Montaż okapu podszafkowego – instrukcja krok po kroku

Czy montaż okapu podszafkowego to trudne zadanie? Nie z naszą instrukcją! Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak zainstalować taki okap oraz jakie narzędzia są do tego potrzebne.

Montaż okapu kuchennego

Spis treści:

Montaż okapu podszafkowego – rodzaje układów

Okap podszafkowy to niezwykle praktyczny wybór – zwłaszcza do niskiej kuchni czy tej o niewielkim metrażu. Nie zajmuje wiele miejsca, a dzięki temu, że konstrukcja jest ukryta, całość prezentuje się estetycznie oraz minimalistycznie. 

Skoro masz już odpowiedni model (o tym, jak go wybrać, wyjaśniliśmy na naszym blogu w tekście pt. Okap podszafkowy – jak wybrać?), czas na montaż okapu kuchennego podszafkowego! To zadanie nie należy do trudnych, wymaga jednak wolnego czasu, skupienia oraz odpowiednich narzędzi. Nasza instrukcja wyjaśni Ci, jak sprostać temu wyzwaniu. 

Zanim jednak do niej przejdziemy, warto zauważyć, że montowanie okapu podszafkowego różni się w zależności od trybu pracy – układ może być zamknięty lub otwarty. Pierwszy z nich jest prostszy – okap pochłania wilgoć oraz tłuszcz i kumuluje je w filtrze, który należy od czasu do czasu wymieniać. Z kolei układ otwarty przez szyb wentylacyjny (np. rurę PCV wpiętą do komina) wyprowadza zasysane powietrze na zewnątrz.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Rodzaje okapów kuchennych

Montaż okapu podszafkowego w obiegu zamkniętym

Ta prosta konstrukcja jest też łatwa w montażu – wystarczą trzy nieskomplikowane kroki, aby montaż pochłaniacza podszafkowego zakończył się sukcesem. 

Krok 1: Montaż filtra

Zanim przystąpisz do pracy, przejrzyj instrukcję, którą producent dołączył do zakupionego przez Ciebie okapu. Z pewnością znajdziesz tam kilka porad, które ułatwią pracę.

Następnie przygotuj instalację. Zacznij od usunięcia blokady, aby otworzyć obieg. Następnie w miejscu wyznaczonym przez producenta zamontuj filtr. Jeśli do konstrukcji została dołączona specjalna naklejka, zaklej nią otwór wentylacyjny. 

Krok 2: Montaż okapu pod szafką

W tej części przyda Ci się pomoc drugiej pary rąk. Na początek przyłóż okap do szafki w miejscu, gdzie ma zostać zamontowany. Twój pomocnik niech ołówkiem zaznaczy miejsca na otwory montażowe.

Bezpiecznie odłóż okap. W zaznaczonych miejscach wywierć otwory, a następnie zainstaluj urządzenie za pomocą wkrętów. Pamiętaj, aby robić to stanowczo, ale delikatnie – inaczej możesz uszkodzić płytę meblową. 

Krok 3: Podłączenie okapu do gniazdka

Ostatnia prosta – podłącz urządzenie do gniazda i gotowe!

Montaż okapu podszafkowego w obiegu otwartym

Taki układ jest bardziej skomplikowany, jednak nasza instrukcja montażu okapu podszafkowego sprawi, że poradzisz sobie z tym zadaniem!

Krok 1: Przygotowanie wyciągu

W przypadku obiegu otwartego konieczne jest poprowadzenie rury PCV, wchodzącej do szybu wentylacyjnego przez kratkę. Podczas zakupów zwróć uwagę na średnicę rury – musi być dopasowana do otworu w okapie oraz szerokości wylotu klatki wentylacyjnej.

Kratkę wentylacyjną zainstaluj nie bezpośrednio nad okapem, ale lekko z boku, co ułatwi poprowadzenie łuku. Rurę poprowadź tak, aby przebiegała, jak najkrótszą drogą – unikaj zakrętów, aby kąt montażu nie przekroczył 45 stopni. 

Ważne jest także, aby szafka, nad którą wisi okap, była dostosowana do wyciągu – jeśli to konieczne, wytnij otwory na rurę PCV. 

Krok 2: Przygotowanie okapu

Podobnie jak w przypadku obiegu zamkniętego przygotuj okap do instalacji (szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Krok 3: Montaż okapu

W tym kroku poproś drugą osobę o pomoc. Niech jedno z Was przyłoży okap do szafki, a drugie zaznaczy ołówkiem miejsce, gdzie sprzęt ma zostać zainstalowany. To tam wywierć otwory, przyłóż okap i delikatnie przymocuj go, używając wkrętów. Podłącz do gniazdka i gotowe!

Montaż okapu w kuchni

Montowanie okapu podszafkowego – niezbędne narzędzia

Na koniec podsumujmy jeszcze, jakich narzędzi potrzebujesz, aby móc bezpiecznie i szybko zamontować okap.

Z pewnością przydadzą Ci się ołówek i śrubokręt. Do montażu konstrukcji niezbędna będzie także wkrętarka z kompletem końcówek oraz wiertło do drewna o niewielkiej średnicy.

Jeśli instalujesz okap z obiegiem otwartym, konieczna będzie również wspomniana już rura PCV o odpowiedniej średnicy. Gdy musisz dostosować szafkę, przez którą przebiega wentylacja, niezbędna może okazać się też ościeżnica. 

Już wiesz, jak zamontować okap podszafkowy! 

Okap podszafkowy ma wiele zalet – nie zajmuje wiele miejsca, a do tego wygląda estetycznie. Dodatkową korzyścią jest łatwy montaż – możesz zrobić to samodzielnie, bez fachowej wiedzy czy zaawansowanych narzędzi. Nasza instrukcja ułatwi pracę, aby przebiegła szybko i sprawnie.

A jeśli potrzebujesz niezbędnych narzędzi, zapraszamy na zakupy do Castoramy. Znajdziesz u nas nie tylko solidne okapy podszafkowe, ale i profesjonalne wkrętarki czy rury PCV o różnej średnicy. Możesz zamówić je ze sklepu online, jak i odwiedzić jeden z naszych salonów stacjonarnych, gdzie czekają na Ciebie doświadczeni eksperci, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt. Zapraszamy! 

Data publikacji: 27.09.2022

Data aktualizacji: 26.06.2024