Produkty

Jakie schody wybrać – drewniane czy z żelbetonu?

Jakie schody wybrać – drewniane czy z żelbetonu?

Przy budowie lub generalnym remoncie domu, powinniśmy między innymi zdecydować o tym, jakiego typu schody będziemy chcieli u siebie stworzyć i z czego je wykonać. Żeby podjąć właściwą decyzję, warto przeanalizować wady i zalety każdego z rozwiązań.

betonowe schodySchody z żelbetonu

Schody żelbetonowe mogą być albo w pełni monolityczne, albo też (w różnym zakresie) częściowo wykonane z prefabrykatów. Zwykle schody monolityczne sprawiają wrażenie ciężkich, choć są bardzo solidne i trwałe. Wykonanie takich schodów wiąże się z koniecznością ich wcześniejszego zaprojektowania i rozplanowania prac. W fazie wykonawczej trzeba przewidzieć niezbędne przerwy technologiczne związane z utwardzaniem się i umacnianiem materiału schodów.

Przy schodach żelbetonowych niezbędne jest stworzenie odpowiednich konstrukcji łączących zaplanowane schody z konstrukcją całego domu, a także przygotowanie dodatkowych zbrojeń. Nie obejdzie się także bez deskowania schodów w celu dokonania odpowiednich zbrojeń i wylania betonu. Zwykle używa się na schody monolityczne betonu o wytrzymałości na ściskanie minimum 20 MPa oraz wytrzymałych prętów zbrojeniowych.

Elementy prefabrykowane schodów żelbetonowych (np. pojedyncze stopnie wspornikowe) wymagają zamontowania ich we wcześniej przygotowanych na budowie miejscach. Umieszcza się je i betonuje, np. w specjalnych bruzdach ściennych, a opiera się te elementy na belkach lub płytach.

Podstawowe elementy schodów betonowych mogą być wykonane na dość wczesnym etapie stawiania czy remontowania domu. Ułatwi to komunikację w trakcie wykonywania szeregu prac budowlanych. Nie będzie potrzeby tworzenia prowizorycznych ciągów komunikacyjnych między kondygnacjami. Beton, nawet jeśli zostanie uszkodzony w czasie budowy, potem zostanie z łatwością naprawiony i posłuży jako podstawa do właściwego wykończenia powierzchni schodów o konstrukcji żelbetonowej.

Schody z żelbetonu czy betonu dają możliwości bardzo różnorodnego ich wykończenia, np. płytkami ceramicznymi, drewnem, kamieniem czy też wykładziną.

Schody drewniane

Schody drewniane stosowane są zwykle do montowania w domach o stosunkowo lekkiej konstrukcji (np. szkieletowej), ale także w budynkach murowanych. Są znacznie delikatniejsze i nie tak ciężkie jak żelbetonowe. Jednak w porównaniu z betonowymi nie są aż tak trwałe, solidne czy też odporne na ogień. Posiadają za to konstrukcję samonośną, nie wymagają szczególnych przygotowań konstrukcyjnych, dają się łatwiej zamieniać na inne typy (np. metalowe) czy przekształcać.

Praktycznie nie jest możliwe zamontowanie drewnianych schodów w czasie trwania prac budowlano-remontowych. Uległyby one wówczas zniszczeniu (zarysowaniom, wgnieceniom). Zwykle są montowane już na etapie późniejszych prac o charakterze wykończeniowym. Dlatego w trakcie budowy, dla zapewnienia dostępu na rożne poziomy, niezbędne okazuje się stworzenie pochylni czy też schodów prowizorycznych.

Przy schodach drewnianych na wcześniejszym etapie prac budowlano-remontowych można ewentualnie wykonać samą konstrukcję nośną z bocznych belek (przy schodach typu policzkowego). Jednak należy ją starannie zabezpieczyć, a jako prowizoryczne stopnie zamocować surowe deski (o grubości minimum 32 mm). Dopiero po zakończeniu większych prac zamieniamy schodową prowizorkę na rozwiązanie docelowe.

Schody drewniane często kupujemy jako wyrób gotowy. Mogą być one typowe, o standardowych wymiarach i kształtach, albo też robione na nasze zamówienie. W takim przypadku roboty przy schodach trwają bardzo krótko (w porównaniu ze schodami żelbetonowymi), a istotny staje się jedynie czas wyczekiwania na wykonanie naszego indywidualnego zamówienia.

Różnice w eksploatacji

Schody żelbetonowe wymagają dość dużo miejsca, zabierają sporo przestrzeni. Niezbyt dobrze prezentują się w małych wnętrzach czy obiektach, gdyż stanowią element zbyt masywny, przytłaczający. Nie dają wielu możliwości urozmaicenia czy zmiany ich dość prostej, ale topornej konstrukcji.

We wnętrzach mniejszych, wymagających bardziej wymyślnych kształtów czy sposobów przebiegu schodów, lepiej sprawdzą się s raczej chody drewniane. Tymi ostatnimi zawsze możemy zastąpić dotychczasowe żelbetonowe schody, ale nie da się tego zrobić odwrotnie (żelbetonowe wymagają solidnej konstrukcji).

Schody drewniane zwykle dość głośno pracują, po kilku latach eksploatacji zaczynają skrzypieć. Natomiast przy schodach żelbetonowych połączonych z całą konstrukcją budynku drgania schodów przenoszą się na strop, podłogę czy ściany. Skrzypieniu schodów drewnianych można zapobiec, układając schody na konstrukcji ze stali i bez podstopni, a także bez łączenia ich np. z poręczami czy innymi elementami.

Obu rodzajom schodów nadać można stosowne i stylowe wykończenie, choć żelbetonowe dają w tym zakresie jednak więcej możliwości.

Jaki rodzaj schodów jest bezpieczniejszy?

Wśród specjalistów przyjęła się opinia, że schody żelbetonowe są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Zwykle ich stopnie są szersze, pełne, masywniejsze, prostsze. Ze schodów drewnianych, za bezpieczne uważane są tylko te wspornikowe, czyli pełne z podstopniami. Inne mogą być zbyt wąskie, kręte, a przy tym strome. Zwykle są także wykańczane lakierowaną powłoką, która może być zbyt śliska. Trzeba wówczas stosować np. listwy antypoślizgowe.schody z drewna

Jaki rodzaj schodów jest tańszy?

Znacznie szybciej montuje się gotowe elementy schodów drewnianych, niż buduje się schody żelbetonowe. Jednak wykonanie tych ostatnich należy do prac prostych, a potrzebne surowce nie są drogie.

Przy schodach drewnianych często także musimy kilka tygodni oczekiwać na wykonanie schodów zamówionych zgodnie z naszym projektem, przy czym zwykle w skład zamówionej konstrukcji wchodzą także barierki, poręcze i inne elementy dekoracyjne. Prace te wymagają precyzji i jednostkowego podejścia – nie są więc zbyt tanie. Dodatkowo, koszty schodów drewnianych ponosimy bez rozłożenia ich w czasie, jak to jest w przypadku budowy schodów żelbetonowych.

Data publikacji: 19.06.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Charakterystyka schodów dywanowych

Charakterystyka schodów dywanowych
Schody dywanowe wyróżniają się prostą, nowoczesną formą. Pasują świetnie do wnętrz urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Wykonuje się je z drewn...
Czytaj więcej

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach
Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem klu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie schody wybrać – drewniane czy z żelbetonu?