innych artykułów do czyszczenia i pielęgnacji, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie znajdziesz produkty, które ułatwią Ci pozbycie się rys. Gdy Twoja płyta indukcyjna będzie nadawać się do wymiany, w Castoramie kupisz nowoczesne indukcje od renomowanych producentów. Sprawdź nasz asortyment i odwiedź sklep online lub jeden z wielu sklepów stacjonarnych zlokalizowanych w całej Polsce. 

Data publikacji: 04.10.2022

Data aktualizacji: 26.06.2024