10 pomysłów na dekoracje świąteczne z serwetek

Dekoracje świąteczne możemy wykonać z wielu różnych materiałów. Należą do nich również serwetki, które sprawdzą się wtedy, gdy nie mamy pomysłu lub czasu na tworzenie skomplikowanych, wieloelementowych kompozycji. Oto pomysły na ozdoby świąteczne DIY z wykorzystaniem serwetek.

Ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie – nie tylko choinka

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą nam się z przybraną bombkami choinką. Nie musimy jednak na niej poprzestać, przygotowując mieszkanie na ten magiczny czas, co więcej – czasem nawet z niej rezygnujemy. Mamy także wiele innych możliwości udekorowania domu – służą temu świąteczne stroiki, wieńce, kompozycje z bombek umieszczonych w szklanych naczyniach czy samodzielnie wykonane girlandy. Nie zapominajmy również o serwetkach, które z pewnością dodadzą uroku świątecznej aranżacji wnętrza lub elegancko przystroją wigilijny stół.

Serwetki papierowe w dekoracji wnętrz

Cienkie, papierowe serwetki to przede wszystkim praktyczne produkty, z których korzystamy przy stole – nie tylko od święta, ale i na co dzień. Na szczególne okazje możemy zaopatrzyć się w serwetki opatrzone odpowiednim nadrukiem – w grudniu z łatwością znajdziemy produkty z motywami bożonarodzeniowymi, podobnie jak wiosną bez trudu zaopatrzymy się w serwetki z wzorami wielkanocnymi. Z powodzeniem możemy sięgnąć także po jednokolorowe serwetki pozbawione wzorów, które pozwolą nam na uzupełnienie nakrycia stołu o eleganckie detale. Warto wspomnieć także o serwetkach do decoupage – tym, co je wyróżnia są różnorodne wzory, które w prosty sposób przenieśmy na wybrane powierzchnie, dekorując nimi np. donice, szafki czy bombki.

Serwetki papierowe Jumi 2 warstwy 33 x 33 cm 20 szt.Serwetki papierowe Jumi 2 warstwy 33 x 33 cm 20 szt.Serwetki papierowe Jumi 2 warstwy 33 x 33 cm 20 szt.Serwetki papierowe Jumi 2 warstwy 33 x 33 cm 20 szt.

Czy wiesz, że...

W dekoracji wnętrz możemy wykorzystać także serwetki materiałowe. W przypadku niektórych kompozycji, możemy zastąpić nimi serwetki papierowe.

Taśma dekoracyjna 4 cm x 2,7 m mix wzorów srebrnaTaśma dekoracyjna 4 cm x 2,7 m mix wzorów srebrnaTaśma dekoracyjna 4 cm x 2,7 m mix wzorów srebrnaTaśma dekoracyjna 4 cm x 2,7 m mix wzorów srebrna

Trudna sztuka składania serwetek papierowych

Wprawne dłonie potrafią przygotować z serwetek szereg efektownych ozdób, które posłużą przede wszystkim do udekorowania świątecznego stołu. Z kwadratowej papierowej serwetki stworzymy np. ozdobne wachlarze czy rulony, które z pewnością uświetnią spędzany w gronie najbliższych czas. Jak składać serwetki? Najlepiej dowiemy się tego z filmów instruktażowych dostępnych w internecie, które pozwolą nam dokładnie przyjrzeć się procesowi tworzenia dekoracji, a następnie odwzorować go we własnym zakresie.

1. Choinka z serwetki – wykonamy ją zarówno z serwetki papierowej, jak i materiałowej. Bazą do stworzenia dekoracji jest serwetka papierowa złożona w kwadrat – w takiej formie są one zazwyczaj sprzedawane. Jeśli korzystamy z serwetki materiałowej, składamy ją najpierw dwa razy na pół. Materiał powinniśmy rozłożyć przed sobą tak, by jego wolne rogi były skierowane w naszą stronę. Następnie rozwarstwiamy serwetkę i każdą z warstw zaginamy ku górze – każda kolejna cześć powinna znajdować się nieco poniżej poprzedniej.

Kryształki dekoracyjne 2 x 180 cmKryształki dekoracyjne 2 x 180 cmKryształki dekoracyjne 2 x 180 cmKryształki dekoracyjne 2 x 180 cm

Tak przygotowaną serwetkę odwracamy na drugą stronę i zaginamy jej boki do środka. Znów odwracamy serwetkę i każdą z jej warstw odginamy do góry, chowając każdy z rogów pod wyższą warstwę. Nasza choinka z serwetki jest gotowa, by położyć ją na talerzu. Możemy też dodatkowo ja ozdobić, np. owocami jarzębiny.

