LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zrób to sam: Ławka do ogródka

Ogród bez ławki nie byłby tym samym miejscem. Trudno byłoby bez tego bardzo wygodnego, praktycznego mebla podziwiać piękną roślinność, przysiąść, odpocząć. Oto sposób na szybkie i łatwe samodzielne wykonanie ławeczki ogrodowej z wykorzystaniem dostępnych materiałów.

Zrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródka

 

Ławka ogrodowa może służyć do różnych celów. Podczas wiosennych spotkań możemy podejmować przy niej gości lub tak po prostu posiedzieć na niej popołudniami, by poczytać książkę, pomyśleć, odpocząć. Jedno jest pewne – ławka przyda się każdemu, kto posiada balkontaras lub ogród.

Ławka z europalety

Jedną z najłatwiejszych ławek do wykonania będzie wykonana z europalety. To produkt, który w ostatnim czasie robi furorę w domowych i ogrodowych inspiracjach.

Do wykonania naszej ławki będą potrzebne palety. W jakiej liczbie? Do najprostszego projektu wystarczą dwie, a by stworzyć ławkę wyższą, przyda się ich kilka.

Ułóżmy palety jedną na drugiej, przymocujmy je do siebie, tak aby stworzyły mocną, stabilną kompozycję. Na palecie połóżmy gąbkę powleczoną poszewką oraz poduchy. Wygodnie?

Zrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródkaZrób to sam: Ławka do ogródka

Ławka z listewek

Listwy kupimy w każdym sklepie budowlanym. Ich ilość i wymiary powinny odpowiadać projektowanej wielkości ławki. Zwykle trzeba je odpowiednio skrócić, aby odpowiadały naszemu projektowi, ale to łatwe zadanie do wykonania. Aby otrzymać mniejsze elementy drewniane, trzeba wykorzystać piłę oraz tarczę węglikową, która umożliwi wygładzenie powierzchni drewnianych elementów.

Po docięciu listew do odpowiednich rozmiarów oznaczamy miejsca łączenia – tam nawiercimy otwory na śruby.

Taka delikatna, lekka ławeczka to idealny pomysł do ogrodów urządzanych w stylu romantycznym. Będą prezentowały się pięknie, jeśli oprócz samej ławki dołączymy do nich drewniany stelaż na wzór pergoli. Na niej będziemy mogli zawiesić zioła oraz inne pięknie kwitnące rośliny.

Ławka ze skrzynek po owocach

Kolejny pomysł, którego zrealizowanie nie zajmie nam ani zbyt dużo czasu, ani nie będzie impulsem do wydania dużej kwoty pieniędzy. Do wykonania średniej wielkości ławki potrzebujemy od dwóch do czterech skrzynek – wszystko to od ich wielkości i siedziska, które chcemy wykonać. Oczyszczamy je i przecieramy papierem ściernym, tak aby nie wychodziły z nich drzazgi. W zależności od upodobania malujemy dowolnym kolorem farby. Tak przygotowane skrzynki łączymy ze sobą, a na ich wierzch rozkładamy materac, tak samo, jak w przypadku europalet, włożony w poszewkę.

Ławeczka ma dobrze się prezentować i przede wszystkim być wygodna, pamiętajmy o tym przy planowaniu mebla. Dla niektórych z nas oparcie będzie najważniejszym elementem ławki, szkoda byłoby zatem z niego rezygnować. Długie przesiadywanie z pewnością uprzyjemnią poduchy lub kolorowy kocyk, które podkreślą naszą ogrodową aranżację.

 

Data aktualizacji: 14/03/2024