LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Otwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwi

Problem zatrzaśniętego zamka może przytrafić się każdemu. Nawet jeśli dysponujesz zapasowym kluczem, nie zawsze możesz z niego skorzystać. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się jak otworzyć drzwi bez klucza. W zależności od modelu skrzydła i zastosowanego mechanizmu w samym zamku, sposoby na jego otwarcie mogą być bardzo różne, mniej lub bardziej inwazyjne, a także związane z ponoszeniem różnych kosztów.

Otwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Profesjonalne otwieranie drzwi bez klucza – lockpicking
  2. Rozwiercenie bębenka zamka drzwi zewnętrznych
  3. Otwieranie awaryjne drzwi pokojowych
  4. Co zrobić, gdy w zamku utknął złamany klucz?
  5. Pamiętaj o wymianie zamka
drzwidrzwidrzwidrzwi

Profesjonalne otwieranie drzwi bez klucza – lockpicking

W filmach otwarcie zamka wydaje się bardzo łatwe. Wystarczy drut, wsuwka do włosów lub inny niewielki metalowy przedmiot. W rzeczywistości jednak obecnie stosowane mechanizmy sprawiają, że zatrzaśnięty zamek staje się prawdziwym wyzwaniem dla osoby bez doświadczenia. Szczególnie zaś wtedy, gdy metoda ma być bezinwazyjna.

Otwieranie zamka bez klucza w sekundę jest możliwe tylko na filmach, ale profesjonalista zrobi to niewiele wolniej. Lockpicking to metoda, z której korzystają doświadczeni ślusarze. Jest to umiejętność, która polega na właściwym manewrowaniu specjalnymi narzędziami. Zazwyczaj są to wytrychy, którymi manipulacja pozwala na podważenie zapadek. Innymi słowy, jest to metoda zazwyczaj pokazywana właśnie w filmach.

Co bardzo ważne, lockpicking może być wykonywany tylko przez osoby posiadające odpowiednie pozwolenia i certyfikaty. Ich brak połączony z próbą otwarcia zamka przez nieuprawnione do tego osoby jest traktowane jako wykroczenie.

Zanim zatem zaczniesz się zastanawiać, jak otworzyć zamek bez klucza, skorzystaj z usług fachowca. Dzięki temu zamek pozostaje nieuszkodzony.

Rozwiercenie bębenka zamka drzwi zewnętrznych

Nie jest łatwa odpowiedź na pytanie, jak otworzyć drzwi bez klucza. Domowe sposoby są zazwyczaj nieskuteczne. Wymagają także pewnego doświadczenia, szczególnie jeśli planujesz otworzyć drzwi zewnętrzne. W ich przypadku stosowane zabezpieczenia są znacznie bardziej złożone.

Jedną z dostępnych metod jest rozwiercenie wkładki bębenkowej zamka. Oczywiście powoduje to jego absolutne uszkodzenie. Takie zamek musisz wymienić natychmiast po otwarciu drzwi. Przede wszystkim będziesz potrzebował do tego wiertła o średnicy kilku milimetrów. Następnie wymierz, w którym miejscu planujesz wiercić. Możesz skorzystać w tym celu z punktaka.

Wiercić musisz do momentu, aż poczujesz opór na wkrętarce. Dopiero po tym możesz uderzać młotkiem w bębenek wkładki. Pozwoli to na usunięcie z zamka wszystkich zastawek i odblokowanie drzwi wejściowych. Do zwolnienia zamka skorzystaj z płaskiego narzędziami, które wsuniesz między skrzydło drzwi, a ościeżnicę.

Jeśli zatem zastanawiasz się jak otworzyć drzwi bez klucza w sposób nieinwazyjny, nie będzie to najlepsza metoda. Trudno jednak odmówić jej skuteczności.

