Produkty

Jak zaprojektować mały ogród?

Jak zaprojektować mały ogród?

Aranżacja małego, przyjaznego ogrodu to prawdziwe wyzwanie. Projektowanie tego typu przestrzeni wymaga szczegółowego planu i doboru odpowiednich roślin.

mały ogród kwiatowyRozmieszczanie roślin, czyli efekt rozchodzącej się przestrzeni

W przypadku małych przestrzeni więcej nie znaczy lepiej. Wybór drzew, krzewów czy kwiatów do małego ogrodu musi być dobrze przemyślany. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu głębi, warto wybierać rośliny, które w przyszłości nie będą rosły w sposób niekontrolowany bądź osiągną za duże rozmiary. Wrażenie rozchodzącej się przestrzeni uda się za to osiągnąć dzięki sadzeniu roślin na różnych poziomach – większe dobrze jest umieścić blisko domu, średnie na środku placu, a najmniejsze w granicy działki. Wzmocnimy efekt, jeśli wybierzemy duże rośliny w intensywnych kolorach i wraz ze zmniejszaniem się roślin rozjaśnimy ich barwę. W małym ogrodzie warto też wykorzystać różne płaszczyzny – nieocenione są do tego pnącza i żywopłoty. W zagospodarowaniu małej przestrzeni pomocne będzie zastosowanie roślin w donicach czy pojemnikach – te ostatnie pozwolą nam dowolnie kształtować kompozycję ogrodu.

Uwaga! Wystrzegajmy się sadzenia wszędzie takich samych roślin – tego typu aranżacja będzie zbyt monotonna. Lepiej też unikać masywnych i wysokich ogrodzeń, które wprawdzie chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów, ale za to zmniejszają powierzchnię. Możemy zastąpić je drewnianym płotem lub wąskim żywopłotem.

Zabawa kolorem – powiększamy i rozciągamy

Mała przestrzeń wymaga odpowiedniego doboru roślin także pod kątem koloru. Podstawowym zabiegiem jest wykorzystanie barw jasnych i chłodnych (np. szarego, białego, kremowego czy beżowego), które optycznie powiększają i oddalają. Natomiast ciemne i intensywne kolory przyciągają wzrok i przybliżają, co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem w niewielkim ogrodzie. Rośliny o fioletowych, brązowych czy czerwonych kwiatach lub liściach posadzone w granicy działki sprawiają, że się ona rozmywa i jest prawie niezauważalna.

Tworzymy strefy w ogrodziearanżacja małego ogrodu

Na niewielkiej przestrzeni trudno wyznaczyć funkcjonalne strefy do grillowania, wypoczynku czy zabawy dla dzieci, ale nie jest to niemożliwe. Strefy tworzą ciekawy efekt nawet na ograniczonej ilości miejsca – ludzkie oko nie jest w stanie skupić się na jednej z nich i przeskakuje, przez co ogród wydaje się większy. Poszczególne obszary możemy dodatkowo odseparować ażurowymi trejażami, pergolami (mogą być wolno stojące lub wbudowane np. w ogrodzenie) czy niskimi żywopłotami.

Mały ogród – jakie stosować triki aranżacyjne?

W małych ogrodach lepiej postawić na umiar. Zbyt duża liczba detali zagraci przestrzeń i wprowadzi niepotrzebny chaos. Nie musimy jednak całkowicie zrezygnować z elementów małej architektury – jeśli tylko umiejętnie wkomponujemy je w tło, to one właśnie będą najważniejszym punktem aranżacji. Wystarczy wyeksponować, najlepiej na środku ogrodu, np. niewielką rabatę kwiatową – unikniemy dzięki temu koncentrowania się na wielkości otaczającego nas terenu. Innym rozwiązaniem może być kształtowanie perspektywy – wystarczy np. zaprojektować ścieżki, które zawężą się w kierunku granicy działki. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że są bardzo długie, bo niezbyt dobrze widzimy ich koniec. Podobnie postępujemy w przypadku ścieżek z płytek – duże układamy zawsze z przodu. Im dalej, tym montujemy mniejsze elementy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować mały ogród?