Produkty

Jak odnowić rattanowe siedzisko

Jak odnowić rattanowe siedzisko

Meble rattanowe, jakie znajdziemy w ofercie wielu sklepów, to jedne z najchętniej wybieranych mebli ogrodowych. Trzeba jednak dodać, że z rattanu mogą być wykonane jedynie poszczególne elementy mebli – np. siedziska czy oparcia w klasycznych fotelach bujanych. Co zrobić, gdy siedzenie wykonane z tego materiału uległo uszkodzeniu?

Rattanowe siedziskoNa szczęście nie musimy wymieniać mebla na nowy. Stary fotel czy krzesło możemy odnowić we własnym zakresie, bez konieczności oddawania go w ręce specjalisty-plecionkarza czy renowatora mebli. Nawet jeśli naprawa wyplatanego elementu wydaje nam się niemożliwa, w gruncie rzeczy nie należy do zadań najtrudniejszych. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria, by nadać naszemu siedzisku nowe oblicze.

Sposób nr 1

Aby zachować oryginalny charakter mebla, możemy wymienić stary rattan na nowy. W tym celu najlepiej posłużyć się specjalną, gotową matą rattanową. W sklepach budowlanych możemy znaleźć siatki rattanowe o różnym kształcie i wielkości oczek, a także w różnych kolorach. Co więcej, do renowacji siedziska krzeseł czy foteli mamy do dyspozycji całe zestawy niezbędnych akcesoriów. Komplet taki składa się z siatki rattanowej oraz kołka trapezowego, który służy do jej mocowania. Potrzebny będzie również klej, za pomocą którego kołek solidnie przytwierdzimy w specjalnym rowku w krześle. Siatkę rozciągamy na ramie siedziska i zaślepiamy kołkami, te zaś lokujemy w rowkach, w które uprzednio nałożyliśmy klej.

Należy jednak dodać, że zestaw taki będzie nam przydatny jedynie wtedy, gdy nasze siedzisko jest nowszego typu i posiada rowek na kołek trapezowy. W starszych modelach mebli często znajdziemy na obwodzie siedziska otwory – oznacza to, że było ono wyplatane ręcznie i siatka będzie w tym wypadku bezużyteczna. Wówczas możemy zdecydować się na zakup włókien rattanowych, za pomocą których możemy własnymi siłami wypleść nowe siedzisko. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na pokrycie go ozdobna poduszką, niedostatki wykonanego przez nas splotu będą niewidoczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku foteli bujanych, które przechowywane w domu mogą być uzupełnione miękką poduszką.

Sposób nr 2

Jeżeli poszukujemy szybszej metody, możemy zakupić gotowe już siedzisko wyplecione z rattanu. Na rynku wyrobów plecionkarskich znajdziemy ich bardzo dużo. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, są także wykonane z różnego typu materiałów – np. z trawy morskiej, kukurydzy czy sitowia. Dzięki temu możemy dobrać je w taki sposób, by idealnie pasowały do naszego krzesła.  Stół rattanowy Blooma Comoro Castorama

Sposób nr 3

Fakt, że siedzisko naszego fotela czy krzesła wykonane było w wersji pierwotnej z rattanu, nie oznacza, że nie możemy zastosować w zamian innego materiału. Możemy zastąpić je siedziskiem tapicerowanym, jakie znajdziemy w innych typach krzeseł. Wystarczy posłużyć się w tym celu sklejką o grubości ok. 3 mm i wyciąć ją tak, by zasłaniała otwór siedziska. Taki szablon możemy oddać do tapicera, by wykonał odpowiednie obicie, a następnie przymocował całość za pomocą gwoździ lub zszywek tapicerskich do konstrukcji krzesła. Możemy jednak zająć się tym sami – do wykonania siedziska wystarczy gąbka tapicerska dostępna w marketach budowlanych oraz odpowiednia tkanina, którą ją obszyjemy.

Metoda alternatywna

Siedzisko wyplatane z rattanu możemy zastąpić także zupełnie nietypowym tworzywem – np. sznurem do wieszania bielizny. Przeplatanie go zajmie sporo czasu, będzie wymagało też cierpliwości oraz dbałości o maksymalne napięcie linki. Tak wypracowane siedzisko nie będzie reprezentacyjne, jednak wraz z odpowiednia poduszką spełni swoją praktyczną funkcję.

Data publikacji: 11.02.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić rattanowe siedzisko