Produkty

Jak odnowić stare krzesło? Renowacja krzesła drewnianego

Jak odnowić stare krzesło? Renowacja krzesła drewnianego

Zamiast wyrzucać stare, zniszczone krzesło, nadaj mu drugie życie. Napraw i odpowiednio pomaluj mebel, a będzie wyglądał jak nowy! Renowacja starych krzeseł to doskonała okazja, do tego, by niewielkim kosztem stworzyć sobie oryginalne siedzisko. Jak odnowić krzesło drewniane?

Przejdź do następnych akapitów:

Krzesła są odstawiane w kąt z różnych przyczyn. Czasem z uwagi na swój wygląd przestają pasować do niedawno odnowionych wnętrz. Innym razem są już mocno zniszczone, by proponować je jako wygodne siedzisko. Bywa też tak, że w wyniku wiru zdarzeń, krzeseł nagle jest za dużo. Ostatecznie drewniane konstrukcje na czterech nogach, trafiają na strych lub do piwnicy (gdzie czekają na wykorzystanie w przyszłości). 

Zniszczone lub długo nieużywane krzesła, z biegiem czasu ostatecznie zostają wyrzucone. A wcale tak nie musi być. Niezależnie od tego, czy krzesło jest zniszczone, czy też przy stole jest już wystarczająca ilość miejsca do siedzenia, spróbuj nadać siedzisku drugie życie. Jeśli nie wykorzystasz go do aranżacji swoich wnętrz, podaruj komuś taki oryginalny prezent. 

jak odnowić stare krzesło

Dlaczego warto nadać starym meblom drugie życie? Renowacja krzesła drewnianego to proekologiczne przedsięwzięcie – zamiast wyrzucać stary mebel i kupować nowy, bazujesz na tym, co już masz. Musisz wiedzieć, że odpowiednie malowanie i zaaranżowanie krzesła, nawet o prostej konstrukcji, stworzy z siedziska naprawdę stylowy mebel. Troska o naturę to jedyna z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą odnawianie starych krzeseł. Renowacja to przede wszystkim duża oszczędność. Niewielkim kosztem jesteś w stanie stworzyć sobie ciekawy element wystroju wnętrza. Co więcej, bazując na starej drewnianej konstrukcji, bez trudu zrobisz niepowtarzalny mebel – piwnice i strychy często skrywają zapomniane siedziska z dużym potencjałem. 

Zastanawiasz się jak odnowić stare krzesło? W tym artykule znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku wykonać to zadanie. Dowiesz się także, co przygotować do renowacji i jakie narzędzia okażą się przydatne podczas pracy.

Renowacja starych krzeseł – co powinieneś wiedzieć? 

Zacznijmy od tego, że renowacja krzesła drewnianego, to proste zadanie – nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych czynności czy użycia specjalistycznych sprzętów. Nowe życie możesz tchnąć zarówno z bardzo zniszczony mebel, jak i ten, któremu wystarczy zaledwie delikatne odświeżenie.

Praca nad starym krzesłem nie sprowadza się jedynie do odmalowania go na inny kolor. Renowacja jest również okazją do przeprowadzenia koniecznych napraw. Ilość usterek i stopień ich zaawansowania, zdecydowanie wydłuża czas, który musisz poświęcić na odnowienie krzesła. Dlatego przed rozpoczęciem pracy, oceń kondycję drewna. Pomoże Ci to lepiej zaplanować poszczególne etapy renowacji i dobrać odpowiednie preparaty oraz narzędzia. 

jak pomalować krzesło drewniane

Skąd wziąć siedzisko do renowacji? Własny strych czy piwnica to niejedyne miejsce, w którym znajdziesz krzesła. Poszukaj ich także u rodziny i znajomych. Sprawdź również lokalny pchli targ oraz ogłoszenia w sieci – w tych miejscach szczególnie łatwo trafić na niedrogie krzesła, o unikatowym wzornictwie.

Gdy znajdziesz już drewniane krzesło, zaopatrz się we wszystkie potrzebne materiały do renowacji. Jakie narzędzia i przybory wykorzystasz podczas pracy? Przygotuj:

  • papier ścierny lub szlifierkę,

  • pędzel i wałek,

  • kuwetę malarską,

  • folię do zabezpieczenia podłogi,

  • preparat do usuwania starych powłok,

  • śrubokręt,

  • metalową szpachelkę

  • impregnat do drewna,

  • odpowiednią farbę,

  • preparat gruntujący.

Dobór odpowiedniej farby jest niezwykle ważny podczas odnawiania starego krzesła. Liczy się nie tylko kolor emulsji, ale także jej właściwości. Na zakupach zwróć uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie preparat jest zmywalny, odporny na plamy i zarysowania oraz jak się zachowuje pod wpływem promieni słonecznych. Skontroluj również, jak łatwo się go aplikuje oraz czy konieczne jest wcześniejsze zagruntowanie powierzchni.

Jaki preparat wybrać? Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, zamiast farby użyj wosku, bejcy lub lakieru. By z kolei nadać siedzisku kolor, poszukaj emulsji dedykowanej do drewna. Dobrym wyborem będzie zakup farby renowacyjnej do mebli GoodHome. Emalia ta sprawdzi się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji. Łatwo zmyjesz z niej plamy oraz brud. Zaletą emulsji jest satynowe wykończenie powierzchni.

odnawianie starych krzesełFarba renowacyjna GoodHome Meble varadero satyna 0,5 l

Odnawianie starych krzeseł – od czego zacząć? 