2. Serwetka w koralikach – to jeden z prostszych sposobów na efektowne ułożenie serwetek na świątecznym stole. Wykonanie takiej ozdoby składa się z dwóch podstawowych kroków – zwinięcia serwetki oraz ozdobienia jej girlandą z koralików. Oryginalnie złożoną papierową serwetkę rozkładamy jeden raz, tak by naszym oczom ukazała się forma prostokąta. Następnie jeden bok serwetki delikatnie zwijamy w rulon, zatrzymując się w miejscu wyznaczonym przez linię zgięcia papieru. Podobnie postępujemy z drugą stroną serwetki – otrzymujemy dwa rulony, który musimy teraz delikatnie przytrzymać, by serwetka się nie rozwinęła. Sięgamy po girlandę lub łańcuch z koralików i oplatamy nim naszą kompozycję.

Porada eksperta

Zwinięte w rulon serwetki możemy przewiązać także girlandą innego typu. Z powodzeniem zastąpimy ją też sznurkiem jutowym, do którego przywiążemy np. pierniczki lub szyszkę. Prostym i eleganckim pomysłem będzie też wykorzystanie atłasowej wstążki.

3. Serwetkowa gwiazda – zaczynamy od rozłożenia serwetki na płasko, po czym wszystkie jej rogi zaginamy do środka – bardzo ważne jest, aby robić to z najwyższą precyzją. Następnie odwracamy serwetkę i powtarzamy wykonaną wcześniej czynności. Prosty, ale efektowny sposób na wyeksponowanie serwetki – warto wybrać w tym przypadku model z motywem świątecznym, np. zdobiony płatkami śniegu czy gwiazdkami.

4. Serwetki w eleganckim duecie – aby wykonać tego typu ozdobę, potrzebujemy dwóch serwetek papierowych. Jednak z nich powinna być większa od drugiej – sięgnijmy więc po modele w rozmiarach 40 x 40 cm oraz 33 x 33 cm. Większą serwetkę zwijamy w rulon i przewiązujemy sznurkiem lub łapiemy gumką recepturką, by się nie rozwinęła. Mniejszą serwetkę rozkładamy do postaci prostokąta, po czym składamy w harmonijkę. Na końcu sięgamy po zrolowaną wcześniej serwetkę (ściągamy gumkę recepturkę lub sznurek) i przykładamy do niej mniejszą złożoną serwetkę. Aby komplet się trzymał, wkładamy całość w gustowny serwetnik w formie obrączki. Zamiast niego możemy wykorzystać także wstążkę lub ozdobny sznurek.

Sznurek dekoracyjny 0,2 cm x 2,7 mSznurek dekoracyjny 0,2 cm x 2,7 mSznurek dekoracyjny 0,2 cm x 2,7 mSznurek dekoracyjny 0,2 cm x 2,7 m

Powyższe propozycje przybliżają tylko niektóry sposoby na to, jak złożyć serwetkę. Przy odrobienie praktyki i cierpliwości papierowe serwetki zamienimy w stojącą choinkę, różę czy oryginalną kieszonkę, wewnątrz której ułożymy sztućce.

Dekoracje świąteczne ręcznie robione

Papierowe serwetki wykorzystamy też do własnoręcznego przygotowania oryginalnych dekoracji.

5. Bombka z serwetką w roli głównej – plastikowa, przezroczysta forma bądź, w najprostszej wersji, bombka styropianowa będą doskonałą bazą do dalszej dekoracji. Warto skorzystać w tym celu z papierowych serwetek do decoupage, które oferują niezliczoną ilość wzorów i motywów świątecznych. Do pracy potrzebujemy wyłącznie wierzchniej warstwy serwetki, a także kleju wikolowego (lub kleju do decoupage), za pomocą którego przykleimy wzór na bombce. Możemy uprzednio pomalować ją na taki sam kolor, jaki posiada tło serwetki, żeby wybrany wzór prezentował się jak najlepiej. Wycięty z serwetki wzór przykładamy w wybranym miejscu i pokrywamy warstwą kleju, po czym pozostawimy do wyschnięcia. Do bombki dorabiamy uchwyt i świąteczna dekoracja gotowa.

