Jak wyeliminować zapach papierosów z pomieszczeń

Zapach dymu papierosowego nie wietrzeje tak szybko, jak inne nieprzyjemne aromaty. Jeśli dodatkowo osoba paląca nie wietrzyła należycie pomieszczeń i nie dbała o ich czystość, potrzebne będą działania dodatkowe, aby powietrze uwolnić od nieprzyjemnej woni. Co możemy zastosować w tym celu?

odkurzanie-kanapyodkurzanie-kanapyodkurzanie-kanapyodkurzanie-kanapy

Z tym problemem spotykają się przede wszystkim ci, którzy często wynajmują mieszkania. Jeśli poprzedni lokatorzy byli nałogowymi palaczami, poczujemy to natychmiast i niestety czuć będziemy dopóty, dopóki nie przywrócimy nowemu lokum czystej atmosfery. Z podobną sytuacją zmierzyć się muszą ci, którzy rzucili palenie – okazuje się, że zapach dymu papierosowego pozostaje wyczuwalny nawet wtedy, gdy po ostatnim zgaszonym w popielniczce papierosie pozostały już tylko przyblakłe wspomnienia.

Niemiłym zapachem, przesiąknięte są wszelkie tkaniny w naszym mieszkaniu i w takim samym stopniu dotyczy to ubrań, co zasłon, obić mebli, dywanów i wykładzin dywanowych. W celu przywrócenia pomieszczeniu świeżego powietrza dużo do zrobienia będzie miała pralka, do której wnętrza powinny trafić te tkaniny, które tylko możemy wyprać.

Aby przywrócić normalny wygląd firankom i ponownie nadać im śnieżnobiałą barwę, przed wypraniem należy je wymoczyć ze środkiem wybielającym lub sodą oczyszczoną. Aby skuteczniej pozbawić materiały niemiłego zapachu, we wnętrzu pralki umieścić możemy obraną skórkę owoców cytrusowych – limonki, pomarańczy czy cytryny. Może się też okazać, że jednorazowe wypranie materiałowych elementów wyposażenia nie wystarczy i trzeba je będzie sukcesywnie powtarzać aż do skutku.

Do wyczyszczenia materiałów, których z racji gabarytów i wagi nie możemy umieścić w pralce, odpowiedni będzie odkurzacz piorący, który nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale również namoczy strukturę tkaniny, co zlikwiduje przynajmniej część uporczywego problemu.

odświeżacz-powietrzaodświeżacz-powietrzaodświeżacz-powietrzaodświeżacz-powietrza

Doraźnym rozwiązaniem problemu, oprócz ciągłego wietrzenia, będzie zagłuszenie niemiłego zapachu milszą nozdrzom wonią. Posłużyć temu mogą świeceodświeżacze zapachowe (w sprayu i podłączane do gniazdek elektrycznych) i neutralizatory zapachowe – spośród tych ostatnich znajdziemy duży wybór produktów stworzonych specjalnie w celu zlikwidowania zapachu dymu papierosowego, a w zależności od naszych upodobań, nadamy wnętrzom zapach kwiatów, owoców, dalekowschodnich przypraw, ziół i rześkich cytrusów.

Szczególnie dobrą porą roku do poprawienia atmosfery w pomieszczeniach jest jesień. Wtedy właśnie w naszych kuchniach przygotowujemy przetwory na zimę, a ich aromat z pewnością będzie dominował i na długo zapanuje w całym mieszkaniu, a nie tylko pomieszczeniu kuchennym. Jeśli nie mamy w planach sporządzania potraw do domowej spiżarni, z pomocą przyjdzie nam… zwykły, dębowy patyk. Starannie oczyszczony z kory i połamany na malutkie draski, jeśli trafi do naszego piekarnika, w którym będzie długo prażony w niskiej temperaturze przy uchylonych albo otwartych drzwiczkach, wydzielać będzie zbliżony do zapachu cynamonu aromat, który ulotni się dopiero po kilku dniach.

 

Data aktualizacji: 10/05/2024