icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Wyjaśniamy krok po kroku

Jeśli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, z pewnością zorientowałeś się już, że czasem konieczny jest montaż nowego sprzętu. Jednym z ważniejszych, w każdym gospodarstwie domowym, jest okap kuchenny. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć jego instalację, porady znajdziesz w naszym artykule. Skorzystaj z zamieszczonej instrukcji montażu krok po kroku oraz spisu narzędzi, które są niezbędne przy tego typu pracach.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

Okap kuchenny jest stosowany w wielu domach. Pomaga usunąć zapachy podczas gotowania. Jego montaż można zaliczyć do prostych prac montażowych. Z pewnością powinieneś trzymać się instrukcji — jeśli uszkodzisz sprzęt, może on nie podlegać reklamacji. 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okapów — można wśród nich znaleźć pochłaniacze oraz okapy podłączane do szybu wentylacyjnego. Te pierwsze nie mają połączenia z wentylacją, a w ich wnętrzu kryje się specjalne tworzywo. Jego przeznaczeniem jest pochłanianie wszelkich zapachów unoszących się w kuchni. Są one jednak zdecydowanie mniej wydajne niż okapy wentylacyjne, a do tego ich użytkowanie wiąże się z regularnym wymienianiem wkładu pochłaniającego zapachy. 

O wiele lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem jest okap podłączony do wentylacji kuchennej. Jeśli zatem masz możliwość skorzystania z takiej możliwości, korzystaj! Montaż okapu podłączonego do wentylacji może jest bardziej czasochłonny, ale jego wydajność pewnością Ci to zrekompensuje. A zatem, od czego zacząć?

jak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominka

Montaż okapu krok po kroku

Pierwszym etapem jest znalezienie właściwego miejsca montażu. Możliwe, że w Twojej kuchni znajduje się specjalna kratka, za którą zakamuflowany jest szyb. Jeśli nie ma takiego miejsca, upewnij się, że masz możliwość podłączenia się do niego. Konieczne będzie w takim przypadku przebicie ściany, by się do niego dostać. Nie obawiaj się — otwór ten nie powinien być zbyt duży. 

Nawet niewielki otwór wiąże się z zapyleniem pomieszczenia. Zadbaj zatem, aby przed przystąpieniem do pracy schować przedmioty znajdujące się na wierzchu. To, czego nie możesz usunąć, koniecznie przykryj folią. Zabezpieczone w ten sposób meble i sprzęty kuchenne nie będą narażone na zabrudzenie i potencjalne zniszczenia. 

Kolejnym krokiem będzie wymierzenie miejsca, w którym powinien znajdować się okap. Pamiętaj, że prawidłowo zamontowany, powinien znajdować się bezpośrednio nad palnikami kuchennymi. Nie może być przesunięty ani w lewo, ani w prawo — odpowiednim miejscem jest centralna przestrzeń nad kuchenką. Tylko wtedy okap spełni swoje zadanie w stu procentach. 

Sprawdź także: Montaż okapu podszafkowego – instrukcja krok po kroku

W instrukcji znajdziesz informacje, na jakiej wysokości powinien zostać zamontowany okap. Sięgnij po ołówek oraz poziomicę, aby dokładnie oznaczyć na ścianie jego położenie. Dokładnie wyznaczone punkty zapewnią lepszą precyzję i jakość wykonania. 

Instrukcja powinna zawierać także szablon okapu. Zamocujesz go na taśmę malarską, która gładko odchodzi od ściany, nie powodując szkód. Na szablonie naniesione są miejsca, w których powinieneś zamontować kołki rozporowe (te dołączone są do zestawu montażowego). Do wykonania odwiertu do kołków potrzebował będziesz wiertarko-wkrętarki oraz odpowiedniej grubości wiertło.

Po wywierceniu otworów możesz zamontować korpus okapu. Do tej czynności prawdopodobnie potrzebować będziesz pomocy drugiej osoby, która pomoże Ci go przytrzymać. Następnie ustal miejsce, w którym zamontujesz wspornik do zawieszenia komina okapu. Umieść go nad górną płaszczyzną korpusu. 

Zamontuj reduktor okapu. Konieczne jest połączenie reduktora z deflektorem rurą spiro. Miejsce, w którym okap łączy się z szybem wentylacyjnym, zabezpieczysz rozetą. 

Kiedy już zakończysz łączenie elementów, pozostaje Ci zamontowanie komina okapu. Jest to maskująca i dekoracyjna osłona wnętrza. Zamontujesz ją za pomocą listwy montażowej. 

Wysokość komina łatwo dostosujesz — składa się on z dwóch teleskopowych elementów, które łatwo wyregulujesz do wysokości pomieszczenia. Ostatnim krokiem w montażu okapu jest podłączenie go do zasilania. Jak widzisz, jesteś w stanie wykonać cały proces bez pomocy fachowców!

Jak podłączyć okap kuchenny bez komina? 

W tym przypadku powinieneś zdecydować się na pochłaniacz. Czym różni się on od wcześniej wspomnianego okapu?  W przeciwieństwie do wyżej wymienionego rozwiązania nie jest on połączony z kominem. Niemniej, spełnia swe zadanie dzięki filtrom węglowym. 

Zamontowany w kuchni nie tylko usunie zapachy wydzielające się podczas przygotowywania posiłku, ale uchroni Twoją kuchnię przed wilgocią. 

jak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominkajak-podlaczyc-okap-kuchenny-do-kominka

Jak podłączyć okap do komina — lista niezbędnych narzędzi 

Aby samodzielnie wykonać montaż okapu kuchennego kominowego, potrzebujesz:

Wszystkie te sprzęty z pewnością znajdziesz w swoim garażu. Jeśli nie, zakupisz je bez problemu.

Przeczytaj również: Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Już wiesz, jak podłączyć okap kominowy! 

Zastanawiałeś się jak podłączyć okap kominowy do kratki wentylacyjnej? Dzięki naszemu artykułowi posiadasz wiedzę niezbędną do samodzielnego montażu okapu kuchennego do komina. Jak widzisz, cały proces nie jest skomplikowany, choć wymaga nieco precyzji. Aby ułatwić sobie pracę, skorzystaj z pomocy drugiej osoby — przyda się ona choćby podczas montażu korpusu. 


 

Data publikacji: 03.10.2022

Data aktualizacji: 06.10.2022