Produkty

Przegląd gaśnic i domowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Przegląd gaśnic i domowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

W zakresie stworzenia domowej ochrony przeciwpożarowej nie możemy mówić o ujednoliconych wymaganiach czy też wymogach prawnych, lecz sam zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej zabezpieczyć się choćby w minimalnym stopniu. W jakie środki jesteśmy w stanie wyposażyć nasz dom, by dać sobie większą szansę w walce z żywiołem?

schody przeciwpożaroweMinimalizacja

Pamiętajmy, że od walki z pożarami jest straż pożarna. Tylko przeszkoleni specjaliści posiadają wiedzę oraz sprzęt, które pozwolą na zatrzymanie niszczycielskiego ognia. Nie oznacza to, że nie możemy postarać się wyprzedzić bieg niektórych zdarzeń i stworzyć siatkę zabezpieczeń.

Wedle statystyk Komendy Głównej Straży Pożarnej, co roku w Polsce dochodzi do prawie 30 000 pożarów. Ich przyczyny są bardzo różne, od zwarć w niesprawnej instalacji elektrycznej i grzejników począwszy, przez zaprószenia od papierosów czy iskier dochodzących z kominków, na celowych podpaleniach skończywszy. W efekcie obrażeń doznaje ponad 4 000 osób, a prawie pół tysiąca traci życie. Warto mieć na uwadze te statystyki nie tylko ze względu na częstotliwość występowania tych zdarzeń, ale także na możliwość zapobieżenia ich najpoważniejszym efektom.

Eksperci są w tym wypadku zgodni – prewencja jest znacznie skuteczniejsza od samej walki z ogniem. Dlatego naszym priorytetem powinno być usuwanie potencjalnych zagrożeń. Oznacza to:

- regularne przeglądy instalacji elektrycznej pod kątem jej szczelności,

- okresowe przeglądy wentylacji i kominów,

- trzymanie łatwopalnych materiałów jak najdalej od źródła otwartego ognia,

- palenie papierosów poza domem,

- trzymanie zapałek i zapalniczek poza zasięgiem dzieci,

- pilnowanie gotujących się potraw na wypadek zalania kuchenki gazowej,

- niepozostawianie włączonych sprzętów elektrycznych w czasie nieobecności.

Wysiłki te można wspomóc za pomocą czujników przeciwpożarowych. Wykrywają one dym i powiadamiają nas o zagrożeniu za pomocą silnych sygnałów dźwiękowych. Rozplanujmy ich umiejscowienie – koniecznie powinny znaleźć się w kuchni i wszystkich pomieszczeniach, gdzie używa się otwartego ognia. Same czujniki również wymagają serwisowania oraz wymiany baterii, także o tym nie wolno zapominać. Bardziej nowoczesne wersje mogą stać się elementem systemu inteligentnego domu, a o swoim włączeniu będą informować nas za pomocą wiadomości przesłanej na nasz telefon. W ten sposób szybko zorientujemy się, że nasze mieszkanie może być objęte ogniem.

W przypadku gdy nastąpi najgorsze, strażacy radzą jednoznacznie – naszym priorytetem powinna być ewakuacja mieszkańców, poczynając od dzieci, osób starszych i mających kłopoty z poruszaniem się. Dopiero gdy upewnimy się, że wszyscy domownicy są poza zasięgiem zagrożenia, można myśleć o przeprowadzeniu akcji gaśniczej. Pamiętajmy, że nasze mieszkania są wyłożone całą gamą tworzyw sztucznych, które podczas spalania wydzielają niezwykle szkodliwe opary. Palący się polichlorek winylu wydziela chlorowodór, z pianki poliuretanowej zaś wytwarza się cyjanowodór, który w połączeniu z wodą tworzy kwas pruski. Przy spalaniu płyt paździerzowych i laminatów powstaje formaldehyd – każdy z wymienionych związków jest niezwykle szkodliwy dla człowieka. Dlatego naszym priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia ludzi, dopiero później możemy zacząć martwić się o dobytek.

Gaśnice

Podręczny sprzęt gaśniczy należy do gatunku urządzeń, których wolelibyśmy nigdy nie używać, jednak jeśli zdarzy się niebezpieczna sytuacja, będziemy musieli na niej polegać. Dlatego warto zaznajomić się z oznaczeniami na ich opakowaniach, bo właśnie one powiedzą nam, z jakiego typu pożarami najlepiej poradzi sobie środek gaśniczy. Wyróżniamy gaśnice:

- P – proszkowe,

- WP – wodno-pianowe,

- S – śniegowe,

- H – halonowe (wycofane z użytku),

- W – wodne (obecnie są to gaśnice pianowe).

Znacznie ważniejszy od samego środka znajdującego się we wnętrzu jest podział na grupy pożarowe materiałów, do których możemy go zastosować. Tutaj symbole prezentują się następująco:

-  A – ciała stałe

- B – ciecze

- C – gazy

- D – metale.gaśnica

Najlepiej, jeśli nasz model będzie w stanie ugasić płomienie obejmujące wszystkie grupy pożarowe – większość produkowanych obecnie gaśnic może pochwalić się taką wszechstronnością. Sposób uruchamiania i obsługiwania zawsze podany jest na opakowaniu, zazwyczaj jest to wersja z zaworem dźwigniowym lub przebijakiem grzybkowym. W tym pierwszym wypadku wystarczy wyjąć zawleczkę i skierować dyszę na źródło ognia, po czym odkręcić zawór, a w tym drugim niezbędne będzie wbicie przebijaka w głowicę i odczekanie kilku sekund potrzebnych na zmieszanie się składników gaszących z wyrzutnikiem.

Gaśnice należy regularnie poddawać przeglądom, ponieważ od ich sprawności często zależy prędkość rozprzestrzeniania się ognia. Dlatego upewniajmy się, że zawarty w nich środek nie uległ przeterminowaniu.

Zraszacze

Dla pragnących największego zabezpieczenia na rynku pojawiła się oferta instalacji systemu zraszaczy połączonych z czujnikami dymu. Zaznaczmy, że jest to bardzo drogie rozwiązanie, przydatne wyłącznie w największych domostwach. Oprócz systemu sikawek zamontowanych na suficie, niezbędne do niego jest również stworzenie zbiornika na wodę, dlatego inwestycję taką można polecić wyłącznie w przypadku rozległej posiadłości.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?
Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu – jej brak może nas z kolei słono kosztować. Planując zakup tego akcesorium...
Czytaj więcej

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania
Sprawna gaśnica samochodowa użyta w odpowiednim momencie może zdusić pożar w zarodku – zanim zdąży zniszczyć cały samochód. Czy jednak je...
Czytaj więcej

Akcesoria przydatne w garażu

 Akcesoria przydatne w garażu
Wydzielona przestrzeń na samochód nie tylko ochroni go przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi, ale także pozwoli przeprowadzić mniejsze naprawy i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przegląd gaśnic i domowych zabezpieczeń przeciwpożarowych