Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wybór drzwi do garderoby w sypialni

Jakie drzwi do garderoby w sypialni wybrać? Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie przesuwne drzwi do garderoby, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu. Wykonuje się je z różnych materiałów, np. drewna, płyty PCV czy aluminium. Zobacz, jak wybrać odpowiedni drzwi do garderoby w sypialni.

Wybór drzwi do garderoby w sypialni

Spis treści:

  • Drzwi do garderoby w sypialni - czym się kierować przy wyborze?
  • Rodzaje drzwi do garderoby w sypialni

Drzwi do garderoby w sypialni - czym się kierować przy wyborze?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskim budownictwie, tak w domach jednorodzinnych, jak w mieszkaniach w bloku, stało się wykonywanie garderoby w sypialni. Może mieć ona postać dużej szafy modułowej, która stanowi zabudowę całej ściany, lub też oddzielnego pomieszczenia. W tym drugim przypadku w projektowaniu kluczowe stają się drzwi do garderoby w sypialni. Czym kierować się przy ich wyborze?

Wielkość pomieszczenia

Przestrzeń, którą masz do dyspozycji, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze drzwi do garderoby. Przesuwne skrzydła zamontowane na szynie sprawdzą się jeśli masz małą sypialnię. W dużym pomieszczeniu masz więcej swobody i możesz zdecydować się na klasyczne drzwi skrzydłowe lub harmonijkę.

Estetyka i styl wnętrza

Wybór drzwi powinien harmonizować z ogólnym stylem sypialni. Jeśli Twoje wnętrze jest urządzone w stylu nowoczesnym, zastosuj szklane lub metalowe detale. Natomiast w sypialni urządzonej klasycznie klasycznym lepiej sprawdzą się drzwi z naturalnego drewna.

Układ pomieszczenia

Układ sypialni również może wpłynąć na wybór drzwi. Jeśli garderoba ma być wbudowana w niszę, drzwi przesuwne są często bardziej praktyczne. Z kolei w przypadku garderoby typu walk-in, możesz pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania.

Kolor i oświetlenie

Kolor drzwi powinien komplementować paletę barw sypialni. Jasne kolory mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, podczas gdy ciemne dają poczucie intymności. Ponadto, materiały jak szkło czy lustra mogą wpłynąć na dystrybucję światła w pomieszczeniu. Jeżeli chcesz, aby do pomieszczenia docierało światło dzienne, możesz zdecydować się na drzwi ażurowe do garderoby. 

Funkcjonalność i wygoda

Drzwi do garderoby to nie tylko dekoracja, ale również praktyczny element wyposażenia. Jeśli np. cenisz sobie szybki i łatwy dostęp do wszystkich ubrań naraz, wybór drzwi łamanych może być dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Dodatkowe funkcje

Niektóre drzwi oferują dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane lustro czy specjalne zabezpieczenia. To również może wpłynąć na twoją ostateczną decyzję.

Budżet

Cena jest zdecydowanie jednym z kluczowych czynników. Drzwi wykonane z litego drewna zamontowane na szynie mogą kosztować zdecydowanie więcej, niż klasyczna harmonijka z PVC. 

Materiał

No właśnie! Wybór materiału drzwi może wpłynąć na trwałość, wygląd i łatwość konserwacji. Drewniane drzwi są solidne i eleganckie, ale mogą wymagać regularnej konserwacji. Szkło i metal są bardziej nowoczesne i zazwyczaj łatwiejsze w utrzymaniu.

Bezpieczeństwo

Jeżeli garderoba będzie przechowywała wartościowe przedmioty, warto rozważyć drzwi z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak zamki czy systemy alarmowe.

Montaż

Nie wszystkie drzwi są łatwe w montażu. Zastanów się, czy zainstalujesz je samodzielnie, czy też potrzebujesz pomocy profesjonalistów. To również może wpłynąć na ostateczny koszt projektu.

