Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Nawozy

Strzałka w prawo

Nawozy uniwersalne

Strzałka w prawo

Nawozy uniwersalne

Nawozy uniwersalne to produkty, które znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji różnego typu roślin. W szczególności, w ogrodzie mają one nieocenione znaczenie, gdyż pozwala na uzupełnienie braków składników odżywczych w glebie.

Filtry

Nawozy uniwersalne

Nawozy uniwersalne to produkty, które znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji różnego typu roślin. W szczególności, w ogrodzie mają one nieocenione znaczenie, gdyż pozwala na uzupełnienie braków składników odżywczych w glebie.

42 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Nawozy

Wyświetlanie 24 z 42 produktów

Załaduj więcej

Nawóz uniwersalny – co warto o nim wiedzieć?

Nawóz uniwersalny to typ produktu do zasilania upraw. Nadaje się zazwyczaj zarówno do roślin ozdobnych, jak i warzyw czy owoców. Można stosować go w ogrodzie, na rabatach i do donic, również w mieszkaniu albo domu. Uważa się go za nawóz do ogólnego zastosowania, co oznacza, że nadaje się do większości gatunków. Nie powoduje tzw. przenawożenia, czyli nadmiernego uzupełnienia gleby w składniki, co mogłoby doprowadzić do zaburzenia wzrostu rośliny albo jej obumarcia. 

Wbrew nazwie nawozy uniwersalne nie nadają się do stosowania do wszystkich roślin. Mogą różnić się składem zależnie od rodzaju produktu. Z tego powodu są zwykle polecane do pewnych gatunków albo ich grup, choć nie sprawdzą się w każdym przypadku. Co więcej, moment ich aplikacji powinien być dostosowany do charakterystyki danej rośliny. Znaczenie ma także czas wzrostu czy to, kiedy potrzebuje najwięcej substancji mineralnych i odżywczych.

Uniwersalny nawóz to świetne rozwiązanie do gleby o odpowiednich parametrach, jeśli chcesz tylko wspomóc wzrost roślin. Produkt tego rodzaju występuje pod kilkoma postaciami, dlatego możesz wybrać tę najwygodniejszą dla Ciebie w dawkowaniu, zależnie od miejsca zastosowania. Co więcej, nawozy uniwersalne mają na tyle prosty skład, że nie ryzykujesz podania roślinom składników, które są im niepotrzebne. To zmniejsza ryzyko uszkodzenia upraw.

Dlaczego warto stosować nawozy uniwersalne?

Podstawowym powodem, dla którego warto mieć w zanadrzu nawóz uniwersalny przy jakichkolwiek uprawach – nawet tych doniczkowych w domu – jest jego użyteczność. Nadaje się on do stosowania ze wszystkimi rodzajami roślin prócz tych kwasolubnych, np. iglaków, borówek, azalii czy gardenii. Nie poleca się go też również w przypadku tradycyjnych trawników. Poza tym można dozować go wszędzie z korzyścią dla roślin, o ile robi się to w odpowiednich proporcjach oraz we właściwym momencie.

Możliwość zastosowania jednego środka do kilku czy nawet kilkunastu gatunków jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nawóz uniwersalny można dzięki temu wygodnie przechowywać i nie trzeba martwić się doborem profesjonalnych, często trudno dostępnych preparatów. Dzięki swojemu składowi są bezpieczne w stosowaniu – wystarczy przestrzegać jedynie zaleceń producenta.

Nawozy uniwersalne mają kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim wzbogacają glebę o istotne składniki odżywcze, które następnie są transportowane do korzeni roślin i je wzmacniają. Warto pamiętać, że każda gleba z czasem jałowieje, zwłaszcza gdy jest regularnie uprawiana. Dzięki zastosowaniu nawozów tego rodzaju nie trzeba przywozić do ogrodu nowej warstwy podłoża, a roślin doniczkowych regularnie przesadzać.