Porada eksperta

Oklejając serwetką kulistą formę, możemy spotkać się z problemem marszczenia się papieru. Aby go uniknąć lub chociaż zminimalizować, szczególnie gdy zajmujemy się tego typu pracami po raz pierwszy, podzielmy nasze wzory na mniejsze części. Kilka osobnych, drobniejszych wzorów będzie nam przykleić o wiele prościej niż jeden duży.

Ramka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasnaRamka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasnaRamka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasnaRamka na zdjęcia Narvik 15 x 21 sonoma jasna

6. Świąteczne obrazki z serwetek – potrzebujemy kartonu, wierzchniej warstwy serwetki z motywem świątecznym, foli spożywczej, papieru do pieczenia i żelazka. Karton lub tekturę docinamy do takiej wielkości, jaką ma mieć nasz obrazek. Wzór z serwetki powinien być nieco większy. Przygotowujemy kawałek folii spożywczej większy niż pozostałe dwa elementy. Układamy tekturę, na niej folię, a na folii serwetkę. Całość przykrywamy papierem do pieczenia, a następnie prasujemy – czynność kontynuujemy do momentu, gdy nasza serwetka przyklei się kartonu. Nadmiar materiałów odcinamy i mamy gotowy obrazek, który teraz wystarczy już tylko umieścić w ramce.

7. Świąteczne etykiety – potrzebujemy patyczków na szaszłyki i cienkich, niewielkich krążków drewna, które pozyskamy np. z ułamanych gałęzi brzozy. Najważniejszą kwestią będzie ich przygotowanie – w tym celu możemy skorzystać z szablonów świątecznych, które pomogą nam w odmalowaniu na drewnie wybranych motywów. Doskonale sprawdzi się także metoda decoupage, która będzie wymagała zastosowania wzoru wyciętego z serwetki. Tak jak w przypadku bombki decoupage, papier naklejamy na drewno za pomocą odpowiedniego kleju i pozostawiamy do wyschnięcia. Na końcu plaster drewna przyklejamy do patyczka i nasza etykietka jest już gotowa. Możemy jeszcze ozdobić ją wstążką i włożyć np. w doniczkę z cyprysikiem.

8. Aniołek z serwetki – potrzebujemy serwetki, sznurka lub wstążki i wyciętych z kartonu kształtów. Rozłożoną w formie prostokąta serwetkę składamy w harmonijkę. Następnie składamy ją dokładnie w połowie i przewiązujemy miejsce zgięcia sznurkiem bądź wstążką. Do wystającego fragmentu serwetki przyklejamy teraz wyciętą wcześniej z kartonu twarz anioła. Potem delikatnie rozkładamy złożoną w harmonijkę serwetkę, która utworzy nam szatę aniołka – jej wygląd będzie zależał od tego, czy nasza serwetka jest jednolita, czy opatrzona wzorem. Uzupełnieniem podobizny aniołka będą skrzydła, które przykleimy mu z tyłu – również wycięte z tektury. Taką ozdobę wyposażoną w uchwyt z powodzeniem zawiesimy na choince lub wykorzystamy jako urozmaicenie stroika.

Serwetnik niklowany Mag 4-5 cmSerwetnik niklowany Mag 4-5 cmSerwetnik niklowany Mag 4-5 cmSerwetnik niklowany Mag 4-5 cm

9. Nietypowy kalendarz adwentowy – serwetki papierowe ze świątecznymi wzorami pozwolą nam na błyskawiczne przygotowanie oryginalnego kalendarza adwentowego. Potrzebujemy 24 serwetek, tyleż samo ulubionych łakoci i wstążki. Na środku serwetki układamy słodycze, po czym formujemy ją w mały woreczek, który u góry przewiązujemy wstążką. Teraz wystarczy tylko oznaczyć każdą sakiewkę odpowiednim numerem, by nasza pociecha wiedziała, którą niespodziankę otworzyć danego dnia.

10. Serwetki w serwetniku – pamiętajmy, że serwetki możemy wyeksponować, korzystając z efektownego serwetnika lub kilku serwetników. Elegancko w nich ułożone, dopasowane kolorystycznie do zastawy stołowej i naszych świątecznych dekoracji, będą stanowiły estetyczny detal, który docenią wszyscy zasiadający przy wspólnym stole.

 

 

Data publikacji: 30.11.2016