Zobacz, jak praktycznie urządzić garderobę

Wybór drzwi do garderoby w sypialni

Rodzaje drzwi do garderoby w sypialni

Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom dostępnym na rynku. Choć od wielu lat największą popularnością cieszą się przesuwne drzwi do garderoby, nie jest to jedyna opcja. 

Drzwi Przesuwne do Garderoby

Dlaczego najczęściej wybiera sią drzwi przesuwne? Garderoba to wycinek sypialni. Drzwi do garderoby przesuwne, czy to zjeżdżające na ścianę, czy chowające się w ścianie, pozwolą Ci na optymalizację przestrzeni i dają łatwy dostęp do przestrzeni na przechowywanie. 

Wykonane mogą być z drewna, szkła lub aluminium. Najczęściej montuje się je na szynach umieszczonych na podłodze oraz na ścianie/suficie. Nowym rozwiązaniem są także drzwi z jedną, górną prowadnicą. Wybierz systemy przesuwne, które najbardziej odpowiadają Twojemu pomieszczeniu.

Każde skrzydło drzwi porusza się po swoim torze jazdy. Drzwi mogą być jedno- lub wieloskrzydłowe. Jednoskrzydłowe zjeżdżają na ścianę. Drzwi podwójne mogą na siebie zachodzić - nie potrzebujesz wtedy przestrzeni na ścianie. 

Dowiedz się, jak urządzić garderobę marzeń

Ukryte drzwi do garderoby

Jeśli zależy Ci na minimalizmie i zaskoczeniu, ukryte drzwi do garderoby to coś dla Ciebie. Mogą być wykonane z drewna lub płyty gipsowo-kartonowej i są prawie niewidoczne. To idealna opcja dla luksusowych sypialni, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy.

Lekkie drzwi do garderoby

Nieco lżejszą wersją są drzwi wykonane z PCV lub lekkiego drewna. Są one mniejsze i łatwe w obsłudze, co czyni je idealnymi dla małych sypialni i dla osób, które często przemeblowują. Bardzo często lekkie drzwi do garderoby to te podwieszane na górnej szynie. 

Drzwi łamane do garderoby

Inaczej drzwi harmonijkowe. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, drzwi łamane do garderoby mogą być dla Ciebie odpowiednie. Składają się one z paneli połączonych zawiasami i mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, jego imitacji, szkła czy PCV. Mimo że mogą wydawać się mniej eleganckie, są niezwykle praktyczne i znakomicie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Zazwyczaj są dość niedrogie i bardzo łatwe w montażu. Dostępne są opcje z prowadnicami lub też zawieszone na górnej szynie. 

Drzwi do garderoby ażurowe

Drzwi ażurowe to kolejna opcja, która oferuje elegancję oraz świetną cyrkulację powietrza. Są idealne dla sypialni urządzonych w stylach takich jak rustykalny, boho czy skandynawski. Wykonane zazwyczaj z drewna lub metalu, te drzwi są zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Sprawdź, czy garderoba modułowa to rozwiązanie dla Ciebie

Klasyczne drzwi do garderoby w sypialni

Ostatnim, ale nie mniej ważnym typem są klasyczne drzwi skrzydłowe, które mogą być wykonane z drewna lub PCV. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w każdym rodzaju sypialni, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń jest bardziej ograniczona.

Wybór drzwi do garderoby w sypialni

Drzwi do garderoby - przesuwne, łamane czy skrzydłowe?

Wybierając drzwi do garderoby kieruj się nie tylko modą, ale i funkcjonalnością. Powinny pasować co wnętrza i nie zaburzać harmonii aranżacji. Jeżeli chcesz, aby przepuszczały światło, zdecyduj się na drzwi do garderoby ażurowe. Możesz wybrać przesuwne drzwi do garderoby, łamane, ukryte lub tradycyjne - skrzydłowe. Niezbędne elementy do zabudowy znajdziesz na Castorama.pl.