Drugą korzyścią ze stosowania takich preparatów jest istotny wpływ na wzrost roślin bez ryzyka zmiany pH gleby, co mogłoby uczynić ją nieprzydatną dla danego gatunku. W odróżnieniu od mączek czy preparatów zakwaszających uniwersalny nawóz nie zmienia pH, dlatego podłoże nadal jest odpowiednie dla zasadzonych roślin. To sprawia też, że tego rodzaju specyfiki można stosować w okresie wzrostu upraw, a nie tylko podczas przygotowywania do nich gleby.

Nawozy ogrodowe uniwersalne są dostępne w kilku postaciach, dlatego możesz dostosować je nie tylko do własnych potrzeb, ale również rodzajów roślin czy możliwości stosowania. Granulki, proszek, płyn – wszystkie te formy nadają się do nawożenia roślin i mają swoje zalety i wady. Są jednak skuteczne i mają porównywalne właściwości.

Nawóz uniwersalny do ogrodu wykorzystasz również przed wiosennym nasadzeniami. Sprawdzi się jako domieszka do gleby w miejscach, gdzie chcesz zasadzić zioła, kwiaty ozdobne, warzywa. Poprawia parametry podłoża i użyźnia je, a jednocześnie nie wymaga długiego okresu karencji od zastosowania do siewu nasion czy sadzenia młodych rozsad.

Sypki nawóz uniwersalny do ogrodu – kiedy go wybrać?

Jedną z podstawowych form nawozów jest ta w formie sypkiej. Najpopularniejszy jest nawóz uniwersalny do ogrodu w formie granulek, zazwyczaj niebieskiego koloru – można go więc, gdy jest rozsypany, pomylić ze środkiem na ślimaki. Wyraźny kolor granulek sprawia, że widzisz, czy nawóz jest równomiernie rozsypany na podłożu. Niekiedy nawozy ogrodowe uniwersalne są dostępne również w formie zmielonego drobno proszku. Są one jednak rzadziej stosowane z uwagi na mniejszą precyzję aplikacji oraz fakt, że proszek rozwiewa się, gdy wieje wiatr.

Jak stosować taki uniwersalny nawóz do ogrodu? Do aplikacji warto wybrać bezwietrzny, słoneczny dzień, gdy rośliny są suche. Następnie rozsyp odpowiednią, zalecaną przez producenta dawkę nawozu bezpośrednio na glebie, pilnując, aby nie spadł na liście – może je porazić i uszkodzić. Potem podlej dokładnie podłoże, aby nawóz uniwersalny miał szanse rozpuścić się i wsiąknąć w glebę. Pamiętaj, że granulki rozpuszczają się nieco dłużej niż proszek.

Nawóz uniwersalny w płynie – kiedy go stosować?

Tak jak uniwersalny nawóz do ogrodu ma zwykle formę sypką, tak ten stosowany w kwiatach doniczkowych zwykle jest dostępny w płynie. Środek kupowany w butelce to koncentrat, dlatego pamiętaj, aby rozrobić go w odpowiednich proporcjach z wodą. W przeciwnym razie nawóz uniwersalny w dużej koncentracji może uszkodzić system korzeniowy roślin. Stosuje go regularnie, aby zadbać o rozwój i kwitnienie gatunków doniczkowych.

Nawóz uniwersalny do ogrodu w formie obornika

Wyjątkową formą, w jakiej występuje nawóz uniwersalny do ogrodu, jest obornik. To nawóz pochodzenia zwierzęcego, przygotowywany z odchodów owiec, bydła czy kur. Wbrew temu, co można sądzić, tego rodzaju środek jest przetworzony w taki sposób, że ma neutralny zapach, dlatego można go stosować również w ogródkach w mieście czy na gęsto zabudowanych osiedlach. 


Taki nawóz uniwersalny do ogrodu zaleca się stosować przede wszystkim jesienią, czyli po zbiorach. W ten sposób będzie miał on szansę rozłożyć się organicznie do wiosny, a więc korzyści z jego stosowania będą największe dla przyszłorocznych upraw. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny dobrze rosną w pierwszym roku po zastosowaniu obornika. W takich miejscach zaleca się sadzić przede wszystkim warzywa kapustne i dyniowate.