icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Siłownia w domu – przygotowanie pomieszczenia

Nie wszyscy mają czas na przebywanie w coraz bardziej zaludnionych siłowniach lub czują się w nich komfortowo. Na szczęście własnym sumptem i dzięki odrobinie pracy jesteśmy w stanie w domu stworzyć warunki do rzeźbienia sylwetki, a kto wie – może w trakcie samych robót uda nam się odrobinę zwiększyć masę mięśni.

Gres_Ceramstic_Nubo_castoramaGres_Ceramstic_Nubo_castoramaGres_Ceramstic_Nubo_castoramaGres_Ceramstic_Nubo_castorama

Pomieszczenie

Osobny pokój w całości przeznaczony na sprzęt sportowy jest luksusem, jednak wcale nie musi się on znajdować w części mieszkalnej domu. Bardzo dobrze nadaje się do tego piwnica, garaż czy strych. Wbrew pozorom siłownia z dala od domu może mieć sporo plusów – dźwięki i zapachy dobiegające z jej wnętrza mogą być irytujące dla pozostałych domowników. Dlatego względne odosobnienie jest nawet wskazane. Najlepiej będzie, jeśli wybierzemy pomieszczenie wolne od wilgoci i z grubymi ścianami.

Pierwszym elementem, o który musimy zadbać jest podłoga. Ponieważ stojące na niej sprzęty z założenia są ciężkie, mogą uszkodzić delikatne nawierzchnie. Dlatego niewskazane będzie umiejscowienie maszyn na drewnianych panelach, klepkach lub łatwych do skruszenia lub rozłupania płytkach. Wybierajmy raczej wytrzymałe płytki o mniejszym rozmiarze – lepiej poradzą sobie z dużym naciskiem. Betonowa wylewka garażu lub piwnicy nada się idealnie, oczywiście po rozłożeniu mat gumowych. Można znaleźć je w formie układanych puzzli lub w rolce, grubsze lub cieńsze, lite lub z otworami. Nie trzeba rozkładać ich na całej powierzchni naszej siłowni, wystarczy że znajdą się w miejscu ćwiczeń z ciężarami. Zapewnią nie tylko izolację dźwiękową i cieplną, ale także dadzą nam przyczepne podłoże podczas ćwiczeń. Jeśli zamierzamy zaaranżować siłownię w bloku, aby uchronić się przed wizytami poirytowanych sąsiadów, możemy rozważyć wyciszenie podłogi za pomocą izolacji akustycznej.

Równie ważne będzie zadbanie o ściany, które także powinny chłonąć dźwięki dobiegające z siłowni. Najlepszym rozwiązaniem będzie miękki korek lub płyta paździerzowa. Może nie będzie wyglądać estetycznie, ale przy ciężkiej pracy z hantlami nie czas na podziwianie widoków. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zawieszenia na nich plakatów lub obrazków.

Ustawienie sprzętu

Jeśli w dalszym ciągu obawiamy się o los naszej podłogi, możemy pod nasze sprzęty podłożyć drewniane podkładki. W zależności od naszych zamiarów, możemy sprawić sobie prawdziwe królestwo wyciskania potu lub też zadowolić się podstawami. Na początek zalecane jest raczej to drugie, powinniśmy więc zaopatrzyć się w ławeczkę (najlepiej nachylaną, ze stojakiem na sztangę), stojak regulowany na sztangę i sprzęt, który pozwoli nam na podnoszenie ciężarów pod różnym kątem na linkach. Najpopularniejszym wyborem jest tzw. atlas, który w zależności od zaawansowania może pozwolić nam na ćwiczenie pleców, klatki piersiowej i barków, ale także całych partii mięśni.

rower_stacjonarnyrower_stacjonarnyrower_stacjonarnyrower_stacjonarny

Niezbędny będzie również fragment czystej podłogi, na którym będziemy ćwiczyć w pozycji leżącej. Dobrym rozwiązaniem będzie miękka i amortyzująca mata piankowa lub japońska mata ryżowa tatami. Dbajmy, by miała możliwość wentylacji, nie zamokła i by nie uległa zabrudzeniu.

Jeśli mamy możliwość, zamontujmy pod ścianą drewnianą drabinkę lub zawieśmy w drzwiach drążek do podciągania. Trening z obciążeniem własnego ciała to świetny sposób na szybkie osiągnięcie regularnej, sportowej sylwetki.

Akcesoria

Surowa siłownia bez ozdób pasowałaby może do zwyczajów spartańskich, jednak w walce z lenistwem warto wspomóc się tak, jak tylko możemy. W większości siłowni zauważymy na ścianach lustra – wbrew pozorom przydatne – do obserwowania techniki wykonania powtórzeń. I oczywiście do podziwiania ich efektów.

Do treningu świetnie motywuje muzyka, dlatego postawienie nawet niewielkiego odtwarzacza przerwie monotonię. Niektórzy ćwiczący samotnie dla zabicia nudy lubią popatrzeć w telewizor, może on jednak rozpraszać uwagę i być powodem kontuzji.

Koniecznie należy zaopatrzyć się w szereg wieszaków na sprzęt sportowy i ręczniki, nie powinny one leżeć na ziemi. Jeśli jest to możliwe, w siłowni przyda się mała umywalka, w której będzie można obmyć dłonie ubrudzone potem i smarem. Nie przesadzajmy jednak z ilością wygód – ćwiczenia powinny być kuźnią nie tylko sylwetki, ale także charakteru i nauką konsekwencji w działaniu mimo rozpraszającego otoczenia.

Data publikacji: 11.12.2014