Betonowe donice – zrób to sam

Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak zrobić betonowe donice. Zrób to sam w kilku prostych krokach. Zobacz, jakie to proste.

doniczkidoniczkidoniczkidoniczki

Doniczki z betonu – prosty sposób na oryginalne ozdoby

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zrobić doniczkę z betonu? Beton od kilku sezonów króluje w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym czy nowoczesnym. Spotkasz go na ścianach, w detalu architektonicznym lub w drobnych przedmiotach użytkowych. Beton to doskonały materiał do formowania niewielkich przedmiotów.

Lubisz, gdy Twoje mieszkanie wypełniają piękne i nietuzinkowe przedmioty hand made, ale nie zawsze wiesz, jak zabrać się do ich przygotowania? Z jednej strony podobają Ci się proste robótki ręczne, ale nie czujesz się mistrzem w tej dziedzinie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Wcale nie musisz być mistrzem domowego majsterkowania, żeby samodzielnie, w prosty sposób wykonać betonowe donice. DIY, który przygotowaliśmy, udowodni Ci, że to prostsze zadanie, niż Ci się wydaje.

Betonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to sam

Co będzie Ci potrzebne?

Jak zrobić betonową doniczkę? Najważniejsze jest dobre przygotowanie. Skompletuj wszystkie niezbędne przedmioty, przygotuj miejsce i bierz się do pracy!

Przygotuj:

Betonowe donice zrób to sam – tutorial krok po kroku

Skompletowałeś wszystkie niezbędne przedmioty, aby wykonać doniczki z betonu? Zatem przystępujemy do pracy!

Krok 1. Dobierz formę

Żeby przygotować doniczki z betonu, potrzebne Ci będą wspomniane krok wyżej dwie formy o różnej wielkości. Powinny mieć one zbliżony do siebie kształt, ale różnić się wielkością. Idealnie, jeśli odstęp między mniejszą, a większą formą wynosi minimum 5 cm. Jeśli zastanawiasz z czego wykonać formę, podpowiadamy, że możliwości jest sporo. Możesz użyć do tego kartonowych pudełek, pojemników z plastiku, szkła, a nawet stali nierdzewnej. Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia.

Krok 2. Przygotuj wylewkę betonową

Przygotuj wiaderko, w którym sporządzisz masę betonową. Wsyp do niego masę betonową i stopniowo dodawaj wodę, cały czas mieszając. Na opakowaniu zakupionej wylewki znajdziesz informacje na temat proporcji, które powinieneś zastosować podczas przygotowywania betonu. Trzymaj się tych wytycznych.

Jeśli chcesz wzbogacić swoje donice o dodatkowe efekty, to zrób to w tym kroku. Do świeżo przygotowanej masy możesz dorzucić drobinki szkła, brokat lub dowolne, drobne przedmioty, które nadadzą niepowtarzalny charakter Twoim doniczkom.

Betonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to sam

Krok 3. Posmaruj formy olejem

W tym kroku za pomocą oleju stwórz tłustą, śliską powłokę na powierzchni Twoich form, które stykają się z betonem. Dzięki temu formy nie będą przywierać do betonu i z łatwością wyjmiesz gotową donicę.

Krok 4. Czas na beton! Wlej go do formy

Włóż rękawice ochronne i bardzo uważnie i powoli wlewaj mieszankę betonu do formy. Zadbaj o to, by masa równomiernie wypełniała spód Twojej formy.

Porady eksperta

Zastanawiasz się, jak zrobić betonową doniczkę z otworami drenażowymi? Spód formy wyłóż kamykami. Możesz też wywiercić otwory w już zastygniętym betonie, jednak odczekaj do całkowitego wystygnięcia betonu. Z reguły są to ok 2-3 dni.

Gdy dno Twojej formy już się wypełni, chwyć na łopatkę lub kielnię i wygładź powierzchnię masy. Następnie wsadź do środka swoją mniejszą formę. Dociskaj ją do momentu, aż uzyskasz pożądaną grubość dna. Wypełnij po brzegi masą betonową formy i wygładź wierzch mieszanki.

Porada Eksperta

Do mniejszej formy wsadź jakiś ciężki przedmiot, który będzie stanowił obciążnik i zabezpieczy mniejszą formę przed wypłynięciem na wierzch.

Krok 5. Poczekaj na wyschnięcie

Teraz uzbrój się w cierpliwość i poczekaj do wyschnięcia masy betonowej. Będzie to trwało około dwa dni, ale wszystko zależy od gabarytów Twojej doniczki. Mniejsze elementy będą schły nieco szybciej, większe będą potrzebować trochę więcej czasu.

Betonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to samBetonowe donice – zrób to sam

Krok 6. Wielki finał – betonowe donice DIY gotowe!

Gdy będziesz mieć pewność, że beton jest całkowicie suchy, wyciągaj powoli swoje formy. Rób to delikatnie i stopniowo. Nie przejmuj się, jeśli po wyjęciu na Twojej doniczce zauważysz mało estetyczne nierówności. Bez problemu zniwelujesz je drobnym papierem ściernym.

Całkowite wyschnięcie potrwa mniej więcej tydzień. W tym czasie możesz raz dziennie pocierać donicę mokrą gąbką, aby finalny kolor był ciemniejszy. I to wszystko! Proste, prawda?

Teraz już wiesz, jak zrobić doniczkę z betonu. Zaskocz swoich gości swoją kreatywnością i pomysłem na niebanalne dekoracje.

 

Data aktualizacji: 22/03/2024