Produkty

Jak zaaranżować ogród łatwy w pielęgnacji?

Jak zaaranżować ogród łatwy w pielęgnacji?

Jeśli ogród traktujemy jako miejsce stworzone do relaksu i czas przeznaczony na jego częstą pielęgnacje wolimy przeznaczyć na wypoczynek – oto kilka porad, które mogą nam to ułatwić.

Przejdź do następnych akapitów:

Trawnik w wersji mini

Trawnik może być estetycznym, zielonym dywanem, jednak pod warunkiem, że regularnie się o niego dba. Jeśli nie wyobrażamy sobie ogrodu bez rozległych trawników, ich regularne podlewanie możemy sobie ułatwić stosując systemy nawadniające, a koszenie zostawić automatycznym robotom koszącym. Jeśli jednak nie jesteśmy przywiązani do trawnika, możemy wybrać alternatywne rozwiązania.

Zamiast trawnika możemy wypełnić daną przestrzeń żwirem lub tłuczniem – nada to efekt nowoczesności, a przy tym jego utrzymanie nie będzie wymagać z naszej strony większego wysiłku. Przed ich wysypaniem warto okryć powierzchnię agrotkaniną lub agrowłókniną, która powstrzyma wzrost chwastów i poprawi ukorzenienie okrytych nią roślin.

trawnik

Mniej uczęszczaną część  ogrodu warto przeznaczyć na kwietną łąkę. Jej zaletą jest to, że nie wymaga wiele pracy, a do tego nadaje ogrodowi naturalnego uroku prosto z najpiękniejszych polskich łąk. W sklepach można nabyć gotowe mieszanki nasion, które wysiewamy do spulchnionej gleby. Wśród roślin jednorocznych, jakie zwykle wysadza się na tego typu łąkach, znajdują się np. bławatek, ostróżka polna, rezedy, chabry, czarnuszek, onętek, mak polny, nagietek  maczek kalifornijski czy stokrotki. Łąka kwietna zwykle nie wymaga nawożenia, wystarczy ją przyciąć ok. 2-3 razy do roku, pamiętając przy tym, by ścięte rośliny pozostawić na glebie przez kilka dni – tak, aby gniazda nasienne otworzyły się i wypuściły nasiona.

Aby stworzyć zielony dywan, warto zastosować rośliny okrywkowe lub zadarniające. Te nie tylko świetnie się prezentują, ale także nie wymagają większych zabiegów. Tutaj świetnie sprawdzi się np. barwinek lub bluszcz pospolity. Bardzo ciekawie prezentuje się też jałowiec płożący czy też irga Dammera tworząca efektowne pokrycia i kobierce. Na nasłonecznionych terenach warto  zasadzić czyściec wełnisty lub rozchodnik biały, za to na zacienionych np. ułudkę wiosenną, kopytnik pospolity lub miodunkę pstrą. Efekt przypominający pokrycie mchem daje karmnik ościsty, który dobrze znosi chodzenie po nim.

Nawadnianie z głową

Jeśli nie przepadamy za ręcznym nawadnianiem ogrodu, a do tego nie jesteśmy miłośnikami suszonych roślin, warto zastosować automatyczne systemy nawadniające. Są one nie tylko wygodne, ale pozwalają na znaczną oszczędność wody. Dzięki różnorodności rozwiązań możemy wybrać takie, które idealnie sprawdzą się na naszej działce. Zwykle węże doprowadzające wodę umieszcza się pod ziemią, tak aby przewodziły wodę do rozmaitych miejsc w ogrodzie. Zależnie od wymagań mogą być to zraszacze lub kroplownice. Dzięki temu można dopasować system nawadniania, który zadba zarówno o grządki warzywne, trawnik, rabaty czy żywopłot. Dzięki automatycznym programatorom systemy te zadbają o nasz ogród nawet podczas naszej nieobecności.

Zraszacz wahadłowy Verve plastikowy

Niewymagające rośliny

Wybierając rośliny do naszego ogrodu warto kierować się tym, co rośnie w okolicy naszej działki – dzięki temu będziemy wiedzieli, które gatunki mogą się u nas bez problemu przyjąć. Można oczywiście wybrać szlachetniejsze i bardziej dekoracyjne rośliny, jednak z tego samego gatunku i o podobnych wymaganiach. Nie warto także decydować się na trudne, egzotyczne gatunki – gdyż te wymagają dużo troski i uwagi. Warto sadzić rośliny, które dobrze się prezentują, a przy tym nie mają dużych wymagań. Do takich gatunków należy choćby perukowiec podolski czy też efektowna i niewymagająca przycinania irga pozioma. Warto także wybierać gatunki wieloletnie, czyli byliny, które co roku będą się odradzać.

Iglaki – zieleń przez 12 miesięcy w roku

Iglaki są nie tylko efektowne, ale także nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych i świetnie się prezentują przez cały rok. Iglaki mogą służyć jako gęsty żywopłot, a dzięki zasadzeniu ich w ciekawe kompozycje (zawierające iglaki o różnych kształtach i zabarwieniu) stworzymy piękne i trwałe elementy dekoracyjne w ogrodzie.

Ozdobne trawy

trawy ozdobne

Ozdobne gatunki traw nie wymagają większego wysiłku przy pielęgnacji, a do tego prezentują się bardzo okazale. Nadają one ogrodowi strzelistego, nieco egzotycznego uroku, pozwalają się rozkoszować ich szumem na wietrze. Mało wymagającym i ciekawym gatunkiem jest miskant, hakonechloa smukła lub rozpielnica japońska, która znana jest z efektownego kwitnienia.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie
Lipiec to szczytowy okres kwitnięcia kwiatów w większości ogrodów, które stają się wtedy pełne letnich barw. Rośliny w skrzynkach...
Czytaj więcej

Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić?

Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić?
Głównym zadaniem osoby dbającej o ogród jest zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki wody do wzrostu. Można to zadanie wykonywać na r&oa...
Czytaj więcej

Zabezpieczenie systemu nawadniania przed zimą

Zabezpieczenie systemu nawadniania przed zimą
Przygotowanie ogrodu do zimy to proces, którego nie można pod żadnym względem bagatelizować. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że konserwacja sprzęt...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zaaranżować ogród łatwy w pielęgnacji?