Mężczyzna-otwiera-drzwiMężczyzna-otwiera-drzwiMężczyzna-otwiera-drzwiMężczyzna-otwiera-drzwi

Otwieranie awaryjne drzwi pokojowych

Chociaż drzwi pokojowe rzadko zamyka się na klucz, to jednak w pewnych sytuacjach takie rozwiązanie również jest stosowane. Co jednak gdy klucz się zgubi lub drzwi zatrzasną się? Dobrą wiadomością jest przede wszystkim mniejszym stopień skomplikowania zamka. Oznacza to, że w drzwiach pokojowych stosuje się mniejszą liczbę zabezpieczeń niż w skrzydłach zewnętrznych. Dzięki temu otwarcie zamka staje się możliwe również dla osób bez doświadczenia.

Jak otworzyć drzwi pokojowe bez klucza? Wiele zależy od mechanizmu, jaki jest zastosowany. W drzwiach łazienkowych zamek z jednej strony jest wyposażony w zaślepkę z nawierconym w niej otworem. Dlatego też ich otwarcie jest zdecydowanie najłatwiejsze. Weź płaski przedmiot. Może być to nóż, pilniczek do paznokci lub dowolny płaski kawałek metalu, np. śrubokręt. Następnie jego płaską część umieść w szczelinie w zaślepce. Obracając nią, możesz otworzyć zamek.

Co jednak z drzwiami pokojowymi? Jak otworzyć drzwi bez klucza w takiej sytuacji? Możesz również skorzystać ze śrubokręta oraz prostego drutu. Manipulując tymi narzędziami, w dziurce na klucz powinieneś być w stanie podważyć zastawki, co doprowadzi do zwolnienia mechanizmu blokującego. Dziurka od klucza jest często spora, co zostawia wiele miejsca na manipulacje w niej.

Co zrobić, gdy w zamku utknął złamany klucz?

Zatrzaśnięte drzwi to tylko jeden z problemów. Równie często zdarza się, że klucz utknął w zamku. A właściwie, ułamał się i jego końcówka utknęła. W takiej sytuacji zadanie jest utrudnione. Nie będziesz w stanie skorzystać z wytrychów. Nie będziesz mógł także otworzyć zamka na inne sposoby. Nawet rozwiercenie go stanowi problem, ponieważ ułamany fragment klucza utrudnia wiercenie.

W takiej sytuacji pierwszym i najważniejszym krokiem jest usunięcie ułamanego fragmentu. W tym celu najlepiej skorzystać z kombinerek. Pozwalają one na pewny chwyt i łatwe usunięcie złamanego klucza z zamka.

W kolejnym kroku możesz dopiero zająć się wykorzystaniem jednej z domowych metod na otwieranie drzwi bez klucza. Jeśli dysponujesz zapasowym kluczem, nie musisz wezwać ślusarza do tego zadania. W przeciwnym wypadku skorzystaj z jego usług i poproś również o usunięcie złamanego fragmentu.

Otwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwiOtwieranie drzwi bez klucza. Awaryjne otwieranie drzwi

Pamiętaj o wymianie zamka

Utrata klucza do zamka może być kosztowna. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zabierzesz się za otwieranie zamka bez klucza. Jeśli planujesz użyć wiertarki lub wkrętarki, pamiętaj o obowiązkowej wymianie zamka. Stary nie będzie w stanie funkcjonować. Nie będzie też nadawał się do naprawy. Aby zatem dobrze zabezpieczyć budynek, od razu po rozwierceniu zamka wymień go na nowy o podobnym stopniu zastosowanych zabezpieczeń.

Czy w każdej sytuacji zatrzaśnięte drzwi będą kosztowne? Niekoniecznie. Jeśli skorzystasz od początku z usług ślusarza, jest on w stanie w taki sposób manipulować narzędziami, by nie uszkodzić zamka. Dlatego też w finalnym rozrachunku jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż samodzielna próba otwarcia drzwi bez klucza.

 

Data aktualizacji: 28/02/2024