Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Mimo że małe mieszkania uznaje się za trudniejsze w aranżacji, stosunkowo łatwo możesz stworzyć w nich funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Przyda Ci się do tego kilka prostych patentów, jak dobra organizacja czy funkcjonalne meble. Co jeszcze?

Małe mieszkanie w bloku – jak urządzić je tanio?

Wyzwanie związane z tym, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, wynika z faktu, że na niewielkiej powierzchni trzeba stworzyć nie tylko atrakcyjną, ale przede wszystkim praktyczną i funkcjonalną przestrzeń. No i warto dopasować ją do własnego gustu oraz potrzeb.

Oczywiście, podczas urządzania takiego wnętrza, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dekorator na pewno znajdzie oryginalny pomysł na mieszkanie w bloku o niewielkich rozmiarach.

Pamiętaj jednak, że spokojnie możesz też samodzielnie urządzić swoje lokum. Mierząc się z tym wyzwaniem pamiętaj tylko, że aranżacje małych mieszkań w bloku muszą być jak najbardziej przestronne i idealnie zaplanowane pod kątem przechowywania.

Czy małe mieszkanie może być urządzone niewielkim kosztem? Oczywiście, że tak. Wtedy zamiast skupiać się na poszukiwaniu gotowych rozwiązań, własnoręcznie stwórz zarówno meble, jak i pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Szukaj też tańszych materiałów i odpowiedników konkretnych produktów.

aranżacja małych mieszkań w blokuaranżacja małych mieszkań w blokuaranżacja małych mieszkań w blokuaranżacja małych mieszkań w bloku

Jak urządzić mieszkanie w bloku? 5 sprytnych sposobów

Mały, ale dobrze urządzony metraż, nie jest aż tak bardzo uciążliwy. Kluczem do sukcesu, podczas organizacji niewielkich przestrzeni jest dobre zaplanowanie każdego metra i pogodzenie się z zasadą, że „mniej znaczy więcej”.

Jeśli zorganizujesz przestrzeń w taki sposób, by zawsze panował w niej porządek, a każdy element wystroju miał swoje jasno określone miejsce, niewielki metraż nie będzie aż tak odczuwalny.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Postaw na sprytne rozwiązania, które dodatkowo za bardzo nie obciążą Twojego budżetu.

Patentem na niewielką przestrzeń jest:

  • optyczne powiększenie metrażu,
  • wydzielenie funkcjonalnych przestrzeni w mieszkaniu,
  • inwestycja w funkcjonalne meble,
  • dobra organizacja miejsca do przechowywania,
  • oszczędny dobór dodatków.

Urządzanie mieszkania w bloku – czas na realizację

Każdy pomysł na mieszkanie w bloku, zawsze ostatecznie weryfikuje metraż lokalu. Jak zatem możesz wykorzystać przytoczone wcześniej sprytne patenty, by odpowiednio zagospodarować wszystkie metry domu?

Pomysł na mieszkanie w bloku #1: Optyczne powiększenie przestrzeni

Aranżacje małych mieszkań w bloku wiele zyskują, gdy postarasz się o optyczne powiększenie przestrzeni. Pomogą Ci w tym jasne kolory ścian, podłóg i mebli.

Nieoceniona jest także rola światła. Zainwestuj w doświetlenie z sufitu lub lampy stojące. W miarę możliwości nie ograniczaj światła dziennego ciężkimi zasłonami.

jak urządzić mieszkanie w blokujak urządzić mieszkanie w blokujak urządzić mieszkanie w blokujak urządzić mieszkanie w bloku

Pomyśl też o lustrach. Przede wszystkim nadadzą one mieszkaniu głębi. Doskonale będą też odbijały światło i rozjaśnia ciemne kąty.

Pomysł na mieszkanie w bloku #2: Wydzielenie funkcjonalnych przestrzeni w mieszkaniu

Planując, jak urządzić mieszkanie w bloku, pamiętaj o wydzieleniu w nim konkretnych stref. Wcale nie musisz tego robić stawiając dodatkowe ściany. Jeśli posiadasz salon z aneksem, wyznacz strefę kuchenną na przykład linią kafelków na podłodze.

Korytarz od pokoju dziennego przedziel półką ustawioną nie wzdłuż ściany, a prostopadle do niej. Strefę wypoczynku wyznacz z kolei transparentną przegrodą (na przykład z przezroczystych luksferów), parawanem lub zasłoną z tiulu.

Pomysł na mieszkanie w bloku #3: Inwestycja w funkcjonalne meble

W niewielkim mieszkaniu trzeba znaleźć jak najwięcej miejsca na przechowywanie rzeczy. Pomocne okażą się więc funkcjonalne meble.

Gdzie możesz umieścić schowki?

  • Dodatkowe szuflady ukryj pod łóżkiem.
  • Ścianę z zagłówkiem wypełnij szafkami.
  • Stolik kawowy połącz z małym regałem na książki.
  • Zaplanuj dodatkowy schowek na przykład w pufie.

Co więcej, idealnie dopasowane do przestrzeni meble są stworzone na wymiar. Dzięki nim w pełni wykorzystasz tę niewielką przestrzeń i dopasujesz ją idealnie do swoich potrzeb.

Pomysł na mieszkanie w bloku #4: Dobra organizacja miejsca do przechowywania

Porządek odgrywa dużą rolę w kwestii wizualnego odbioru mieszkania. Zadbaj o to, by na szafkach i w nich zawsze panował ład.

Do funkcjonalnej organizacji przestrzeni, wykorzystaj wszelkiej maści organizery i pudełka. Zamiast kupować nowe koszyki, wykorzystaj na przykład kartony po butach. A różnorodne apaszki i skarpety schowaj do papierowych rolek.

jak urządzić małe mieszkanie w blokujak urządzić małe mieszkanie w blokujak urządzić małe mieszkanie w blokujak urządzić małe mieszkanie w bloku

Pomysł na mieszkanie w bloku #5: Oszczędny dobór dodatków

Pamiętaj, że często mniej znaczy więcej. Szczególnie, gdy masz małe mieszkanie w bloku. Jak je urządzić, by nie zabrakło w nim miejsca na dekorację?

Najlepiej postaw na kilka atrakcyjnych dodatków – na przykład piękny wazon na kwiaty lub ramki ze zdjęciami. Resztę schowaj do szafek (szczególnie jeśli mają wartość sentymentalną).

Dlaczego tylko tyle? Zbyt dużo bibelotów może sprawić wrażenie przytłaczającego bałaganu.

Podsumowanie

Aranżacja niewielkiej przestrzeni, to zawsze duże wyzwanie. Na szczęście znajomość kilku trików pozwoli Ci stworzyć przytulny azyl, w którym nawet nie odczujesz brakujących metrów.

Jasne kolory, odpowiednia ilość światła czy sporo miejsca na przechowywanie, to sprawdzone sposoby na organizację małego wnętrza, dzięki którym nie zmarnujesz ani czasu, ani pieniędzy.

Jeśli szukasz dodatkowych oszczędności, wspomniane funkcjonalne meble stwórz własnoręcznie (na przykład z drewnianych palet). Poszczególne strefy wyznacz odpowiednio ustawionymi meblami. A zamiast inwestować w systemy do przechowywania, poddaj recyklingowi kartony i pojemniki.

Data publikacji: 28.06.2019