Gdy wybierzesz farbę i zgromadzisz potrzebne materiały, pora przystąpić do pracy. Jak odnowić stare krzesło? Kluczową kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża – przełoży się to na trwałość nałożonej powłoki. Podpowiemy Ci jak krok po kroku przygotować drewno do malowania.

Krok pierwszy: oczyszczenie

Renowację drewnianego krzesła rozpocznij od oczyszczenia powierzchni. W pierwszej kolejności usuń z niego niepotrzebne gwoździe, śrubki czy pinezki. Jeśli siedzisko pokryte jest obiciem, także należy je ściągnąć. 

Następnie zajmij się leciwą powłoką. Pokryj ją specjalnym preparatem do usuwania starych powierzchni. Odczekaj kilka minut i ściągnij ją szpachelką. Zwróć uwagę na wszystkie załamania powierzchni i ornamenty.

Krok drugi: szlifowanie

Później dokładnie wyszlifuj drewno. Użyj w tym celu papieru ściernego (od najgrubszego, do najdrobniejszego) lub szlifierki. Dopilnuj, by usunąć całą starą powłokę – inaczej może ona zniszczyć Twoją pracę. 

Etap szlifowania może się dłużyć, ale ważne, byś przeprowadził go bardzo dokładnie. Pozostawiony na drewnie stary lakier lub farba, z czasem zacznie się łuszczyć i niszczyć nową warstwę. Dlatego nie poddawaj się, nawet jeśli ściągana powłoka nie chce ustąpić.

Szlifowanie powierzchni to także dobry moment, na usunięcie (wyrównanie) wgłębień i uszkodzeń.

Krok trzeci: odpylenie

Szlifowanie wiąże się z produkcją dużej ilości pyłu. Po skończonej pracy dobrze oczyść drewno. Możesz je delikatnie przemyć wilgotną szmatką. Gdy upewnisz się, że powierzchnia jest czysta i sucha, możesz zacząć malować mebel.

renowacja starych krzeseł

Jak pomalować krzesło drewniane? 

Oczyszczone drewno należy dobrze zabezpieczyć. Możesz je zaolejować, pokryć bejcą, albo też użyć kolorowej farby. W tym ostatnim przypadku zwróć uwagę, czy nie trzeba będzie w pierwszej kolejności użyć gruntu. Jak pomalować krzesło drewniane farbą? 

Nakładanie emalii zacznij od górnej ramy i oparcia. Stopniowo rozprowadzaj ją w dół mebla. Pamiętaj, by dokładnie pomalować wszystkie szczegóły siedziska. Do pokrycia trudnodostępnych miejsc użyj małego pędzla, który jest precyzyjniejszy niż wałek.

Gdy farba wyschnie, nałóż kolejną warstwę. Przed użyciem emalii dokładnie ją wymieszaj. Co ważne, farba potrzebuje kilku dni, by utwardzić się całkowicie. W tym czasie ostrożnie użytkuj krzesło.

Jak odnowić krzesło drewniane przy użyciu farby renowacyjnej GoodHome? Emalia ta idealnie nadaje się do renowacji starych mebli. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, więc bez trudu stworzysz ciekawe zestawienia barw na drewnianej powierzchni. Możesz postawić na jednolity kolor, wyodrębnić jedną z desek lub połączyć kilka odcieni. Inspiracji jest wiele, a ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Technologia farby GoodHome sprawia, że charakteryzuje się ona doskonałą przyczepnością i nie wymaga pokrywania drewna gruntem. Bez trudu rozprowadzisz ją zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Produkt nadaje się do zmywania na mokro.

Podsumowanie

Nie bez przyczyny mówi się, że zakup drewnianych mebli to inwestycja na lata. Nawet gdy przestaną pasować do wnętrza, wystarczy, że poddasz je renowacji, a niewielkim kosztem stworzysz sobie wyjątkowe wyposażenie, pasujące do nowego wystroju.

Odnowienie starych krzeseł jest łatwe i szybkie. Zajmie Ci mniej więcej tyle czasu, ile poświęciłbyś na poszukiwania wymarzonego mebla w sieci czy salonach. Wystarczy, że dobrze oczyścisz i wyszlifujesz drewnianą powierzchnię, a następnie pomalujesz ją na wybrany kolor. 

Przed przystąpieniem do samodzielnej renowacji chciałbyś zobaczyć, jak dokładnie powinno przebiegać to przedsięwzięcie? Przygotowaliśmy dla Ciebie film, przedstawiający odnawianie krzesła krok po kroku. Zobacz go i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!
Gdy domowe finanse nie pozwalają na gruntowny remont łazienki, z pomocą przychodzą nam alternatywne sposoby na odświeżenie jej wyglądu. Jednym z nich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.12.2016
najlepiej pobielić :) najlepiej farbą kredową. pięknie wyglądają takie meble, a malowanie jest nietrudne :)

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić stare krzesło? Renowacja krzesła drewnianego