Produkty

Jak zaprojektować mały ogród?

Jak zaprojektować mały ogród?

Aranżacja małego, przyjaznego ogrodu to prawdziwe wyzwanie. Projektowanie tego typu przestrzeni wymaga szczegółowego planu i doboru odpowiednich roślin.

Przejdź do następnych akapitów:

Rozmieszczanie roślin, czyli efekt rozchodzącej się przestrzeni

W przypadku małych przestrzeni więcej nie znaczy lepiej. Wybór drzew, krzewów czy kwiatów do małego ogrodu musi być dobrze przemyślany. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu głębi, warto wybierać rośliny, które w przyszłości nie będą rosły w sposób niekontrolowany bądź osiągną za duże rozmiary. Wrażenie rozchodzącej się przestrzeni uda się za to osiągnąć dzięki sadzeniu roślin na różnych poziomach – większe dobrze jest umieścić blisko domu, średnie na środku placu, a najmniejsze w granicy działki. Wzmocnimy efekt, jeśli wybierzemy duże rośliny w intensywnych kolorach i wraz ze zmniejszaniem się roślin rozjaśnimy ich barwę. W małym ogrodzie warto też wykorzystać różne płaszczyzny – nieocenione są do tego pnącza i żywopłoty. W zagospodarowaniu małej przestrzeni pomocne będzie zastosowanie roślin w donicach czy pojemnikach – te ostatnie pozwolą nam dowolnie kształtować kompozycję ogrodu.

hortensja

Uwaga! Wystrzegajmy się sadzenia wszędzie takich samych roślin – tego typu aranżacja będzie zbyt monotonna. Lepiej też unikać masywnych i wysokich ogrodzeń, które wprawdzie chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów, ale za to zmniejszają powierzchnię. Możemy zastąpić je drewnianym płotem lub wąskim żywopłotem.

Zabawa kolorem – powiększamy i rozciągamy

Mała przestrzeń wymaga odpowiedniego doboru roślin także pod kątem koloru. Podstawowym zabiegiem jest wykorzystanie barw jasnych i chłodnych (np. szarego, białego, kremowego czy beżowego), które optycznie powiększają i oddalają. Natomiast ciemne i intensywne kolory przyciągają wzrok i przybliżają, co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem w niewielkim ogrodzie. Rośliny o fioletowych, brązowych czy czerwonych kwiatach lub liściach posadzone w granicy działki sprawiają, że się ona rozmywa i jest prawie niezauważalna.

Tworzymy strefy w ogrodzie

Na niewielkiej przestrzeni trudno wyznaczyć funkcjonalne strefy do grillowania, wypoczynku czy zabawy dla dzieci, ale nie jest to niemożliwe. Strefy tworzą ciekawy efekt nawet na ograniczonej ilości miejsca – ludzkie oko nie jest w stanie skupić się na jednej z nich i przeskakuje, przez co ogród wydaje się większy. Poszczególne obszary możemy dodatkowo odseparować ażurowymi trejażami, pergolami (mogą być wolno stojące lub wbudowane np. w ogrodzenie) czy niskimi żywopłotami.

Otoczak Blooma Carrara

Mały ogród – jakie stosować triki aranżacyjne?

W małych ogrodach lepiej postawić na umiar. Zbyt duża liczba detali zagraci przestrzeń i wprowadzi niepotrzebny chaos. Nie musimy jednak całkowicie zrezygnować z elementów małej architektury – jeśli tylko umiejętnie wkomponujemy je w tło, to one właśnie będą najważniejszym punktem aranżacji. Wystarczy wyeksponować, najlepiej na środku ogrodu, np. niewielką rabatę kwiatową – unikniemy dzięki temu koncentrowania się na wielkości otaczającego nas terenu. Innym rozwiązaniem może być kształtowanie perspektywy – wystarczy np. zaprojektować ścieżki, które zawężą się w kierunku granicy działki. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że są bardzo długie, bo niezbyt dobrze widzimy ich koniec. Podobnie postępujemy w przypadku ścieżek z płytek – duże układamy zawsze z przodu. Im dalej, tym montujemy mniejsze elementy.

Data publikacji: 31.03.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować mały ogród?