Produkty

Jak bezpiecznie przenosić materiały na budowie

 Jak bezpiecznie przenosić materiały na budowie

Aby na naszej budowie nie wydarzyło się nic nieprzewidzianego, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo. Pamiętajmy o przepisach BHP i przede wszystkim używajmy tylko sprawdzonego i bezpiecznego sprzętu budowlanego.

przenoszenie materiałówNa budowie wyróżniamy dwa rodzaje transportu: pionowy oraz poziomo-pionowy. Do transportu pionowego używa się dźwignic. Zbudowane są one z uchwytów do podnoszenia i przemieszczania ładunków, cięgien, krążków i kół linowych oraz hamulców.

Dzięki nim transport materiałów budowlanych jest zmechanizowany i odbywa się za pomocą urządzeń sterujących:

- hak, czyli element, który podniesie nawet bardzo ciężkie ładunki, jest mocowany do urządzenia. To rodzaj uchwytu, który stosujemy do zawieszania ładunków bezpośrednio lub za pośrednictwem pętli linowych. Duże ładunki podnosimy za pomocą haków płytowych jednorożnych,

- dźwigniki, czyli urządzenia, które unoszą ciężary na niewielkie wysokości,

- cięgniki – podnoszą ciężar za pomocą wiotkiego elementu, np. łańcucha,

- wyciągi – urządzenia, które działają bardzo podobnie do wciągarek, ale w ich przypadku ciężar jest prowadzony na prowadnicach.

Żurawie – urządzenia o zróżnicowanej budowie i możliwościach przenoszenie materiałów hak castorama

Można je podzielić na stałe, pływające, przejezdne oraz wieżowce. Te ostatnie łączą rodzaj transportu wewnętrznego poziomego i pionowego.

Mają zastosowanie w różnego rodzaju budownictwie, w tym także w miejskim i przemysłowym.

Nowością na rynku budowlanym, która ma za zadanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, są schody do samodzielnego montażu. Ustawiamy je pod odpowiednim kątem i natychmiast mamy możliwość wygodnego i bezpiecznego przenoszenia niewielkich urządzeń oraz materiałów budowlanych. Montaż schodów nie wymaga od nas posiadania specjalistycznego sprzętu. Konstrukcja jest bezpieczna, nie osuwa się i jest bardzo stabilna.

Bezpieczeństwo na budowie to jednak nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również:

- odzież i obuwie robocze,

- sprzęt pomocniczy (pasy nośne, uchwyty, nosze transportowe),

- środki ochrony indywidualnej dostosowane do warunków atmosferycznych lub innych zagrożeń.

O bezpieczeństwie na budowie powinni pamiętać przede wszystkim właściciele firm budowlanych. Powinno być ono stałym elementem planowania każdej inwestycji.

 

 

Data publikacji: 19.11.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę – taśmy spinające i zapinki

Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę – taśmy spinające i zapinki
Prawidłowe zabezpieczanie ładunków przed transportem pozwoli w wysokim stopniu ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku niewielkich pacze...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?

Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?
Abyśmy przewieźli ładunek nie tylko zgodnie z prawem, ale i bezpiecznie dla nas oraz innych użytkowników drogi, musimy kierować się kilkoma zasada...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak bezpiecznie przenosić materiały na budowie